ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2011 року Справа № 2а/2370/3870/2011
18.08.11
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Грицаєнко О.Л.,
при секретарі –Кириченко Н.В.,
за участю представників: позивача –не з’явився, відповідача –не з”явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до кредитної спілки «Альянс»про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України звернулась до суду з адміністративним позовом до кредитної спілки «Альянс»про стягнення штрафу.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами перевірки діяльності відповідача до нього застосовано штраф в розмірі 1200 грн., у зв’язку з тим, що ним порушувались вимоги Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг». З огляду на те, що відповідач в добровільному порядку штраф не сплатив, позивач просив стягнути його в судовому порядку.
Позивач в судове засідання не з’явився, виклавши в позовній заяві клопотання про розгляд справи за відсутності представника Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, до зали судового засідання не з’явився, причини неявки суду невідомі.
Розглянувши подані документи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Кредитна спілка «Альянс»зареєстрована як юридична особа 11.02.2000 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний код 25770354 та являється фінансовою установою згідно свідоцтва від 04.06.2004 року серії КС № 219 за реєстраційним номером 14100306, видом діяльності якої є надання фінансових кредитів за рахунок залучених коштів, крім внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки.
Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було проведено перевірку діяльності відповідача, за результатами якої складено акт від 28.12.2010 року № 16, в якому зазначається факт невиконання позивачем пункту 5 рішення № 75-КС - станом на 28.12.2010 р. позивач не надав звіт про виконання плану відновлення фінансової стабільності з обов'язковим порівнянням із запланованими фінансовими показниками.
У свою чергу, це є порушенням пункту 6.12 розділу 6 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13.11.2003 року № 125, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.12.2003 року за № 1115/8436 (далі по тексту - Положення) в частині невиконання рішення про застосування заходів впливу після набрання ним чинності.
За порушення відповідачем вимог Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»та на підставі акту перевірки Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 1200 грн. за порушення законодавства про фінансові послуги від 05.01.2011 року №КС-433/11-2.
05.01.2011 року позивачем направлено відповідачеві постанову від 05.01.2011 р. № КС-433/11-2, яка отримана уповноваженою особою відповідача 12.01.2011 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (а.с. 10).
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»від 12.07.2001 р. № 2664-III (далі по тексту - Закон № 2664-III), який встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
Згідно з п. 8.1 Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 02 грудня 2003 року № 146 державний контроль за додержанням Ліцензійних умов здійснюється Держфінпослуг відповідно до законодавства.
П. 4 ч. 1 ст. 20 Закону № 2664-IIІ закріплено, що державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом застосування уповноваженими державними органами заходів впливу.
В силу пунктів 10, 12 частини 1 статті 28 Закону № 2664-III позивач в межах своєї компетенції застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення, надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.
Одним із заходів впливу, що застосовуються до порушників, стаття 40 Закону № 2664-III визначає накладення штрафів у розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Зокрема, пунктом 3 частини 1 статті 41 Закону № 2664-III за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень Уповноваженого органу про усунення порушень щодо надання фінансових послуг передбачено штраф у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.
В свою чергу Положення визначає умови, порядок і строки провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність із надання фінансових послуг, порядок прийняття рішень про застосування заходів впливу та процедуру їх оскарження.
Зокрема п. 1.3 Положення визначено, що заходи впливу застосовуються в порядку, визначеному цим Положенням, а також іншими нормативно-правовими актами Держфінпослуг, які регулюють особливості застосування окремих видів заходів впливу.
Згідно з п. 1.5 Положення встановлено, що Держфінпослуг обирає і застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та наслідки раніше застосованих заходів впливу (за наявності).
В пункті 2.1 Положення визначений вичерпний перелік заходів впливу, які може застосувати Держфінпослуг до порушників законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність із надання фінансових послуг, а саме: 1) зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення; 2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи; 3) накладати штрафи відповідно до закону; 4) тимчасово зупинити (обмежити) або анулювати (відкликати) ліцензію на здійснення діяльності з надання фінансових послуг; 5) відсторонити керівництво від управління фінансовою установою та призначити тимчасову адміністрацію; 6) затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи; 7) порушувати питання про ліквідацію установи.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, до відповідача був застосований такий захід впливу як накладення штрафу, що прямо передбачено пунктом 2.1 Положення та статтею 41 Закону № 2664-III.
Відповідно до п. 6.1 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 року № 125, рішення про застосування заходів впливу можуть бути оскаржені до Держфінпослуг або до суду.
Скориставшись цим правом, кредитна спілка «Альянс»оскаржила до суду постанову від 05.01.2011 р. № КС-433/11-2 про накладення в штрафу в сумі 1200 грн.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 08.02.2011 р. у зазначеній справі в задоволенні адміністративного позову кредитної спілки «Альянс» відмовлено повністю. Не погоджуючись із цією постановою кредитна спілка «Альянс»подала апеляційну скаргу. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2011 р. апеляційна скарга кредитної спілки «Альянс»залишена без задоволення, а постанова Черкаського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2011 р. без змін.
Пунктом 6.12 Положення передбачено, що рішення про застосування заходів впливу після набрання ним чинності є обов'язковим до виконання особами. У разі невиконання рішення Держфінпослуг вживає заходів щодо його виконання у порядку, визначеному законодавством.
Приймаючи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки штраф не сплатив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з кредитної спілки «Альянс»(18002, м. Черкаси, вул. Лазарєва, 6/1, ідентифікаційний код 25770354) на користь бюджету через Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3) штраф в сумі 1200 (одна тисяча двісті) грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку та строки, встановлені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Л. Грицаєнко