Справа № 274/3715/15-а
Провадження № 2-а/0274/130/15
Постанова
Іменем України
31.08.2015 р. м. Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Щербак Д.С., за участю секретаря судового засідання Поступайло Х.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1доУправління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської областіпровизнання дій протиправними та спонукання до вчинення дій
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2015 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з указаним позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача - Управлінння Пенсійного Фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі від 20.07.2015 року врахувати певні види виплат при обчисленні пенсії та зобовязати відповідача здійснити розрахунок пенсії з 10.07.2015 року у розмірі 90% від суми заробітної плати з врахуванням інших виплат, на які нараховані та утримані соціальні внески, єдиний соціальний внесок.
В позові зазначено, що з жовтня 2010 року позивачка отримує пенсію, яка призначена згідно із Законом України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 90%. 10.07.2015 року вона звернулась до відповідача із заявоюпро перерахунок пенсії та надала довідку за № 828 від 10.07.2015 року. Відповідач листом від 20.07.2015 року відмовив у перерахунку пенсії з посиланням, що такі виплати не передбачені для включення до розрахунку пенсії державному службовцю.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання, та виклику осіб, які беруть участь у справі відповідно до ухвали суду від 11.08.2015 року.
Від Управління Пенсійного Фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі надійшли заперечення на позов, відповідно до якого відповідач позов не визнає враховуючи те, що через невідповідність довідок № 828 та № 829 наданих позивачкою постанові КМУ від 31 травня 2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» здійснення перерахунку пенсії неможливе. Письмові заперечення приєднані до справи.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову виходячи з наступного.
Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Позивачка з жовтня 2010 року позивачка отримує пенсію, яка призначена згідно із Законом України «Про державну службу» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 90%. 10.07.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку за № 828 від 10.07.2015 року. Однак відповідачем у перерахунку пенсії відмовлено.
За змістом ст.37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Заробітна плата, згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 Закону України «Про оплату праці» визначає, що до структури заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсації та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені визначеними актами .
Отже, вказані вище правові норми свідчать, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Відповідно до ст.41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання була висловлена ВСУ у Постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Згідно з ч.6 ст.95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно чинного законодавства.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003р. № 1078. Отже, згідно із ст.33 Закону України «Про державну службу» в заробітну плату державних службовців входять і інші надбавки.
Постанова КМУ від 31.05.2000р. № 865, якою відповідач керується при визначенні пенсії, передбачає включення в довідку для призначення пенсії виплат, які отримував державний службовець, а матеріальна допомога на оздоровлення, надбавка за виконання обов'язків, допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати є виплатами, які отримував позивач.
Відповідно до п.2 ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється у наступні строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Перерахунок розміру пенсії позивачці слід здійснювати починаючи із 1 серпня 2015 року, (з 1 числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа), а не 10.07.2015 року, як вказано в позові.
Керуючись ст.9, 11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Пенсійного фонду України включити для обчислення пенсії матеріальну допомогу та індексацію заробітної плати згідно довідки від 10.07.2015р. №828, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати з 01 серпня 2015р. у розмірі встановленому на момент призначення пенсії.
В решті позовних вимог - відмовити за безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена сторонами протягом 10 днів з дня отримання її копії шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області.
Суддя: Щербак Д.С.