Постанова № 50964499, 24.11.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2011
Номер справи
2а-1870/7451/11
Номер документу
50964499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/7451/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Вангородської Ю.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої матеріальної допомоги по безробіттю у розмірі 13650 грн. 61 коп.,-

В С Т А Н О В И В:

Сумський міський центр зайнятості звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої матеріальної допомоги по безробіттю у розмірі 13650 грн. 61 коп.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітній не повідомив про те, що виконував оплачувану роботу в ПАТ «Центролит» з 08 вересня 2010 року, у зв'язку з чим ОСОБА_2 з 01 жовтня 2010 року по 30 вересня 2011 року незаконно отримував матеріальну допомогу по безробіттю, виплачену в сумі 13650 грн. 61 коп.

Представник позивача в судовому засіданні вищевказані позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.

Відповідач, в судовому засіданні, частково погодився з вимогами позивача, а саме: з вимогами щодо стягнення незаконно отриманої матеріальної допомоги по безробіттю за період з 14 вересня 2010 року по 24 лютого 2011 року, щодо стягнення незаконно отриманої матеріальної допомоги по безробіттю за період з 24 лютого 2011 року по 30 вересня 2011 року відповідач заперечував та надав суду заперечення, в якому зазначав, що 24 лютого 2011 року ним було повідомлено Сумський міський центр зайнятості про той факт, що він дійсно працював в ПАТ «Центролит» в зазначений час, а тому позивач сам винен у виплаті зазначених коштів.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 07 вересня 2010 року до Сумського міського центру зайнятості за пошуком роботи звернувся ОСОБА_2, де спеціалістом Сумського міського центру зайнятості була заповнена персональна картка № 185001910090700001 (а.с.4). 14 вересня 2010 року, ОСОБА_2 подав до Сумського міського центру зайнятості заяву (а.с.5), в якій просив до вирішення питання його працевлаштування надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Також у вказаній заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований, як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, що відповідач підтвердив в судовому засіданні.

Як вбачається з витягу із наказів про прийняті рішення по особі: ОСОБА_2 (а.с.6), наказом від 14 вересня 2010 року № НТ100914 ОСОБА_2 було надано статус безробітного, наказом від 04 жовтня 2010 року № НТ101004 було розпочато виплату допомоги по безробіттю з 01 жовтня 2010 року.

У відповідності до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266, Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1 та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", посадовою особою Сумського міського центру зайнятості було проведено перевірку на підставі виявлених розбіжностей при обміні інформацією служби зайнятості з Державною податковою адміністрацією України.

За результатами вказаної перевірки було складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 306 від 23 серпня 2011 року (а.с.8).

Як вбачається з вказаного акту, розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 виконував роботу в ПАТ «Центролит» по договору від 08 вересня 2010 року (а.с.9) з 09 вересня 2010 року по 09 жовтня 2010 року. За виконану роботу отримав дохід.

З довідки про доходи (а.с.11) вбачається, що ОСОБА_2 працював у ПАТ «Центролит» на посаді майстра дільниці з підготовки шихти та отримав дохід за період з 01 вересня 2010 року по 31 жовтня 2010 року у розмірі 2470 грн.

Відповідно до підпункту 1 пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата державної реєстрації фізичної особи - підприємця, дата укладення цивільно-правового договору.

Як вбачається з витягу із наказів про прийняті рішення по особі: ОСОБА_2 (а.с.6), наказом № НТ110906 від 06 вересня 2011 року ОСОБА_2 було припинено виплату допомоги по безробіттю.

З копії довідки № 7393 від 06 вересня 2011 року (а.с.12) виданої Сумським міським центром зайнятості ОСОБА_2, вбачається, що за період з 01 жовтня 2010 року по 30 вересня 2011 року дохід ОСОБА_2 становить 13650 грн. 61 коп.

Відповідно до підпункту а) пункту 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.

Стаття 2 Закону України "Про зайнятість населення" зазначає, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. .

Як вбачається з ч. 3 ст. 36 вищезазначеного Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Оскільки на момент надання статусу безробітного, а саме - 14 вересня 2010 року, ОСОБА_2 працював у ПАТ «Центролит», тобто відносився до категорії зайнятих осіб, проте приховав вказану інформацію та незаконно отримав статус безробітного, то він повинен повернути незаконно отриману суму допомоги по безробіттю за весь період, що він перебувала на обліку як безробітна в Сумському міському центрі зайнятості у розмірі 13650 грн. 61 коп.

У запереченні на позовну заяву відповідач зазначає, що Сумським міським центром зайнятості було пропущено строк звернення до адміністративного суду, так як Сумському міському центрі зайнятості 24 лютого 2011 року стало відомо про те, що відповідач виконував роботу в ПАТ «Центролит». Однак відповідачем не було заявлено клопотання про залишення вказаної позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропущення позивачем строків звернення до суду, а було подано заперечення в якому відповідач просив в задоволенні позовних вимог Сумського міського центру зайнятості відмовити у зв'язку з пропущенням строків звернення до суду.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

У відповідності до вказаного Порядку, Сумським міським центром зайнятості ОСОБА_2 був надісланий лист від 08 вересня 2011 року вих. № 07-17/1513 (а.с.13), який він отримав 13 вересня 2011 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.14), в якому ОСОБА_2 було повідомлено, що він повинен протягом 15 календарних днів з дня отримання цього повідомлення повернути Сумському міському центру зайнятості 13650 грн. 61 коп. незаконно отриманого матеріального забезпечення, водночас ОСОБА_2 було проінформовано, що в разі неповернення ним коштів добровільно у встановлений строк, кошти будуть стягуватись у судовому порядку.

Таким чином, строк для звернення до суду з зазначеним позовом повинен обраховуватися з дня спливу строку наданого відповідачу для добровільної сплати вказаних коштів, тобто з дня спливу 15 календарних днів з дня отримання відповідачем повідомлення Сумського міського центру зайнятості.

Оскільки повідомлення Сумського міського центру зайнятості відповідач отримав 13 вересня 2011 року, то строк для звернення до суду з зазначеним позовом повинен обраховуватися з 29 вересня 2011 року. Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом 19 жовтня 2011 року.

Отже судом було встановлено, що позивачем не було пропущено строк звернення до суду з зазначеним позовом, а заперечення відповідача є безпідставними.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з ОСОБА_2 незаконно отриманої матеріальної допомоги по безробіттю у розмірі 13650 грн. 61 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої матеріальної допомоги по безробіттю у розмірі 13650 грн. 61 коп. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Сумського міського центру зайнятості (вул. Баумана, 45, м. Суми, Сумська область, 40009, р/р 37170001000293 ГУДКУ в Сумській області м. Суми, МФО 837013, код 13996509) незаконно отриману матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 13650 грн. 61 коп. (тринадцять тисяч шістсот пятдесят гривень шістдесят одна копійка). < Текст >

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.М. Глазько

З оригіналом згідно

Суддя С.М. Глазько

Повний текст постанови складений 29 листопада 2011 року