ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" вересня 2011 р. Справа № 2a-2727/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мигалюка Ю.В.
секретаря Цюпа У.Л.
за участю сторін та представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Івано-Франківську в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Долинського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Публічного акціонерного товариства «Живиця»про стягнення заборгованості в сумі 3077,54 грн.
ВСТАНОВИВ:
22.08.2011 року Долинський районний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Живиця»про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 2 766 грн.
27.09.2011 року представник позивача збільшила позовні вимоги, подавши відповідну письмову заяву та просила стягнути з відповідача 3077,54 грн. заборгованості, в тому числі: 2 766 грн. недоїмки та 310,75 грн. пені.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з урахуванням збільшених вимог та пояснила, що працівниками Долинського районного центру зайнятості 25.07.2011 року у відповідності до вимог п.п.5,2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»проведено документальну планову перевірку Публічного акціонерного товариства «Живиця»щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, якою встановлено порушення відповідачем вимог п.2 ст. 35 зазначеного Закону, відповідачем допущено заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 2 766,79 грн., на яку нараховано пеню в сумі 310 ,75 грн. за період з 01.07.2009 року по 31.12.2010 року, що зафіксовано в акті перевірки № 87 від 25.07.2011 року. Сума боргу підлягає стягненню в судовому порядку. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача повторно в судове засідання не зявився з невідомих суду причин, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, про що свідчать поштові повідомлення про вручення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши досліджені докази, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Живиця»відповідно свідоцтвом про державну реєстрацію №361737 серії А01 від 14.10.2010 року зареєстроване як юридична особа, є страхувальником в системі загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Актом проведеної Долинським районним центром зайнятості документальної планової перевірки Публічного акціонерного товариства «Живиця»щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття встановлено порушення відповідачем норм Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Внаслідок чого допущено заборгованість в сумі 2 766,79 грн. недоїмки та 310,75 грн. пені за період з 01.07.2009 року по 31.12.2010 року. Відповідач вказану заборгованість не сплатив.
Відповідно до ст.6 Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 року та ст. 8 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування»№1533-111 від 02.03.2000 року із змінами та доповненнями Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття є цільовим централізованим страховим Фондом, некомерційною самоврядною організацією та згідно ст. 24 Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування підпорядкований Міністерству праці та соціальної політики України.
Статтею 12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків, провадять збір страхових внесків, здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету, виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені зазначеним Законом, забезпечують здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків та контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхування на випадок безробіття.
В ст.1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що страхувальники - це роботодавці, застраховані особи, фізичні особи-субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до зазначеного вище Закону сплачують страхові внески.
Відповідно до ст. 17 цього Закону розмір страхових внесків щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців та застрахованих осіб одночасно із затвердженням Державного бюджету України на поточний рік. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
У разі нестачі у роботодавців коштів на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться у пропорційних сумах.
При цьому страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На порядок сплати цих внесків не поширюється податкове законодавство.
Згідно із ст.19 вказаного Закону розміри страхових внесків установлюються на календарний рік: для роботодавця - у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошове забезпечення військовослужбовців, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату доходу (прибутку) фізичним особам за виконання робіт (послуг) за договорами цивільно-правового характеру, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб; для найманих працівників - у відсотках до сум оплати праці, грошового забезпечення військовослужбовців, які включають основну і додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб; для страхувальників, які здійснюють виплату винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) згідно з цивільно-правовими угодами - у відсотках до сум оподатковуваного доходу (прибутку).
Страхові внески нараховуються на зазначені у цій статті фактичні виплати (доходи), що не перевищують максимальної величини фактичних витрат страхувальника на оплату праці найманих працівників і доходу фізичних осіб, грошового забезпечення військовослужбовців, з якої справляються внески до Фонду, що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.35 даного Закону роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Згідно із ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. При цьому строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Крім того, наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 339 від 18.12.2000 року затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до п.6.7 Інструкції роботодавці щокварталу складають у двох примірниках розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, один екземпляр якої подається до центру зайнятості у якому він перебуває на обліку до 20 (а за рік - 25) числа місяця, наступного за звітним періодом.
Згідно із п.7.1 Інструкції контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
У разі виявлення під час перевірки простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків (недоїмки) вони донараховуються та стягуються з нарахуванням пені та накладанням штрафу.
Як вбачається з матеріалів справи, актом №87 від 25.07.2011 року про результати проведення планової перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття встановлено порушення відповідачем норм Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»: відповідачем допущено заборгованість в сумі 2 766,79 грн. недоїмки та 310,75 грн. пені за період з 01.07.2009 року по 31.12.2010 року. Актом звірки №16 від 30.06.2011 року розрахунків про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду між сторонами проведено звірення залишків заборгованості та підтверджено заборгованість в сумі 2 766,79 грн. недоїмки (а.с.6). Станом на 27.09.2011 року загальна заборгованість відповідача становить 3 077,54 грн., в тому числі 310,75 грн. пені.
На день розгляду справи відповідачем заборгованість не погашена.
Крім того, матеріали справи свідчать про подачу 17.01. 2011 року відповідачем до центру зайнятості розрахункову відомість про нарахування та перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік, де в рядку 22 зазначено недоїмку зі сплати страхових внесків в розмірі 7 756,78 грн. (а.с.7).
Таким чином, відповідачем допущено несвоєчасну сплату страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в розмірі 3 077,54 грн., а тому відповідно до ст. 39 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» заборгованість на вказану суму підлягає стягненню, а позов задоволенню.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Живиця» (код ЄДРПОУ 13652508, вул.Заводська,4, смт. Вигода, Долинський район, Івано-Франківська область, 77552) на користь Долинського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття заборгованість в сумі 3 077,54 грн. (три тисячі сімдесят сім гривень 54 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 05.10.2011 року.
Суддя:Мигалюк Ю.В.