Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 вересня 2015 р. № 820/7241/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Західної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Акціонерного товариства закритого типу "Харківський канатний завод" про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Західна об`єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Акціонерного товариства закритого типу "Харківський канатний завод", в якому просить суд стягнути податковий борг з підприємства у розмірі 1 768 154, 34 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що АТЗТ "Харківський канатний завод" перебуває на податковому обліку в Західній ОДПІ. Станом на час звернення до суду у відповідача мається податковий борг по єдиному податку загальному розмірі 1 768 154, 34 грн. У зв'язку з тим, що відповідачем у добровільному порядку суму податкового зобов'язання сплачено не було, а проведені податковим органом дії щодо примусово стягнення суми не призвели до погашення податного боргу, то дана сума підлягає стягненню за рішенням суду.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгялду справи, у судове засідання 17.09.2015 року не прибув, проте надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгялду справи, у зазначене судове засідання не прибув.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку розглядати справу за наявними в ній матеріалами, без участі зазначеної сторони.
Згідно приписів ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Частиною 6 ст. 128 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, що АТЗТ "Харківський канатний завод" перебуває на податковому обліку в Західній ОДПІ та має податковий борг зі сплати єдиного внеску перед бюджетом у розмірі 1 768 154, 34 грн., яка виникла на підставі самостійно поданих платником податків звітів про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі Закон), визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 1 Закону визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону платниками єдиного внеску є зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Суд зазначає, що на відповідача, як платника єдиного внеску, покладено обов’язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, що передбачено п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону.
Абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, що також визначено положеннями Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України №455 від 09.09.2013 року, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 1 Закону визначено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Водночас нормами ч.12 ст.9 Закону унормовано обов’язок щодо сплати єдиного внеску незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Пунктом 2 ч. 11 ст. 25 Закону, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу ( ч. 10 ст. 25 Закону).
Частиною 13 ст. 25 Закону встановлено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Як вбчається з матеріалів справи, заборгованість відповідача складається з єдиного внеску. Так, підприємством в жовтні 2013р. було надано звіт за вересень 2013року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 82365,23 грн. Сплачено єдиного внеску в жовтні - 2430,00грн. Станом на 31.10.2013р. борг складає 966659,82грн. (недоїмка по внескам - 966659,82грн, по фінансовим санкціям - 0,00грн, по пені - 0,00грн.); в листопаді 2013р. було надано звіт за жовтень 2013року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 97111,02 грн. Сплата єдиного внеску в листопаді відсутня. Станом на 30.11.2013р. борг складає 1063770,84грн. (в т.ч. борг по внескам - 1063770,84грн., по фінансовим санкціям - 0,00 грн., по пені - 0,00грн); в грудні 2013р. було надано звіт за листопад 2013року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 94847,10грн. Сплата єдиного внеску в листопаді відсутня. Станом на 31.12.2013 року борг складає 1158617, 94грн.; в січні 2014р. було надано звіт за грудень 2013року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 91054,24 грн. Сплата єдиного внеску в січні відсутня. Станом на 31.01.2014р. борг складає 1249672,18грн. (в т.ч. борг по внескам -1249672,18грн.,по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в лютому 2014р. було надано звіт за січень 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 83196,30грн. Сплата єдиного внеску в лютому відсутня. Станом на 28.02.2014р. борг складає 1332868,48грн. (в т.ч. борг по внескам - 1332868,48грн., по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в березні 2014р. було надано звіт за лютий 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 89665,77 грн. Сплата єдиного внеску в березні відсутня грн. Станом на 31.03.2014р. борг складає 1422534,25 грн. (в т.ч. борг по внескам - 1422534,25грн., по фінансовим санкціям -0,00грн., по пені - 0,00грн); в квітні.2014р. було надано звіт за березень 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 85096,02 грн. Сплата єдиного внеску в квітні відсутня. Станом на 30.04.2014р. борг складає 1507630,27грн. (в т.ч. борг по внескам - 1507630,27грн., по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в травні.2014р. було надано звіт за квітень 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 88326,87 грн. Сплата єдиного внеску в травні відсутня. Станом на 31.05.2014р. борг складає 1595957,14грн. (в т.ч. борг по внескам - 1595957,14грн., по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в червні.2014р. було надано звіт за травень 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 90794,97 грн. Сплачено єдиного внеску в червні - 7000,00грн. Станом на 30.06.2014р. борг складає 1679752,11грн. (в т.ч. борг по внескам - 1679752,11 грн грн., по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в липні.2014р. було надано звіт за червень 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 95631,60грн. Сплачено єдиного внеску в липні - 5000,00 грн. Станом на 31.07.2014р. борг складає 1770383,71грн. (в т.