Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про витребування доказів
22 вересня 2015 року Справа № 805/3808/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву позовної заяви публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» до державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області про часткове скасування вимоги від 03 червня 2015 року форми Ю № 539-25,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» звернулося до суду з позовом до державної податкової інспекції у Волноваському районі Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги від 03 червня 2015 року форми Ю № 539-25 в частині нарахування пені у розмірі 1016278,13 гривень.
Представником позивача через канцелярію суду надано клопотання від 22 вересня 2015 року про витребування від ПАТ «Державний ощадний банк України» документальних доказів, які були підставою для зупинення видаткових операцій по поточному рахунку позивача № 260003011449 до 27 березня 2015 року включно, що послужило причиною нарахування відповідачем пені у розмірі 1016278,13 гривень за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань.
Представник відповідача в судове засідання не з’явися, проте через канцелярію суду надав заперечення на позов та клопотання щодо розгляду справи без представника інспекції.
Згідно із вимогами ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 3 статті 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно листа ПАТ «Державний ощадний банк України» від 24 лютого 2015 року № 31/3-13/1-123-1766 видаткові операції по поточному рахунку публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» № 260003011499, відкритого в АТ «Ощадбанк» (код банку 300456) були зупинені на виконання статті 17 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 року № 1702-VII до 27 березня 2015 року включно.
Відповідач у письмових запереченнях до позову зазначає, що за даними особових рахунків ПАТ «Донбасенерго» погашення податкового боргу відбулося згідно з платіжними дорученнями від 23 березня 2015 року.
Платіжні доручення позивача № 921, 936, 941, 942, 943 щодо сплати податків від 16 лютого 2015 року одержані банком 16 лютого 2015 року, про що свідчить штамп ПАТ «Ощадбанк».
Згідно з частинами 1-3 статті 17 Закону України № 1702-VII суб’єкт первинного фінансового моніторингу має право зупинити здійснення фінансової (фінансових) операції (операцій), яка (які) містить (містять) ознаки, передбачені статтями 15 та/або 16 цього Закону, та/або фінансові операції із зарахування чи списання коштів, що відбувається в результаті дій, які містять ознаки вчинення злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, та зобов’язаний зупинити здійснення фінансової (фінансових) операції (операцій), якщо її учасником або вигодоодержувачем за ними є особа, яку включено до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції (якщо види та умови застосування санкцій передбачають зупинення або заборону фінансових операцій), і в день зупинення повідомити спеціально уповноваженому органу в установленому законодавством порядку про таку (такі) фінансову (фінансові) операцію (операції), її (їх) учасників та про залишок коштів на рахунку (рахунках) клієнта, відкритому (відкритих) суб’єктом первинного фінансового моніторингу, який зупинив здійснення фінансової (фінансових) операції (операцій), та у разі зарахування коштів на транзитні рахунки суб’єкта первинного фінансового моніторингу - про залишок коштів на таких рахунках в межах зарахованих сум. Таке зупинення фінансових операцій здійснюється на два робочих дні з дня зупинення (включно).
Спеціально уповноважений орган може прийняти рішення про подальше зупинення фінансової (фінансових) операції (операцій), здійснене відповідно до частини першої цієї статті, на строк до п’яти робочих днів, про що зобов’язаний негайно повідомити суб’єкту первинного фінансового моніторингу, а також правоохоронним органам, уповноваженим приймати рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Спеціально уповноважений орган у разі виникнення підозр може прийняти рішення про зупинення видаткових фінансових операцій на строк до п’яти робочих днів, про що зобов’язаний негайно повідомити суб’єкту первинного фінансового моніторингу, а також правоохоронним органам, уповноваженим приймати рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. У такому разі суб’єкт первинного фінансового моніторингу зобов’язаний в день отримання, але не пізніше 11 години наступного робочого дня після отримання відповідного рішення повідомити спеціально уповноваженому органу про залишок коштів на рахунку клієнта, фінансові операції (кошти) за яким були зупинені, та у разі зупинення фінансових операцій на транзитних рахунках суб’єкта первинного фінансового моніторингу - про залишок коштів на таких рахунках в межах зарахованих сум.
Відповідно до статті 1 зазначеного вище Закону, спеціально уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
З метою всебічного та об’єктивного розгляду справи, суду необхідно встановити, з яких причин та на якій підставі обслуговуючим позивача банком було зупинено видаткові операції ПАТ «Донбасенерго» по поточному рахунку № 260003011499 з 16 лютого 2015 року до 27 березня 2015 року включно.
Керуючись статями 69, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
У Х В А Л И В:
Зобов’язати публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» надати суду пояснення та документальні докази, які були підставою для зупинення видаткових операцій по поточному рахунку позивача № 260003011449 з 16 лютого 2015 року до 27 березня 2015 року включно, зокрема, рішення спеціально уповноваженого органу - центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Зупинити провадження у справі до отримання відповіді.
Ухвала про витребування доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Голубова Л.Б.