Постанова № 51001496, 29.11.2011, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2011
Номер справи
2а-3054/11/0970
Номер документу
51001496
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" листопада 2011 р. Справа № 2a-3054/11/0970

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Гундяка В.Д.,

при секретарі Круглій О.М.,

за участю: прокурора Аверкової Н.О.,

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держаив в особі Державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську до Житлово-експлуатаційної організації №7 про стягнення податкового боргу

в с т а н о в и в:

21.09.2011 року заступник прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську звернувся з адміністративним позовом до Житлово-експлуатаційної організації (далі-ЖЕО) №7 про стягнення податкового боргу. Позовні вимоги мотивував тим, що за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом, яка виникла у звязку з несплатою податку на додану вартість, податку податку з доходів найманих працівників та земельному податку на загальну суму 1 338 242,63 грн.

Прокурор в судовому засіданні заявлений позов підтримала в повному обсязі, свої правом на надання пояснень не скористалась.

Представники позивача позовні вимоги підтримали, суду пояснили, що підставою для звернення до суду є несплата ЖЕО № 7 самостійно узгоджених податкових зобовязань по податку на додану вартість, податку з доходів найманих працівників та земельному податку на загальну суму 1 338242,63 грн. Також вказали, що податковий борг виник внаслідок несплати відповідачем самостійно узгоджених податкових зобовязань згідно поданих податкових декдарацій з податку на додану вартість в розмірі 866802 грн, податкових зобовязань по земельному податку згідно поданих розрахунків на суму 61 682, 56 грн, штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань відповідно в розмірі з податку на додану вартість-71 372,53 грн, земельному податку-6 769,47 грн та пені по податку на додану вартість -304 512,09 грн, податку з доходів найманих працівників-345,61 грн та земельному податку-26758,30грн. Сума заборгованості відповідачем добровільно не сплачена, тому підлягає до стягнення в судовому порядку з розрахункових рахунків у банках, що обслуговують ЖЕО № 7 та за рахунок готівки, яка належить відповідачу. Позов просили задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. Суду пояснив, що жодних податкових декларацій з податку на додану вартість відповідач не подавав, що підтверджується відсутністю підписів відповідальних посадових осіб підприємства, про рішення щодо застосування штрафних санкцій ЖЕО-7 не було відомо, а заборгованість по сплаті земельного податку, яка є предметом позову, вже стягнена з відповідача рішенням Івано-Франківського окружного суду по справі №2а-6498/08/0970. Крім того в 2011 році ЖЕО №7 звільнено від сплати земельного податку згідно рішення Івано-Франківської міської ради від 04.01.2011 року, а відповідно до ст.12 Земельного кодексу України державні установи взагалі звільняються від сплати земельного податку.

Вислухавши прокурора, представників позивача, представника відповідача, дослідивши та оцінивши в їх сукупності подані докази, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних мотивів.

Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України (далі-ПКУ) визначено, що платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та в розмірах передбачених податковим законодавством. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобовязань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1ст.38 ПКУ).

Згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПКУ податковий борг - сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

З матеріалів справи вбачається, що ЖЕО №7 за період з листопада 2008 по травень 2011 самостійно подано податкові декларації з податку на додану вартість та податкові розрахунки по земельному податку на 2007-2011. Таким чином відповідач шляхом подачі даних декларацій самостійно визначив та узгодив податкове зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 866 802 грн та земельному податку в розмірі 61682,56 грн.Як вбачається із норм пункту 56.11 ст.56 ПКУ податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.

Згідно п.п.5.4.1. п.5.4.ст.5 ЗУ «Про порядок погашень зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно актів перевірки за № 6171/15-2/19400191 від 24.03.2010, № 17113/15-2/19400191 від 19.10.2010, №10017/15-2/19400191 від 02.06.2010, № 21808/15-2/19400191 від 23.12.2010, № 18258/15-2 від 25.11.2009, №6727/15-2 від 03.06.2009, № 10907/15-2 від 08.09.2009, № 4788/15-2 від 15.04.2009 щодо своєчасності та повноти сплати ЖЕО №7 узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість та актів за № 22051/15-3 від 27.12.2010, № 18039/15-03 від 28.10.2010 та № 4534/15-03 від 07.04.2009 щодо своєчасності розрахунків відповідача по земельному податку Державною податковою інспекцією в м.Івано-Франківську встановлено порушення ЖЕО №7 вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 ЗУ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами »чинного на момент виникнення спірних правовідносин.

Підпунктом 4.1.4 п.4.1 ст.4 ЗУ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами встановлено порядок та строки подання податкових декларації.

Положенням п.5.1 ст.5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації і відповідно до п.п. 5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

На підставі вищенаведеного позивачем прийнято податкові повідомлення-рішення за № 0002151502/0 від 31.03.2010, № 0007501502/0 від 02.11.2010, № 0003671502/0 від 09.06.2010, № 0009751502/0 від 29.12.2010, № 0009541502/0 від 01.12.2009, №0004481502/ від 12.06.2009, № 0006991502/0 від 21.09.2009, № 0003221502/0 від 23.04.2009, якими відповідачу нараховано штрафні санкції внаслідок несплати самостійного узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість в загальному розмірі 71 372, 53 грн та повідомлення рішення № 0011691503/0 від 29.10.2010, № 0015461503/0 від 29.12.2010 та № 0006401503/0 від 07.04.2009 щодо донарахування штрафних санкцій по земельному податку в загальному розмірі 6 769,47 грн.

