УКРАЇНА
Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.04.2009 р. № 2а- 30343/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя: П'янова Я.В.
При секретарі: Нікітіної О.В.
За участю представників сторін:
Позивача: Колісник І.І.
1-го Відповідача: ОСОБА_1
2-го Відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду позовну заяву Малого приватного підприємства „АТОС” до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова, Головного управління Державного казначейства України у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення суми з державного бюджету України, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Мале приватне підприємство „АТОС”, звернувся до Харківськогоокружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова від 19.09.2008 року № 0000401600/0, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування ПДВ на суму 74908,00 грн., задекларованого у загальній сумі 99000,00 грн. у податковій декларації з ПДВ за липень 2008 р., та про стягнення з Державного бюджету України заборгованості з податку на додану вартість у сумі 74908,00 грн. на підставі податкової декларації за липень 2008 р.
У судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов та пояснив суду, що 19 серпня 2008 р. МПП “АТОС” у порядку, передбаченому пп. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (із змін. і доп.) “Про податок на додану вартість” та на підставі пп. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 цього ж Закону, маючи у червні 2008 р. від'ємне значення у сумі 24092,00 грн., а також залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (червня 2008 р.) у сумі 526796,00 грн., а всього залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (червня 2008 р.), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (липня 2008 р.) -550.888,00 грн., та маючи у липні 2008 р. від'ємне значення у сумі 83346,00 грн., подало до ДПІ у Московському районі м. Харкова податкову декларацію разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування фактично сплачених постачальникам товарів у попередніх податкових періодах 99000,00 грн. ПДВ. Тобто - частини залишку від'ємного значення у сумі 550888,00 грн. як такого, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку.
Листом № 20/08 від 20.08.2008 р. МПП “АТОС” у той же день надало до Управління Державного казначейства України у Московському районі м. Харкова копію податкової декларації з ПДВ за липень 2008 р. з відміткою податкового органу про її прийняття разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування.
За результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, ДПІ у Московському районі м. Харкова був складений акт № 4118/16/НОМЕР_1 від 04.09.2008 р., яким було підтверджено бюджетне відшкодування ПДВ лише у сумі 24092,00 грн.
На підтвердження сплати в червні 2008 р. податку на додану вартість у розмірі не меншому від заявленого до відшкодування представник позивача посилався на: вантажні митні декларації № 343782 від 02.06.2008 р., № 343783 від 02.06.2008 р. № 343940 від 05.06.2008 р.; банківські виписки МПП “АТОС” про сплату ним 112400,00 грн. ПДВ за наступними платіжними дорученнями: № 6816 від 04.06.2008 р. на суму 72000,00 грн.; № 6903 від 12.06.2008 р. на суму 14200,00 грн.; № 6949 від 20.06.2008 р. на суму 26200,00 грн.
1-й відповідач, Державна податкова інспекція у Московському районі м. Харкова, позов не визнав, посилаючись у запереченні на допущені позивачем у розрахунку суми бюджетного відшкодування за липень 2008 р. порушення п.п. 7.7.1, 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (із змін. і доп.) “Про податок на додану вартість”.
Представник 1-го відповідача в судовому засіданні пояснив, що за результатами вивчення у ході камеральної перевірки податкових декларацій з ПДВ за червень-липень 2008 р., реєстрів отриманих та виданих податкових накладних за червень-липень 2008 р., розрахунку бюджетного відшкодування, копій платіжних доручень щодо оплати товару постачальникам товарів, була встановлена наявність у МПП “АТОС” за червень 2008 р. від'ємного значення у сумі 24092,00 грн. Тому, задекларований до відшкодування у липні 2008 р. ПДВ у сумі 99000,00 грн. є завищеним, так як відповідно до п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (із змін. і доп.) “Про податок на додану вартість” він не може перевищувати від'ємного значення за червень 2008 р.
2-й відповідач, Головне Управління Державного казначейства України у Харківській області, в судовому засіданні зазначив про те, що відшкодування податку на додану вартість проводиться лише на підставі висновків органів державної податкової служби або рішень судових органів, представник органу держказначейства проти позову не заперечував і просив прийняти рішення на розсуд суду.
Суд, заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
За наслідками господарської діяльності у липні 2008 р., позивач надав 19 серпня 2008 р. до ДПІ у Московському районі м. Харкова податкову декларацію з податку на додану вартість разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення на рахунок платника у банку 99000,00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість, фактично сплаченого постачальникам товарів у попередніх податкових періодах.
Листом № 20/08 від 20.08.2008 р. позивач у той же день надав до Управління Державного казначейства України у Московському районі м. Харкова копію податкової декларації з ПДВ за липень 2008 р. з відміткою податкового органу про її прийняття разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування.
У період з 03 по 04 вересня 2008 р. ДПІ у Московському районі м. Харкова була проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, у ході якої були досліджені: податкові декларації з ПДВ за червень-липень 2008 р. разом з додатками (довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2), розрахунок сум бюджетного відшкодування (додаток 3), заява про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4), розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5)); завірені копії платіжних доручень, підтверджуючих сплату ПДВ за червень-липень 2008 р.; завірені копії реєстрів отриманих та виданих податкових накладних за червень-липень 2008 р. Також була використана інформація комп'ютерних автоматизованих інформаційних систем та АРМів державної податкової служби.
За результатами перевірки був складений акт № 4118/16/НОМЕР_1 від 04.09.2008 р., яким було підтверджене бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 24092,00 грн., що дорівнює від'ємному значенню різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту червня 2008 р. Право позивача на решту задекларованої суми бюджетного відшкодування - 74908,00 грн., ДПІ у Московському районі м. Харкова не підтвердила.
