Постанова № 51018907, 20.09.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2011
Номер справи
2а-1670/7265/11
Номер документу
51018907
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7265/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю секретаря Горбач Д.О.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Полтавхіммаш" до Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області про визнання незаконним та скасування припису, -

В С Т А Н О В И В:

01 вересня 2011 року Публічне акціонерне товариство "Полтавхіммаш" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області про визнання незаконним та скасування припису№16-01-14/290-247 від 12.08.2011 року, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 12.08.2011 року Територіальною державною інспекцією праці у Полтавській області була проведена перевірка додержання законодавства про працю, загальнообов'язкове державне соціальне страхування Публічним акціонерним товариством "Полтавхіммаш" за вимогою Прокуратури Полтавської області. За результатами перевірки, Територіальною державною інспекцією праці у Полтавській області було складено акт перевірки №16-01-14/289 та видано припис №16-01-14/290-247. Позивач вважає результати перевірки, за якими складений припис такими, що не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки з метою приведення організаційної структури підприємства у відповідність до вимог діючого законодавства та враховуючи, що посада генерального управляючого з охорони праці не передбачена національним класифікатором професій ДК 003-2010, підприємством було видано наказ 07.02.2011 р. № 40-в, яким штатний розпис підприємства було приведено у відповідність Класифікатору професій ДК 003-210, а саме: з 11.04.2011 р. посаду генерального управляючого з охорони праці було скорочено, а групу охорони праці було реформовано у відділ охорони праці.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд, задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити у його задоволенні посилаючись на те, що спірний припис прийнято у відповідності до діючого законодавства в зв'язку із встановленням порушень ПАТ "Полтавхіммаш" законодавства про працю.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Полтавхіммаш" зареєстровано як юридичну особу (ідентифікаційний код 00217449).

Відповідно до пункту 1 "Про Положення про Державну інспекцію України з питань праці", затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 386/2011, Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Основними завданнями Держпраці України, серед іншого, є реалізація державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю та реалізація державної політики з питань контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 6 Положення Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, здійснювати безперешкодно перевірки у виробничих, службових та адміністративних приміщеннях роботодавців, а також перевірки робочих місць працівників, розташованих поза цими приміщеннями, з метою нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, ознайомлюватися під час проведення перевірок з інформацією, документами і матеріалами та одержувати від роботодавців необхідні для виконання повноважень Держпраці України копії або витяги з документів, ведення яких передбачено законодавством про працю (у тому числі з питань, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Положення) та законодавством про зайнятість.

Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

12.08.2011 року Територіальною державною інспекцією праці у Полтавській області була проведена перевірка додержання законодавства про працю, загальнообов'язкове державне соціальне страхування Публічним акціонерним товариством "Полтавхіммаш" за вимогою Прокуратури Полтавської області №07/1-3711-08 від 05.08.2011 року.

За результатами перевірки 12.08.2011 року відповідачем складено ОСОБА_3 №16-01-14/289, в якому зафіксовано порушення вимог законодавства про працю, а саме: Класифікатор професій ДК 003-2010.

На підставі вищенаведеного акту відповідачем 12.08.2011 року прийнято припис №16-01-14/290-247 про приведення у відповідність Класифікатора професій ДК 003-2010 назви посади за умови пред'явлення трудової книжки громадянином ОСОБА_3

Публічне акціонерне товариство "Полтавхіммаш", не погодившись із зазначеним звернулося до суду з вимогою про визнання незаконним та скасування припису .

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку припису Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області №16-01-14/290-247 від 12.08.2011 року, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 3 Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю затвердженого Постановою КМ України від 18 січня 2003 р. N 50 (Далі - положення №50) основними завданнями Держнаглядпраці є: забезпечення захисту прав працівників шляхом здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (крім питань охорони праці) та загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб, які використовують найману працю (далі - роботодавці)

Згідно із пунктом 1 статті 4 Положення №50 Держнаглядпраці відповідно до покладених на нього завдань: здійснює контроль додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині забезпечення реалізації прав і гарантій працівників шляхом проведення перевірок роботодавців та робочих органів виконавчих дирекцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В ході проведення Територіальною державною інспекцією праці у Полтавській області перевірки встановлено, що відповідно до наказу від 02.12.2008 року №319-К ОСОБА_3 було призначено на посаду генерального управляючого з охорони праці на ВАТ "Полтавхіммаш". Проте, дана назва посади не передбачена Класифікатором професій ДК 003-2010.

Наказом від 07.02.2011 року №40-в штатний розпис підприємства було приведено у відповідність Класифікатору професій ДК 003-210, а саме: з 11.04.2011 року посаду генерального управляючого з охорони праці було скорочено, а групу охорони праці було реформовано у відділ охорони праці.

ОСОБА_3 було ознайомлено з даним наказом та відповідно до статті 49-2 Кодексу законів про працю України, одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці запропоновано інші посади на підприємстві. Від запропонованих посад ОСОБА_3 відмовився.

Наказом від 18.04.2011 року №139-К ОСОБА_3 звільнено у зв'язку із скороченням штату на підставі пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до пункту 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом ОСОБА_4 праці України, ОСОБА_4 юстиції України, ОСОБА_4 соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, зареєстровану в ОСОБА_4 юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (далі - Інструкція) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.

Згідно пункту 2.4 Інструкції усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

ОСОБА_4 юстиції України "Щодо надання роз'яснення щодо питання застосування Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях" від 02.08.2000 року №24-41-1111, встановлено, що відповідно до підпунктів 3-5 пункту 4 Положення про ОСОБА_4 праці та соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 01.12.1997 року №1319/97, дане ОСОБА_4 має право надавати в межах повноважень, передбачених законодавством, роз'яснення положень актів законодавства про працю.

