Провадження №3-4163/15
у справі №760/13724/15-п
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2015 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., за участю представника органу доходу і зборів Келеберденка В.В., ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, захисника особи, що притягується до адміністративної відповідальності, адвоката Проскурня Т.В.
розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, директора ТОВ «Руслав», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, за ознаками порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 482 МК України, -
В С Т А Н О В И В :
07.05.2015 року старшим державним інспектором кінологом сектору кінологічного забезпечення управління аналізу ризику та протидії митним правопорушенням Київської міської митниці ДФС Юрченком О.Б. складено протокол про порушення митних правил №0330/10000/15 та розпочато провадження у справі про притягнення ОСОБА_6 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 482 МК України.
Згідно даних викладених у вказаному протоколі інкриміноване ОСОБА_6 правопорушення вчинене при наступних обставинах.
07.05.2015 р. під час митного контролю на ПК - 2 ( контроль на авіаційну безпеку вантажу на відліт) вантажного відправлення яке переміщувалось літаком a/к «Флай Дубай» рейсом FZ № 728, по авіа накладній № 141-01342961 із застосуванням технічних засобів митного контролю на рентген-апараті, який знаходиться в залі ПК - 2 ( контроль на авіаційну безпеку вантажу на відліт) КП МА «Київ» (Жуляни), у картонній коробці з маркуванням 141-01342961, було виявлено речовину природного походження коричневого кольору різного розміру та з різними відтінками, що за зовнішнім виглядом має ознаки дорогоцінного каміння органогенного походження у сировині, а саме бурштину, загальною вагою (брутто) згідно супровідних документів 21,0 кг.
Відповідно до орієнтування ГВ БКОЗ ГУ СБУ у м. Києві та Київській обл. за вих. №51/7/4-2454 від 07.05.2015 року отримано інформацію щодо можливого переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю так і поза митним контролем високовартісних товарів.
Авіа накладну № 141-01342961, на зазначений вантаж до літака доставив директор ТОВ "Руслав" ОСОБА_6. Також гр. ОСОБА_6 здійснював, згідно його пояснень, оформлення зазначених вантажної авіа накладної. Митне оформлення даного вантажу не проводилось, про що свідчить відсутність необхідних відміток митниці в документах.
Представники органу доходу і зборів в судовому засіданні підтримав позицію Київської міської митниці ДФС та просили притягнути ОСОБА_6 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 482 МК України, посилаючись на те, що проведеним досудовим провадженням у справі про порушення митних правил зібрано достатньо доказів на підтвердження факту вчинення адміністративного правопорушення та винуватості особи, що притягується до адміністративної відповідальності у його вчиненні.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_6 зазначала, що доводи органу доходу і зборів про винуватість ОСОБА_6 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 482 МК України є безпідставними та просила закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_6 складу адміністративного правопорушення. Зокрема, вказувала на те, що наявними в матеріалах справи доказами не підтверджено умислу ОСОБА_6 на вчинення дій спрямованих на переміщення товару через митний кордон України поза митним контролем. Крім того звертала увагу на те, що ОСОБА_6 не є суб'єктом інкримінованого йому правопорушення, оскільки не здійснював та не міг здійснити митного оформлення товару через відсутність відповідних повноважень.
Заслухавши пояснення представника органу доходів і зборів, захисника особи, що притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 482 МК визначено порушення митних правил, яке полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України поза митним контролем, тобто поза місцем розташування органу доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для нього, і без виконання митних формальностей, або з незаконним звільненням від митного контролю внаслідок зловживання службовим становищем посадовими особами органу доходів і зборів.
Об'єктивна сторона - полягає у вчиненні дій, спрямованих на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України:
а) поза місцем розташування органу доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для нього, і без виконання митних формальностей;
б) з незаконним звільненням від митного контролю внаслідок зловживання службовим становищем посадовими особами органу доходів і зборів.
Суб'єктом вказаного правопорушення можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Суб'єктивна сторона правопорушення - вина у формі умислу.
Для кваліфікації дій за ч. 1 ст. 482 МКУ не мають значення мотив і мета їх вчинення особою, а також чи настали від цього шкідливі наслідки.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Встановлено, що 07.05.2015 р. о 18 год. 00 хв. під час митного контролю на ПК - 2 (контроль на авіаційну безпеку вантажу на відліт) вантажного відправлення яке переміщувалось літаком a/к «Флай Дубай» рейсом FZ № 728 по авіанакладній № 141-01342961 із застосуванням технічних засобів митного контролю на рентген-апараті, який знаходиться в залі ПК - 2 (контроль на авіаційну безпеку вантажу на відліт) КП МА «Київ» (Жуляни), у кортонних коробах з маркуванням 141-01342961, було виявлено речовину природного походження коричневого кольору різного розміру та з різними відтінками, що за зовнішнім виглядом має ознаки дорогоцінного каміння органогенного походження у сировині, а саме бурштину, загальною вагою (брутто) згідно супровідних документів 21,0 кг. Авіанакладна №141-01342961 оформлена директором ТОВ «Русслав» який є агентом Генерального агента за дорученням перевізників - ТОВ «СКАЙХС ЕЙРКАРГО» згідно з Агентським договором від 22.06.2013 р. №UA.02-08/13.