На підставі акту перевірки № 4118/16/НОМЕР_1 від 04.09.2008 р., згідно з п/п “б”, “в” п/п 4.2.2 ст. 4 Закону України № 2181-III від 21.12.2000 р. (із змін. і доп.) “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та з посиланням на порушення пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (із змін. і доп.) “Про податок на додану вартість” ДПІ у Московському районі м. Харкова склала податкове повідомлення-рішення № 0000401600/0 від 19.09.2008 р., яким позивачу було зменшено на 74908,00 грн. бюджетне відшкодування податку на додану вартість, задекларованого у загальній сумі 99000,00 грн. у податковій декларації з ПДВ за липень 2008 р.
Суд не може погодитися з таким рішенням з огляду на таке.
Так, згідно з пп. 7.7.1. п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (із змін. і доп.) “Про податок на додану вартість” сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1. цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп. 7.7.2. п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (із змін. і доп.) “Про податок на додану вартість” якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
При цьому, як вбачається з п. 7.2.7. Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (із змін. і доп.) “Про податок на додану вартість”, у разі імпорту товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на отримання податкового кредиту, вважається вантажна митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку на додану вартість, або погашений податковий вексель.
Згідно з пп. 7.7.4, 7.7.5, 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (із змін. і доп.) “Про податок на додану вартість”:
“7.7.4. Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
7.7.5. Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
7.7.6. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу”.
Із абз. в) п.п. 4.2.2 п. 4.2. ст. 4 Закону України № 2181 від 21.12.2000 р. (із змін. і доп.) “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” вбачається, що в ході камеральної перевірки ДПІ перевіряє наявність арифметичних або методологічних помилок у поданій податковій декларації. При цьому камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з того, що ДПІ у Московському районі
м. Харкова без достатніх на те підстав було зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування за липень 2008 р. у сумі 74908,00 грн.
Як вбачається з акту перевірки № 4118/16/НОМЕР_1 від 04.09.2008 р. ДПІ у Московському районі м. Харкова не спростовує достовірність визначення позивачем зазначених ним у податкових деклараціях з ПДВ податкових зобов'язань, податкового кредиту, а відтак і від'ємного значення між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту як за червень, так і за липень 2008 р. Так, згідно з податковою декларацією за червень 2008 р.: податкові зобов'язання МПП “АТОС” складають 4733419,00 грн. (код рядка 9); податковий кредит - 4757511,00 грн. (код рядка 17); від'ємне значення - 24092,00 грн. (код рядків 18.2, 21). Згідно з податковою декларацією за липень 2008 р.: податкові зобов'язання “АТОС” складають 3983352,00 грн. (код рядка 9); податковий кредит - 4066698,00 грн. (код рядка 17); від'ємне значення - 83346,00 грн. (код рядків 18.2, 21).
При цьому, ДПІ у Московському районі м. Харкова не ставить під сумнів наявність у позивача у попередньому податковому періоді (червні 2008 р.) залишку від'ємного значення у сумі 550888,00 грн. та не заперечує проти сплати ним у попередніх податкових періодах задекларованої суми ПДВ - 99000,00 грн. у складі вартості товарів.
Фактична сплата позивачем у червні 2008 р. ПДВ у складі вартості товарів, отриманих від постачальників, у сумі, не меншій від задекларованої до бюджетного відшкодування - 99000,00 грн., підтверджується:
· вантажною митною декларацією № 343782 від 02.06.2008 р. на загальну вартість 125004,50 грн. згідно з контрактом № 840-01/06 від 01.06.2006 р., укладеного з H.K.D. Trade LLC (USA); вантажною митною декларацією № 343783 від 02.06.2008 р. на загальну вартість 143008,77 грн. згідно з контрактом № 840-01/06 від 01.06.2006 р., укладеного з H.K.D. Trade LLC (USA); вантажною митною декларацією № 343940 від 05.06.2008 р. на загальну вартість 355407,98 грн. згідно з контрактом № 840-01/06 від 01.06.2006 р., укладеного з H.K.D. Trade LLC (USA);
· банківськими виписками МПП “АТОС” про сплату ним 112400,00 грн. ПДВ за наступними платіжними дорученнями: № 6816 від 04.06.2008 р. на суму 72000,00 грн.; № 6903 від 12.06.2008 р. на суму 14200,00 грн.; № 6949 від 20.06.2008 р. на суму 26200,00 грн.
У судовому засіданні представник ДПІ у Московському районі м. Харкова не заперечував проти зазначених обставин справи.
Як встановлено приписами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач - ДПІ у Московському районі м. Харкова - не надав суду жодних доказів несплати позивачем частини від'ємного значення в розмірі 74908,00 грн., а наданими позивачем доказами таке твердження відповідача спростовується.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов МПП"Атос" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова, Головного управління Державного казначейства України у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення суми з державного бюджету України - задовольнити в повному обсязі..
Скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Московському районі м.Харкова від 19.09.2008 р. № 0000401600/0 про зменшення бюджетного відшкодування ПДВ на суму 74908,00 грн., задекларованого у загальній сумі 99000,00 грн. у податковій декларації з ПДВ за липень 2008 р.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31114030700007, платник УДК у Московському районі м. Харкова ГУДКУ у Харківській області, код 24134596, банк ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) на користь МПП “АТОС” (ідентифікаційний код ЄДРПОУ НОМЕР_1) заборгованість з податку на додану вартість у сумі 74908,00 грн. на підставі податкової декларації за липень 2008 р.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 35216001000500, платник ДПІ у Московському районі м. Харкова, код 22705929, банк ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) на користь МПП “АТОС” (ідентифікаційний код ЄДРПОУ НОМЕР_1) судовий збір у сумі 752,48 грн.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 05.05.2009р.
Суддя П'янова Я.В.