Так, згідно листа ОСОБА_4 праці та соціальної політики України "Про порядок внесення та виправлення запису в трудовій книжці про назву роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник" від 07.08.2000 року №18-3105, останнім роз'яснено, що відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, записи в трудову книжку про назву роботи, професію або посаду, на яку прийнято працівника, вносяться відповідно до назв професій та посад, вказаних у Класифікаторі професій.

Крім того, відповідно до вищевказаного листа, у разі виявлення невідповідності запису в трудові книжці вимогам Класифікатора професій, необхідно привести у відповідність до законодавства (Класифікатора професій) наказ (про прийняття на роботу) та запис в трудовій книжці.

При внесенні змін до трудової книжки необхідно керуватися пунктами 2.6, 2.8, 2.9, 2.10 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях.

Так, пунктом 2.6. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників встановлено, що у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов'язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.

Відповідно до пункту 2.9 Інструкції виправлені відомості про роботу, про переведення на іншу роботу, про нагородження та заохочення та ін. мають повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження. У разі втрати наказу чи розпорядження або невідповідності їх фактично виконуваній роботі виправлення відомостей про роботу здійснюється на основі інших документів, що підтверджують виконання робіт, не зазначених у трудовій книжці. Показання свідків не можуть бути підставою для виправлення занесених раніше записів

Пунктом 2.10 Інструкції визначено порядок внесення змін до трудової книжки, а саме: у розділі "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження", "Відомості про заохочення" трудової книжки (вкладиша) закреслення раніше внесених неточних або неправильних записів не допускається. У разі необхідності, наприклад, зміни запису відомостей про роботу після зазначення відповідного порядкового номеру, дати внесення запису в графі 3 пишеться: "Запис за N таким-то недійсний. Прийнятий за такою-то професією (посадою)" і у графі 4 повторюються дата і номер наказу (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу, запис з якого неправильно внесений до трудової книжки. У такому ж порядку визнається недійсним запис про звільнення і переведення на іншу постійну роботу у разі незаконного звільнення або переведення, установленого органом, який розглядає трудові спори, і поновлення на попередній роботі або зміни формулювання причини звільнення. Наприклад, пишеться: "Запис за N таким-то є недійсним, поновлений на попередній роботі". При зміні формулювання причини звільнення пишеться: "Запис за N таким-то є недійсним, звільнений ..." і зазначається нове формулювання. У графі 4 в такому разі робиться посилання на наказ про поновлення на роботі або зміну формулювання причини звільнення. При наявності в трудовій книжці запису про звільнення або переведення на іншу роботу, надалі визнаної недійсною, на прохання працівника видається "Дублікат" трудової книжки без внесення до неї запису, визнаного недійсним.

Крім того, суд зазначає, що посилання позивача на те, що підприємством було видано наказ 07.02.2011 р. № 40-в, яким штатний розпис підприємства було приведено у відповідність Класифікатору професій ДК 003-210, а саме: з 11.04.2011 р. посаду генерального управляючого з охорони праці було скорочено, а групу охорони праці було реформовано у відділ охорони праці, є безпідставним, оскільки згідно пункту 2.14 Інструкції у графі 3 розділу "Відомості про роботу" пишеться: Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво із зазначенням їх конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у "Класифікаторі професій".

Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідачем при винесенні припису: по-перше, не враховано заяву про прийняття на посаду генерального управляючого з охорони праці, написану ОСОБА_3 власноручно; по-друге, не враховано те, що вказана посада була передбачена штатним розписом підприємства, який діяв станом на 02.12.2008 року; по-третє, не враховано те, що ОСОБА_3 був призначений на посаду 02.12.2008 року, а в приписі вказується на невідповідність посади Класифікатора професії ДК 003-2010, який набрав чинності лише 01.11.2010 року, як на підставу для визнання незаконним та скасування вищевказаного припису та вважає безпідставним, оскільки ОСОБА_3 при написанні заяви про прийняття на роботу міг бути необізнаним по даному питанню, а також так як, а ні Класифікатор професій ДК 003-2010, а ні попередній Класифікатор професій ДК 003-2005 посаду генерального управляючого з охорони праці не передбачають.

Треба також зауважити, що Постановою КМ України "Про трудові книжки працівників" від 27.04.1993 № 301 передбачено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність /пункт 4/.

Також суд вважає доцільним відмітити, що обставини не відповідності назви посади Класифікатору професій, насамперед стосуються посад, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки відповідно до пункту 2.14 Інструкції якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на таку пенсію.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно прийняв спірний припис №16-01-14/290-247 від 12.08.2011 року про зобов'язання ПАТ "Полтавхіммаш" за умови пред'явлення трудової книжки громадянином ОСОБА_3 назву посади привести у відповідність до Класифікатора професій ДК 003-2010.

Крім того, при вирішенні спору суд також зауважує, що вищезазначений припис має бути виконаний ПАТ "Полтавхіммаш" за умови пред'явлення трудової книжки громадянином ОСОБА_3

Згідно до Класифікатора професій ДК 003-2010 Класифікатор професій призначений для застосування центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, Федерацією роботодавців України, всіма суб'єктами господарювання під час запису про роботу у трудові книжки працівників. Професійні назви робіт, які наведені у Класифікаторі, рекомендовано застосовувати під час утворення нових назв професій та посад у зв'язку з розвитком нових видів економічної діяльності та технологій.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобовязані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних стравах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як субєкт владних повноважень довів правомірність своїх дій по прийняттю припису №16-01-14/290-247 від 12.08.2011 року.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані, безпідставні, а тому задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Полтавхіммаш" до Територіальної державної інспекції праці у Полтавській області про визнання незаконним та скасування припису, відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 22 вересня 2011 року.

СуддяН.Ю. Алєксєєва