Ухвала суду № 51091066, 23.09.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
810/1961/15
Номер документу
51091066
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Головуючий у 1-й інстанції: Терлецька О.О. Суддя-доповідач: Епель О.В.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року Справа: № 810/1961/15

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Кобаля М.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Тетіївської районної державної адміністрації Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом прокурора Тетіївського району Київської області до Тетіївської районної державної адміністрації Київської області про визнання незаконним та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ :

Прокурор Тетіївського району Київської області ( далі - позивач ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Тетіївської районної державної адміністрації Київської області ( далі - відповідач ) про визнання незаконним та скасування пункту 1.6 розпорядження Тетіївської районної державної адміністрації Київської області від 19.01.2015 р. № 17 «Про організацію харчування дітей у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах».

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати зазначену постанову суду та ухвалити нову про відмову в задоволенні позову, так як, на думку апелянта, оскаржуване рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 1 ст. 197 КАС України розглядає справу за їх відсутності в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Тетіївська районна державна адміністрація Київської області є державним органом виконавчої влади, до компетенції якого, зокрема належить забезпечення організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

19.01.2015 р. Тетіївською районною державною адміністрацією Київської області було прийнято розпорядження № 17 «Про організацію харчування дітей у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах».

У пункті 1.6 зазначеного розпорядження відповідачем було вирішено забезпечити харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів за рахунок бюджетних коштів - 50 % та коштів батьків - 50 %.

Прокурор Тетіївського району Київської області, вважаючи таке розпорядження протиправним та діючи в інтересах держави, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Судова колегія встановила, що задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів, у відповідності до чинного законодавства, повинно здійснюватися за рахунок бюджетних коштів, а не за кошти батьків, як таке було встановлено відповідачем у п. 1.6 розпорядження від 19.01.2015 р. № 17.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності та перевіривши оскаржуване рішення суду колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про освіту» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин ( далі - Закон № 1060-ХІІ ), «Про загальну середню освіту» ( далі - Закон № 651-XIV ), Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість» від 02.02.2011 р. № 116 ( далі - Постанова № 116 ).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ст. 25 Закону № 1060-ХІІ визначено, що організація та відповідальність за харчування у навчальних закладах державної та комунальної форми власності покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, керівників навчальних закладів.

Частиною 3 статті 22 Закону № 651-XIV регламентовано, що відповідальність за організацію харчування учнів (вихованців) у загальноосвітніх навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності додержання в них вимог санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм покладається на засновників (власників), керівників цих навчальних закладів. Норми та порядок організації харчування учнів (вихованців) у загальноосвітніх навчальних закладах встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 5 Постанови № 116, у загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання за рахунок бюджетних коштів здійснюється харчування учнів: яким згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» гарантується пільгове харчування; 1-4 класів; з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; з малозабезпечених сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Отже, з викладених правових норм вбачається, що харчування учнів 1-4 класів у загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання забезпечується відповідними місцевими органами влади, яким вони підпорядковані, за рахунок бюджетних коштів.

Виходячи з цього, апеляційний суд звертає увагу на те, що відповідач, який є органом виконавчої влади та на якого законодавством покладено обов'язок забезпечувати харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, приймаючи оскаржуване розпорядження в частині пункту 1.6, визначив порядок фінансування харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів не тільки за рахунок бюджетних коштів (50%), а й за рахунок коштів батьків (50%), чим порушив вимоги п. 5 Постанови № 116.

З огляду на це, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо незаконності п. 1.6 розпорядження Тетіївської районної державної адміністрації Київської області від 19.01.2015 р. № 17 «Про організацію харчування дітей у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах» та необхідності його скасування в цій частині.

Доводи апелянта про те, що відділ освіти Тетіївської райдержадміністрації не забезпечений в повному обсязі кошторисними призначеннями до кінця року, а також щодо недостатності освітньої субвенції, яка виділяється з бюджету, необхідності здійснювати оплату праці працівників, підвищення рівня цін на продукти харчування та стосовно складної ситуації в країні, судова колегія вважає не обґрунтованими і такими, що не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, оскільки всі ці обставини не є правовою підставою для звільнення відповідача від обов'язку дотримуватися вимог чинного законодавства та діяти на підставі, у спосіб і в межах повноважень, визначених законодавством, як таке регламентовано ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Таким чином, дослідивши ці та всі інші доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апелянт, який є суб'єктом владних повноважень, всупереч вимогам ч. 2 ст. 71 КАС України, не довів правомірності прийняття ним розпорядження від 19.01.2015 р. № 17 «Про організацію харчування дітей у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах» в частині пункту 1.6 та не переконав судову колегію у своїй правоті.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності достатніх та необхідних правових підстав для задоволення адміністративного позову та вважає, що судом першої інстанції було повно встановлено фактичні обставини справи, правильно визначено норми матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню, з дотриманням вимог ст. 159 КАС України.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на це, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Тетіївської районної державної адміністрації Київської області підлягає залишенню без задоволення, а постанова Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року - без змін.

Керуючись ст. ст. 41, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Тетіївської районної державної адміністрації Київської області залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Епель О.В.

Судді: Карпушова О.В.

Кобаль М.І.