ч. борг по внескам - 1770383,71грн.,по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в серпні.2014р. було надано звіт за липень 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 94683,41 грн. Сплата єдиного внеску в серпні відсутня. Станом на 31.08.2014р. борг складає 1865067,12грн. (в т.ч. борг по внескам- 1865067,12 грн.,по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в вересні.2014р. було надано звіт за серпень 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 90423,39 грн. Сплата єдиного внеску в вересні відсутня. Станом на 30.09.2014р. борг складає 1955490,51грн. (в т.ч. борг по внескам - 1955490,51 грн.,по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в жовтні.2014р. було надано звіт за вересень 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 92569,51 грн. Сплачено єдиного внеску в жовтні - 5353,40грн. Станом на 31.10.2014р. борг складає 2048060,02грн. (в т.ч. борг по внескам - 2048060,02 грн.,по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в листопаді 2014р. було надано звіт за жовтень 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 90881,64 грн. Сплата єдиного внеску в листопаді відсутня. Станом на 30.11.2014р. борг складає 2138941,66 грн. (в т.ч. борг по внескам - 2138941,66грн.,по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в грудні 2014р. було надано звіт за листопад 2014року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 94854,03 грн.. Сплата єдиного внеску в грудні відсутня. Станом на 31.12.2014р. борг складає 2233795,69 грн. (в т.ч. борг по внескам - 2233795,69грн.,по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в січні.2015р. було надано звіт за грудень 2014 року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 91446,84 грн. Сплата єдиного внеску в січні відсутня. Станом на 31.01.2015р. борг складає 2325242,53грн. (в т.ч. борг по внескам -2325242,53грн., по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в лютому 2015р. було надано звіт за січень 2015року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 85135,84 грн. Сплата єдиного внеску в лютому відсутня. Станом на 28.02.2015р. борг складає 2410378,37 грн. (в т.ч. борг по внескам - 2410378,37грн.,по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в березні 2015р. було надано звіт за лютий 2015року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 59862,34 грн. Сплачено єдиного внеску в березні - 27100,00грн. Станом на 31.03.2015р. борг складає 2443140,71 грн. (в т.ч. борг по внескам - 2443140,71грн.,по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в квітні 2015р. було надано звіт за березень 2015року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 72681,21 грн. Сплата єдиного внеску в квітні відсутня. Станом на 30.04.2015р. борг складає 2437440,71грн. (в т.ч. борг по внескам - 2437440,71грн., по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн); в травні 2015р. було надано звіт за квітень 2015року, в якому загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 96240,06 грн. Сплачено єдиного внеску в травні станом на 25.05.2015р. - 95409,08грн.. Станом на 25.05.2015р. борг складає 2438271,69грн. (в т.ч. борг по внескам - 2438271,69грн., по фінансовим санкціям - 0,00грн., по пені - 0,00грн).
Таким чином, відповідно до наданого податковим органом розрахунку заборгованості вбачається, що загальна сума заборгованості відповідача по сплаті єдиного податку у загальному розмірі становить 1 768 154, 34грн.
При цьому, відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Наявність спірної суми заборгованості підтверджується також наявною в матеріалах справи роздруківкою картки особового рахунку, яка за правилами ст.70 КАС України є належним та допустимим доказом невиконаного податкового обов'язку з боку ТОВ "Грімальді".
Як було встановлено під час розгляду справи та підтверджується матеріалами справи, відповідачем у встановлені ПК України строки не було самостійно сплачено вказану суму податкового зобов'язання у загальному розмірі 1 768 154, 34грн., а тому дане зобов'язання набуло статусу податкового боргу.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як вбачається з матеріадлів справи, узв`язку з непогашенням підприємством своїх податкових зобов`язань по сплаті єдиного податку, Західною ОДПІ була прийнято податкову вимогу форми "Ю" № 142 від 04.02.2014 року, яка була направлена боржнику засобами поштового зв`язку та була отримана уповноваженим представником 21.02.2014 року (зворотній бік а.с. 89).
Як вбачається з наданої податковим органом роздруківки картки особового рахунку, податковий борг відповідача після надіслання (вручення) йому зазначеної податкової вимоги існував не припиняючись.
Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
За правилом ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Таким чином, Західною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області здійснено заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, але вони не призвели до погашення податкового боргу, загальна сума податкового боргу в розмірі 1768154, 34грн. є узгодженою, відповідачем не сплачена.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення суми заборгованості, яка виникла внаслідок несплати у встановлений строк сум узгодженого податкового зобов'язання, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
З огляду на вищевикладене, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160– 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Західної об`єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Акціонерного товариства закритого типу "Харківський канатний завод" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу "Харківський канатний завод" (61020, м. Харків, вул. Китаєнка, буд. 1, код 00306443) на користь Державного бюджету України податковий борг у розмірі 1768154 (один міліон сімсот шістдесят вісім сто п`ятдесят чотири ) грн. 34 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя Горшкова О.О.