Згідно пояснення ОСОБА_6 від 07.05.2015, він на прохання представника вантажовідправників та з його слів оформив 2 вантажні авіанакладні та передав йому для подальшого оформлення. Подробиці наступних дій з вантажем йому не відомі. Після посадки літака рейсом FZ728 передав запакований конверт з документами. Ним не було перевірено правильність проходження митного оформлення. Однак, співробітниками митниці та СБУ вантаж був затриманий та вилучений для проведення слідчих дій. Ідентифікація представника відправника ним не проводилась, контактної інформації останнього не має. Оплата здійснювалась готівкою.
У відповідності до протоколу опитування у справі про порушення митних правил від 30.06.2015 ОСОБА_6 пояснював, що після оформлення авіаційних накладних, він передав їх приблизно об 11.00 представнику вантажовідправників для подальшого митного оформлення та поміщення товару на склад тимчасового зберігання ТОВ «Українсько-Ізраїльський центр».
Як передбачено у п. 24 ч. 1 ст. 4 МК, митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Згідно ст. 318 МК, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
Митний контроль передбачає виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Митний контроль товарів, транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється відповідно до типових технологічних схем митного контролю, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За змістом ст. 329 МК, з метою забезпечення здійснення органами доходів і зборів митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, проведення заходів, пов'язаних з виявленням, попередженням та припиненням контрабанди і порушень митних правил, у пунктах пропуску через державний кордон України, на територіях морських і річкових портів, аеропортів, на залізничних станціях та на територіях підприємств, вільних митних зон, митних складів, складів тимчасового зберігання, а також в інших місцях, визначених відповідно до цього Кодексу, створюються зони митного контролю.
Відповідно до п. 4.2 Порядку створення зон митного контролю, затвердженого Міністерством фінансів України від 22.05.2012 № 583, доступ у ЗМК надається тільки посадовим особам митного органу, які безпосередньо беруть участь у здійсненні митних формальностей, посадовим особам органів державної влади, які здійснюють передбачені частиною першою статті 319 Митного кодексу України види контролю під час переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України, та декларантам на час здійснення митними органами митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів, які пред'являються ними для митного контролю.
Послідовність дій посадових осіб митних органів під час здійснення митного контролю повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними через митний кордон України, у пунктах пропуску для повітряного сполучення через державний кордон визначається Типовою технологічною схемою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 451.
Згідно з п. 3 Типової технологічної схеми, митний контроль повітряних суден і товарів здійснюється виключно в зонах митного контролю і завершується митним оформленням відповідно до вимог законодавства.
Положеннями вказаного нормативного акту передбачено, що товари розміщуються на складі на підставі авіаційної вантажної накладної, товаросупровідних (товаротранспортних) документів з дозволу митного органу та під його контролем.
Документи, що є підставою для розміщення товарів на складі, реєструються в митному органі.
Підставою для вивезення товарів із складу для подальшого їх завантаження на борт повітряного судна та вивезення за межі митної території України є каргоманіфест, авіаційні вантажні накладні, товаросупровідні (товаротранспортні) документи та документи, що свідчать про завершення митного оформлення.
У разі коли зауважень щодо відповідності товарів даним, зазначеним в авіаційних вантажних накладних, товаросупровідних (товаротранспортних) документах і каргоманіфесті, немає, посадова особа митного органу проставляє відбиток штампа "Під митним контролем" на каргоманіфесті і дає дозвіл на вивезення товарів із складу для завантаження на борт повітряного судна.
Наказом Київської міжрегіональної митниці Міндоходів від 29.05.2014 №216 затверджено Технологічну схему розміщення, зберігання та видачі товарів зі складу тимчасового зберігання ТОВ «Українсько-Ізраїльський центр», що переміщуються в пункті пропуску для повітряного сполучення «Аеропорт «Київ» (Жуляни)».
Згідно з п. 3.3 розділу ІІ вказаної Технологічної схеми, дозволом для розміщення товарів на СТЗ є наявність на всіх примірниках авіанакладної відбитка штампа ПМК, проставленого посадовою особою ВМО №1 (відповідно до компетенції, якого відноситься здійснення митних формальностей).
Згідно п. 2.2. розділу ІІІ Технологічної схеми, посадова особа ВМО №1 дає дозвіл на вивезення товарів з складу тимчасового зберігання шляхом проставлення відбитка штампа «Під митним контролем» на каргоманіфесті та відбитка особистої номерної печатки на авіанакладних.
