Постанова № 51002726, 11.09.2015, Попільнянський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
11.09.2015
Номер справи
288/1125/15-а
Номер документу
51002726
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

11.09.2015

Справа № 288/1125/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку скороченого провадження)

11 вересня 2015 року.

Суддя Попільнянського районного суду Житомирської області Сікан В. М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області про перерахунок розміру пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати,

ВСТАНОВИВ:

В поданій до суду позовній заяві ОСОБА_1 (далі Позивач) вказує, що перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Попільнянському районі (далі - Відповідач) та отримує пенсію за віком, згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 80 % від заробітної плати з 11.04.2014 року за наявності стажу в органах місцевого самоврядування 21 рік 10 місяців 10 днів, стаж державної служби 5 років 4 місяці 26 днів.

Позивач зазначає, що на підставі поданої ним заяви про призначення пенсії, йому було проведено розрахунок розміру пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі - 4656,00 грн., індексації заробітної плати 4458,74 грн. за 24 останніх календарних місяців.

В зв'язку з чим, розмір призначеної пенсії Позивачу становить 2579,26 грн.

05.08.2015 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою з проханням пояснити, чому при призначенні пенсії не взято до розрахунку розміру пенсії інші виплати, а саме: індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення.

Позивач зазначає, що листом № 44/П-8 від 18.08.2015 року йому було відмовлено у здійсненні зазначеного перерахунку пенсії та включенні до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вказаних виплат, оскільки пенсія призначена та виплачується згідно чинного законодавства.

Виходячи з вищевикладеного, Позивач вважає вказану відмову Відповідача неправомірною та просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському району Житомирської області щодо неврахування йому при призначенні пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати на які було нараховано та фактично сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському району Житомирської області дорахувати та виплатити до призначеної йому пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяці роботи, згідно з наданих довідок Лучинської сільської ради від 05.08.2015 року № 126 про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) починаючи з 11.04.2014 року.

Ухвалою від 28 серпня 2015 року відкрито скорочене провадження по даній справі.

Відповідач копію ухвали про відкриття провадження отримав 31.08.2015 року, що підтверджено підписом про отримання в «Розносній книзі місцевої кореспонденції», надав заперечення проти позову.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені позивачем обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення, та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав:

Згідно Пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії ААЕ № 451967 від 22.12.2009 року, ОСОБА_1 є пенсіонером.

ОСОБА_1 05.08.2015 року звертався з заявою до Відповідача про врахування сум, які були не враховані та з яких отримано відрахування до пенсійного фонду при призначенні пенсії, а саме: виплати на оздоровлення, індексації до заробітної плати та інші виплати.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що підтверджується повідомленням Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області 44/П-8 від 18.08.2015 року та довідкою про складові заробітної плати № 126 від 05.08.2015 року.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне страхування.

Як вбачається з статті 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Як вбачається з статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Законом України «Про індексацію грошових коштів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

Статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Викладені обставини узгоджуються з правовою позицією викладеною в Постанові Верховного суду України від 03 червня 2014 року в справі № 21-134а14, за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок суду касаційної інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788- XII.

Відповідно до статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

На підставі вищевикладеного, висновок Відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки ним перевагу було надано нормам, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тому вимоги Позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу»; статтями 1, 2 Закону України «Про оплату праці»; статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; Законом України «Про індексацію грошових коштів населення»; статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»; Постановою Верховного суду України від 03 червня 2014 року в справі № 21-134а14; статтями 6, 10, 14, 70, 71, 94, 161-163, 183-2, 244-2, 267 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області щодо неврахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, на які було нараховано та фактично сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському району Житомирської області дорахувати та виплатити до призначеної ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяці роботи, згідно з наданих довідок Лучинської сільської ради від 05 серпня 2015 року № 126 про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) починаючи 01 серпня 2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, сплачений ним судовий збір в сумі 73 гривні 80 копійок.

Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши Управління Пенсійного фонду України в Попільнянському районі Житомирської області протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Попільнянський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Попільнянського

районного суду ОСОБА_2 В. М.