Рішення від 31.03.2010, 02.11.2010, 09.06.2010, 29.12.2010, 01.12.2009, 12.06.2009, 21.09.2009, 23.04.2009, 29.10.2010, 29.12.2010 направлені податковим органом поштою та отримані відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи та дослідженими судом в якості письмових доказів належно засвідченими копіями повідомлень про вручення поштових відправлень, рішення від 07.04.2009 вручено відповідачу нарочно, що підтверджується підписом керівника ЖЕО № 7 на корінці останнього. Дані обставини повністю спростовують твердження відповідача щодо неодержання відповідних рішень контролюючого органу.

На виконання вимог п.6.2 ст. 6 ЗУ «Про порядок погашень зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, ЖЕО № 7 було направлено першу та другу податкову вимоги за №2/946 від 23.10.2001 року та №2/2625 від 07.12.2001 року. Вищевказані вимоги отримані відповідачем 25.10.2001 та 10.12.2001, що підтверджується підписами головного бухгалтера підприємства на корінцях даних вимог.

Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання(вручення) податкової вимоги.

Згідно п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом у випадках, коли платник податків не подає в установлені строки податкову(митну)декларацію (п.п.54.3.1п.54.3ст.54), останній зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Доказів оскарження вищевказаних повідомлень-рішень відповідачем суду не надано. Таким чином податкові зобовязання ЖЕО № 7, визначені згідно даних повідомлень- рішень, вважаються узгодженими.

Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст 129 ПКУ пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобовязання на суму податкового боргу при самостійному нарахуванні суми грошового зобовязання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобовязання, визначеного цим Кодексом, а при нарахуванні суми грошового зобовязання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобовязання, визначеного у податковому повідомленні- рішенні згідно із цим Кодексом.

Згідно даної норми Кодексу відповідачу було нараховано пеню по податку на додану вартість в загальному розмірі 304512,16 грн, з яких пеня, що обліковується в картці особового рахунку 84 280,78 грн та пеня, яка нарахована на суму несплаченого податкового боргу-220 231,38 грн, пеню по податку з доходів найманих працівників , нараховану на суму несплаченого податкового боргу-345, 61 грн та пеню по земельному податку в загальному розмірі -26758,30 грн, з яких пеня, яка обліковується в картці особового рахунку становить 5 981,98 грн та пеня, нарахована на суму несплаченого податкового боргу-20 776,32 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості ЖЕО №7 становить 1 338 242,63 грн (1 242 686,69 грн- заборгованості по податку на додану вартість( 866802 грн +71 372,53 грн+304 512,16 грн) + 95 210,33грн -заборгованості по земельному податку(61 682грн +6 769,47грн +26 758,30 грн)+ 345,61 грн- заборгованості по податку з доходів найманих працівників).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність та взаємний звязок, суд погоджується з підставністю виникнення та розміром заборгованості, заявленої до стягнення.

Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості судом не встановлено.

Згідно п.95.1 ст.95 ПКУ орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.(п.95.2 ст.95 ПКУ).

Відповідно до п.95.3 ст.95 ПКУ стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно п.95.4 ст.95 ПКУ орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Суд не враховує посилання представника відповідача на відсутність на вищезгаданих податкових деклараціях підписів посадових осіб підприємства, так як судом встановлено, що дані декларації були надіслані на адресу податкового органу в електронному вигляді з відповідними електронними підписами згідно дослідженого судом договору №1298 від 29.12.2009 року про визнання електронних документів.

Не можуть бути взяті до уваги і твердження представника відповідача щодо стягнення заборгованості по земельному податку рішенням Івано-Франківського окружного суду по справі №2а-6498/08/0970, так з досліджених судом матеріалів даної справи, зокрема позовної заяви та заяви про уточнення позовних вимог, вбачається , що згаданим судовим рішення з ЖЕО №7 було стягнено заборгованість по земельному податку за період з травня 2006 року по вересень 2008 року включно.

Суд також залишає без уваги посилання представника відповідача на ст. 12 Земельного кодексу України, так як ЖЕО №7 є не державною установою, а підприємством комунальної форми власності та рішення Івано-Франківської міської ради від 04.01.2011 року, так як в судовому засіданні встановлено, що зобовязання земельному податку за 2011 рік визначені на підставі самостійно податних відповідачем розрахунків за земельну ділянку, яка ЖЕО-7 надана в оренду іншій особі.

Виходячи з викладеного, суд вважає вимоги позивача про стягнення коштів підставними, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі ч.1 ст.67 Конституції України, ЗУ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, п.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.57.3 ст.57, п.59.5 ст.59 п.п. 95.1-95.4 ст.95, п.п.129.1.1 п.129.1 ст129 Податкового Кодексу України, керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити повністю.

Стягнути з з розрахункових рахунків Житлово-експлуатаційної організації № 7 в банках та за рахунок готівки, що належить відповідачу в дохід Державного бюджету України 1 338 242(один мільйон триста тридцять вісім тисяч двісті сорок дві ) грн 63 коп. податкового боргу.

Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова в повному обсязі виготовлена 05.12.2011 року.

Суддя:/підпис/ОСОБА_4