Постанова № 51018875, 12.09.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2011
Номер справи
2а-1670/2046/11
Номер документу
51018875
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/2046/11

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю секретаря Горбач Д.О.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області до Приватного підприємства "Науково-виробнича фірма "ЛІНК" про стягнення економічних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

14 березня 2011 року Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Науково-виробнича фірма "ЛІНК" про стягнення економічних санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що первіркою Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області встановлено факт порушення відповідачем пункту 2 статті 63 Закону України від 18.11.2003 року № 1280-IV "Про телекомунікації", пункту 10 Розділу І Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою КМУ від 09.08.2005 року № 720, а саме: Приватним підприємством "Науково-виробнича фірма "ЛІНК" нараховувалась та стягувалась абонентська плата за телефонний номер в сумі 40 грн. за місяць (з ПДВ) без укладення відповідного договору. За результатами даної перевірки інспекцією складений акт № 000371 від 12.01.2011 року. На підставі вказаного акту перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області прийнято рішення № 2 від 19.01.2011 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 3 240 грн. (в т.ч. 1080 грн. - необґрунтовано отриманий дохід, 2160 грн. - штрафна санкція).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не зявився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Судом встановлено, що 12 січня 2011 року працівниками Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області було проведено планову перевірку ПП "НВФ "ЛІНК" з питань застосування тарифів на загальнодоступні (універсальні) телекомунікаційні послуги за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року.

За результатами перевірки складено акт № 000371 від 12.01.2011 року, у якому зазначено, що за період з 01.04.2010 року по 01.12.2010 року позивачем понад плату за послуги з підключення та забезпечення доступу абонентів до мережі Інтернет нараховувалася та стягувалася абонентська плата за телефонний номер в розмірі 40 грн. за місяць (з ПДВ), чим порушено п. 2 ст. 63 Закону України від 18.11.2003 року № 1280-IV "Про телекомунікації", п. 10 Розділу І Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою КМУ від 09.08.2005 року № 720.

Як вбачається з матеріалів справи, внаслідок вказаних порушень сума необґрунтовано одержаної виручки склала 1080 грн.

На підставі акту перевірки № 000371 від 12.01.2011 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області прийнято рішення № 2 від 19.01.2011 року про застосування до ПП "НВФ "ЛІНК" економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 3 240 грн. (в т.ч. 1080 грн. - необґрунтовано отриманий дохід, 2160 грн. - штрафна санкція).

Відповідачем в добровільному порядку сума економічних санкцій не сплачена, в результаті чого позивач звернувся до суду з позовом до ПП "НВФ "ЛІНК" про стягнення економічних санкцій у розмірі 3240,00 грн.

Не погодившись із вищезазначеним рішенням, ПП "НВФ "ЛІНК" зверталося до суду із позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області про його скасування .

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2011 у справі №2а-1670/1523/11 відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

Вказаною постановою надано оцінку оскаржуваному рішенню № 2 від 19.01.2011 року як правомірному з огляду на наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна інспекція з контролю за цінами здійснює функцію з контролю за додержанням державної дисципліни цін та застосовує до суб'єктів господарювання економічні санкції за порушення державної дисципліни цін відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення".

Повноваження Державної інспекції з контролю за цінами, в тому числі щодо вжиття заходів за результатами перевірок, встановлені Законом України "Про ціни і ціноутворення" та постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року №1819 "Питання Державної інспекції з контролю за цінами".

Статтею 7 Закону України "Про ціни та ціноутворення" передбачено, що вільні ціни і тарифи встановлюються на всі видипродукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яким здійснюється державне регулювання цін та тарифів.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про ціни та ціноутворення" державне регулювання цін здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року № 298/519 регламентовано, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до частини 1 сттті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІІ вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Частиною 2 ст. 63 Закону України від 18.11.2003 року № 1280-IV "Про телекомунікації" встановлено, що умовами надання телекомунікаційних послуг є: 1) укладення договору між оператором, провайдером телекомунікацій і споживачем телекомунікаційних послуг відповідно до основних вимог до договору про надання телекомунікаційних послуг, установлених НКРЗ; 2) оплата замовленої споживачем телекомунікаційної послуги.

Згідно п. 10 Розділу І Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою КМУ від 09.08.2005 року № 720 надання телекомунікаційних послуг здійснюється за умови: 1) укладення договору про надання телекомунікаційних послуг між оператором, провайдером і споживачем згідно з основними вимогами, установленими Комісією; 2) та/або оплати замовленої споживачем телекомунікаційної послуги.

З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку про наявність в діях відповідача порушень пункту 2 статті 63 Закону України від 18.11.2003 року № 1280-IV "Про телекомунікації", пункту 10 Розділу І Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою КМУ від 09.08.2005 року № 720, а саме: ПП "НВФ "ЛІНК" нараховувалась та стягувалась абонентська плата за телефонний номер в сумі 40 грн. за місяць (з ПДВ) без укладення відповідного договору, а отже рішення позивача № 2 від 19.01.2011 року про застосування до нього економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 3240,00 грн. є правомірним.

Постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2011 року оскаржувалася до Харківського апеляційного адміністративного суду. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2011 року апеляційну скаргу ПП "НВФ "ЛІНК" залишено без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.04.2011 року по справі №2а-1670/1523/11 - без змін.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області та стягнення з Приватного підприємства "Науково-виробнича фірма "ЛІНК" економічних санкцій в розмірі 3240,00 грн, нарахованих відповідно до рішення № 2 від 19.01.2011 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області до Приватного підприємства "Науково-виробнича фірма "ЛІНК" про стягнення економічних санкцій, задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства "Науково-виробнича фірма "ЛІНК" суму економічної санкції в розмірі 3240,00 грн в дохід державного бюджету, код 21081100 на р/р УДК м. Кременчуці №31119106700008, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698778.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 13 вересня 2011року.

СуддяН.Ю. Алєксєєва