Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 2-а-401/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) про рання дій протиправними, стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 11.1999 року по 01.11.2009 року та з 01.11.2008 року по 01.11.2009 року їй не було проведено в повному обсязі виплати, передбачені ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до рушення її прав. Крім того просить допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення цих коштів.
Заборгованість по грошовій допомозі у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 зазначеного Закону) позивачка визначила в розмірі 2188,80 грн., а заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону), позивачка визначила в розмірі 33381,20 грн.
Позивачка у своєму позові посилається на те, що отримувала відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня )6 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 1,60 грн., та щомісячну доплату в розмірі 5,20 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивачка в судове засідання не зявилася, але від неї надійшла заява, в якій вона просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не зявився, від нього надійшло письмове заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що позивачка є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, в зазначений період часу проживала та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, а також позивачка працює в Олевському дитячому ясла-садку №19, що стверджується копією посвідчення громадянки потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, довідкою з місця проживання, копією паспорту позивачки, довідкою з місця роботи.
Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали слідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях
радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі - 30 % від мінімальної робітної плати.
Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали Наслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі - однієї мінімальної заробітної плати щомісяця.
Проте, вказані допомога та доплата УПСЗН Олевської РДА Житомирської області планувались позивачці у розмірах визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 І 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивачки.
Однак позов підлягає частковому задоволенню, оскільки дію абзацу другого частини першої 37 та абзацу третього частини першої ст.39 зупинено на 2006 рік в частині виплати допомоги доплати відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом №3235-ІУ (3235-15) від 20.12.2005року.
На 2007 рік дію зазначених норм зупинено згідно із Законом № 489-У (489-16) від 19.12.2006 року, і лише з 09.07.2007 року її дію відновлено рішенням Конституційного Суду № іп\2007 (v0абр 710-07) від 09.07.2007 року.
На 2008 рік дію ст.ст. 37,39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зупинено згідно із Законом України від 28 дня 2007 року № 107-УІ, і лише з 22 травня 2008 року їх дію відновлено Рішенням Конституційного Суду № від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 .
З врахуванням викладеного та в межах передбаченого ст. 99 КАС України річного строку звернення до суду заборгованість по допомозі, передбаченій ст. 37 зазначеного Закону підлягає залишенню за період з 01 листопада 2008 по 01 листопада 2009 року.
Заборгованість по ст.39 Закону підлягає стягненню відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП раїни незалежно від часу її виникнення (крім 2006 року та січня - червня 2007 року, січня - травня 2008 року), тобто за період з 01 листопада 1999 року по 01 січня 2006 року, з 01 липня 17 року по 31 грудня 2007 також за період з 01 червня 2008 року по 01 листопада 2009 року, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України „Про оплату праці є складовою структури заробітної плати.
З врахуванням розмірів мінімальної заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачці у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 2188,80 грн., а по доплаті, передбаченій 39 Закону - 20726,00 грн.
Відповідач є розпорядником коштів на вказані видатки, проте допустив протиправну діяльність і позивачці в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатив.
Враховуючи те, що вимога позивачки щодо негайного виконання рішення суду є не вмотивованою та не обгрунтованою, тому вона не може бути задоволена.
Керуючись ст.8, 19 Конституції України, ст.ст.37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ч.2 ст. 233, і 238 КЗпП України, ст.2 Закону України "Про оплату праці ", ст.ст.10,11,17,71,86,94,99.122. ¦ - 163,167,186, 254 КАС України, суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації про стягнення допомоги та доплати громадянам , проживають та працюють на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо нарахування та виплати І шовному обсязі ОСОБА_1 коштів, передбачених ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 1039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 2188,80 гри., заборгованості за період з 01.11.2008 року по 01.11.2009 року, по допомозі як особі , яка оживає на території радіоактивного забруднення , передбаченій ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 1039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 20726,00 грн., заборгованості за період з 01.11.1999 року по 01.01.2006 року, з 01.07.2007 року по 31.12.2007 «у та з 01.06.2008 року по 01.11.2009 року, по доплаті як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченій ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п. 18 ч. 1 ст.4Декрету КМУ «Про державне мито».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 54,40 грн. державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 207,26 грн. державного мита на користь держави з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційний суд Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду
Суддя: ОСОБА_2