У відповідно до пояснень інспектора ПКБ САБ ОСОБА_10 від 07.05.2015, 07.05.2015 він був призначений на ПК-2 по контролю на авіаційну безпеку вантажу на відліт. О 12.10 надійшло повідомлення від працівників УІЦ. О 12.20 розпочали просвічувати вантаж на рейс Дубаї FZ728, який подавали грущики УІЦ у кількості 6 місць. Органічних сполук серед цього вантажу ним помічено не було. Після цього ним було зроблено відмітки на авіанакладних. Вантаж було завантажено на багажну тележку до відвезення на склад №1 УІЦ. Відкриття складу та вивезення вантажу відбувалось після посадки літака.
З протоколу опитування в справі про порушення митних правил від 02.07.2015 головного державного інспектора ВМО №1 митного посту «Аеропорту Київ (Жуляни)» КММ ДФС ОСОБА_11 слідує, що 07.05.2015 він здійснював митний контроль повітряних суден та членів екіпажу, які прямують через митний кордон України на території аеропорту Київ (Жуляни). Приблизно о 14.00 в аеропорт прилетів літак рейсу №782 з Дубай. При здійсненні митного контролю вказаного літака, ніяких зауважень до пасажирів, екіпажу, вантажів не було. Після завантаження пасажирів та багажу ним неподалік літака було виявлено теліжку на якій знаходились три ящики з картону і декілька мішків з поштою. Хто саме доставив цю теліжку йому не відомо. В цей час до нього підійшов представник складу тимчасового зберігання ОСОБА_6, який йому повідомив, що це вантаж на експорт і документи зараз піднесуть. Про дану ситуацію він доповів начальнику митного поста ОСОБА_12 Через певний час до нього підійшли начальник митного поста з працівниками СБУ, і в цей час ОСОБА_6 приніс документи на ящики - авіаційні накладні №14101342961 та 14101342950 з відмітками служби авіаційної безпеки, однак без відміток про проведення митного оформлення.
Виходячи з вищевикладеного, оцінивши в сукупності надані докази, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_6 у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 482 МК України об'єктивно підтверджується наданими суду доказами, які на думку суду є належними та допустимими.
При цьому суддя виходить з того, що згідно протоколу про порушення митних правил в вину ОСОБА_6 ставиться саме вчинення дій, спрямованих на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України поза місцем розташування органу доходів і зборів, без виконання митних формальностей, які полягали у пред'явленні товаросупровідних документів, які є підставою для переміщення товарів через митний кордон України, без відміток про проходження митного контролю.
В той же час фактичні дії вчиненні ОСОБА_6, а саме, пред'явлення авіаційних накладних поза митним контролем, свідчать про наявність в нього умислу на вчинення інкримінованого правопорушення.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно санкції ч. 1 ст. 482 МК України, вчинення правопорушення передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів, транспортних засобів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, транспортних засобів і транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України поза митним контролем.
Як вбачається з висновку експертів Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів від 03.06.2015 №142005902-0361, вартість безпосередніх предметів порушення митних правил станом на момент проведення експертизи складає 161118,50 грн.
Таким чином, з урахуванням обставин справи суддя приходить до висновку про накладення на ОСОБА_6 в якості основного адміністративного стягнення штрафу в розмірі 161118,50 грн. та в якості додаткового - конфіскацію безпосередніх предметів правопорушення.
Керуючись ст. 467, 482, 486, 489, 495, 522, 527, 531 МК України, ст.ст. 251, 252, 280, 283, 287, 294 КУпАП України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Притягнути ОСОБА_6 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 482 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 161118,50 грн.
Роз'яснити, що штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач - УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ - 38050812; МФО 820019; банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві; р/р 31113106705010; призначення платежу - *; 121; 38716451; 21081100; 01; с.106; код 095.
Безпосередні предмети правопорушення, вилучені на підставі протоколу про порушення митних правил від 07.05.2015 №0330/10000/15: дорогоцінне каміння органогенного утворення - бурштин або сукциніт вагою нетто 20446,51 гр., які зберігаються на складі Київської міської митниці ДФС за адресою м. Київ, б-р І.Лепсе, 8-А, - конфіскувати.
Стягнути з ОСОБА_6 судовий збір у розмірі 243 грн. 60 коп., який необхідно сплатити за наступними банківськими реквізитами - отримувач коштів: УДК СУ у Солом'янському районі м. Києва; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) : 38 050 812; Рахунок отримувача: 312 122 067 000 10; Банк отримувача: ГУ ДК СУ м. Києві; Код банку отримувача (МФО) : 82 00 19; Код класифікації доходів бюджету: 220 300 01; Призначення платежу: судовий збір; Код суду: 050.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом 10 діб з дня її проголошення.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: