Ухвала суду № 50930071, 10.09.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
10.09.2015
Номер справи
805/17780/13-а
Номер документу
50930071
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"10" вересня 2015 р. м. Київ К/800/31004/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т. Маслія В.І. Логвиненка А.О.

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014р. у справі № 805/17780/13-а за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області до Міністерства інфраструктури України третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Донбасаеро" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просив визнати протиправною бездіяльність Міністерства інфраструктури України, яка полягає у невиконанні приписів абзацу 2 частини 3 статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо прийняття протягом тридцяти днів об'єкту оренди в своє управління, та зобов'язати Міністерство інфраструктури України прийняти до сфери свого управління державне майно - цілісний майновий комплекс «Донецької державної авіакомпанії «Донбас-Східні авіалінії України» за актом приймання-передачі протягом тридцяти днів відповідно до абзацу 2 частини 3 с статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що внаслідок ухилення Міністерства інфраструктури України від вжиття заходів з прийняття об'єкту оренди до свого управління, відповідачем порушена стаття 19 Конституції України, частина 3 статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», пункт 4 Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди та пункт 50 Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.1993 № 154.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01.04.2014р. позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства інфраструктури України, яка полягає у невиконанні приписів абзацу 2 частини 3 статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо прийняття протягом тридцяти днів об'єкту оренди в своє управління. Зобов'язано Міністерство інфраструктури України прийняти до сфери свого управління державне майно - цілісний майновий комплекс «Донецької державної авіакомпанії «Донбас-Східні авіалінії України» за актом приймання-передачі протягом тридцяти днів відповідно до абзацу 2 частини 3 с статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014р. постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01.04.2014р. скасовано. Прийнято нове рішення яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01.04.2014р.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 21.07.2003р. між Регіональним відділенням фонду державного майна по Донецькій області та комунальним підприємством «Авіакомпанія «Донбасаеро» був укладений договір № 1065/2003 оренди державного майна - цілісного майнового комплексу «Донецької державної авіакомпанії «Донбас-Східні авіалінії України» строком на 25 років з моменту підписання акту приймання-передачі. До вказаного договору були прийняті додатки, які є його невід'ємною і складовою частиною, а саме: акт прийому-передачі майна, що належить до державної власності від 01.10.2003, розрахунок орендної плати та акт оцінки вартості майна, що передається в оренду. Згідно акту прийому-передачі від 01.10.2003, здійснена передача державного майна - цілісного майнового комплексу Донецької державної авіакомпанії «Донбас-Східні авіалінії України».

Як вбачається з листа від 24.06.2003р. № 3823-15-1415, Міністерство транспорту України не заперечувало щодо передачі вказаного майна в оренду згідно з Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Крім того, між Регіональним відділенням фонду державного майна по Донецькій області та комунальним підприємством «Авіакомпанія «Донбасаеро» було укладено ряд додаткових угод про купівлю-продаж оборотних матеріальних цінностей, уточнення складу і вартості майна та орендної плати за нього разом з відповідними актами та розрахунками, кредитний договір з додатками, договори про внесення змін до договору оренди та про уточнення найменування сторін, тощо. Так, договором № 9 від 08.06.2012 року про внесення змін до договору оренди від 21.07.2003 № 1065/2003, розділ 8 «Права орендодавця» доповнено пунктами 8.3, 8.4, згідно з якими, зокрема, пунктом 8.3 передбачено право орендодавця відмовитися від даного договору оренди і вимагати повернення орендованого майна, якщо орендар не вносить плату за користування зазначеним майном протягом трьох місяців підряд.

У зв'язку з невиконанням Орендарем істотних умов договору оренди від 21.07.2003р. № 1065 та несплатою протягом трьох місяців підряд плати за користування об'єктом оренди, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області своїм листом від 21.03.2013 № 11-06-02-03208, повідомило ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» про відмову від договору оренди відповідно до статті 782 Цивільного Кодексу України. Вказаний лист був отриманий ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» 02.04.2013р., що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення і орендар не оспорював факт відмови орендодавця від договору оренди, а тому зазначений договір оренди є розірваним.

Про розірвання договору оренди від 21.07.2003р. № 1065/2003, позивач повідомив Міністерство інфраструктури своїм листом від 29.04.2013р. № 07-06-02-05067, якій був отриманий ним 07.05.2013р. та просив надати кандидатуру представника для прийняття участі у роботі комісії по розмежуванню і оцінці майна, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

На лист від 29.04.2013р. № 07-06-02-05067, відповідач надав відповідь від 21.06.2013р. № 6864/16/10-13 з кандидатурами уповноважених представників для участі в роботі інвентаризаційної комісії.

Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області прийнятий наказ від 20.05.2013р. № 01412 про створення інвентаризаційної комісії та спільної комісії по розмежуванню і оцінці майна - цілісного майнового комплексу Донецька державна авіакомпанія «Донбас - Східні авіалінії України», згідно якого створена комісія з інвентаризації майна - цілісного майнового комплексу Донецька державна авіакомпанія «Донбас - Східні авіалінії». Копію вказаного наказу відповідач отримав 27.05.2013р., що підтверджується листом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області від 22.05.2013 № 07-06-02-05916 та копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» у своєму листі від 12.06.2013 № 56-13-66 просило позивача продовжити строк проведення інвентаризації майна. Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області від 14.06.2013 № 017714 було продовжено термін проведення інвентаризації до 30.06.2013р.

Згідно зведеного акту інвентаризації державного майна зі складу цілісного майнового комплексу «Донбас - Східні авіалінії України», що перебуває в оренді у ТОВ «Авіакомпанія Донбасаеро», проведена інвентаризація зазначеного майна.

Листами щодо повернення державного майна із оренди від 17.06.2013 № 07-06-02-07205 та про визначення державного підприємства та погодження результатів інвентаризації від 26.07.2013р. № 07-06-02-09086, Регіональне відділення фонду державного майна по Донецькій області зверталось до Міністерства інфраструктури України з проханням погодити зведений акт інвентаризації державного майна та в найкоротший термін визначитися щодо подальшої долі вищевказаного державного майна.

Листом від 19.09.2013р. № 10749/16/10-3, Міністерство інфраструктури України просило позивача висловити свою позицію стосовно можливості, способу та порядку передачі цілісного майнового комплексу Донецької державної авіакомпанії «Донбас - Східні авіалінії України» КП «Міжнародний аеропорт Донецьк імені С.С. Прокофєва».

Листом від 09.12.2013 № 13880/16/10-13, Міністерство інфраструктури України повернуло два погоджених примірника зведеного акту інвентаризації державного майна.

Листом від 23.10.2013р. № 07-06-02-13474 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області вдруге звернулось до відповідача з вимогою здійснити процедуру повернення державного майна із оренди з обов'язковим визначенням державної частки. Позивачем 14.02.2014р. знову надіслано лист № 07-06-02-01765 до Міністерства Інфраструктури України з вимогою визначення щодо подальшої долі державного майна.

З листа Міністерства Інфраструктури від 21.01.2014 № 479/15/10-14, вбачається, що відповідач не надав згоди на прийняття цілісного майнового комплексу Донецької державної авіакомпанії «Донбас - Східні авіалінії України» до сфери свого управління та залишає за Орендодавцем право прийняття рішення щодо подальшого використання або приватизації майна у порядку, визначеному чинним законодавством.

Не погоджуючись з такими діями позивач і звернувся з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги дійшов висновку щодо протиправної бездіяльності відповідача щодо невиконання приписів абзацу 2 частини 3 статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо прийняття протягом тридцяти днів об'єкту оренди в своє управління.

Між тим, суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що відповідач діяв правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.

Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (далі - Закон), у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.

Відповідно до частини 3 статті 27 Закону, у разі припинення договору оренди за обставин, зазначених у частині першій цієї статті, орендар окремого індивідуально визначеного майна зобов'язаний повернути це майно відповідному підприємству, господарському товариству, створеному в процесі приватизації (корпоратизації), або його правонаступнику. У разі припинення за цих же обставин договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу орендар за згодою орендодавця передає об'єкт оренди органу, який до укладення договору оренди здійснював повноваження з управління відповідним майном. Зазначений орган або його правонаступник зобов'язаний протягом тридцяти днів прийняти об'єкт оренди в своє управління.

Процедура повернення орендованого державного майна після припинення (внаслідок закінчення строку) договору оренди визначена Порядком повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 07 серпня 1997 року №847, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 1997 року за № 446/2250.

Пунктом 3 розділу 1 зазначеного Порядку передбачається оформлення угоди між орендодавцем і орендарем протягом 5 днів після набрання законної сили рішенням суду про розірвання договору оренди, якою передбачається створення спільної комісії сторін по розмежуванню і оцінці майна орендного підприємства (протягом 5 днів); проведення повної інвентаризації майна орендного підприємства (протягом 15 днів); оцінка майна орендного підприємства та державної і орендарської часток у ньому (протягом 15 днів після затвердження результатів інвентаризації); погашення орендарем заборгованості по орендній платі; реорганізація орендного підприємства.

У п.4 розділу 1 зазначеного Порядку встановлено, що на підставі досягнутої домовленості орендодавець своїм наказом утворює спільну комісію по розмежуванню і оцінці майна орендного підприємства. До складу Комісії входять представники орендодавця і орендаря. На вимогу однієї з сторін до роботи в Комісії можуть залучатися і представники органу управління відповідним державним майном.

Відповідно до п.5 розділу 2 Порядку повна інвентаризація майна орендного підприємства здійснюється інвентаризаційною комісією, утвореною орендодавцем, станом на останнє число місяця, в якому закінчується строк договору оренди, або розривається договір оренди за домовленістю сторін чи за рішенням суду.

При проведенні повної інвентаризації інвентаризаційна комісія керується Положенням про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 1993 року № 158 (п.6 розділу 2 Порядку).

Згідно п.4 розділу І Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання) головною метою інвентаризації є визначення фактичної наявності й стану майна з даними бухгалтерського обліку, врегулювання інвентаризаційних різниць та відображення результатів інвентаризації у передаточному балансі.

Відповідно до п.п."а" п.7 розділу 2 Порядку під час проведення інвентаризації комісія має здійснити розмежування майна, що належить державі, і майна орендаря.

Як встановлено п.9 розділу 2 Порядку, за даними інвентаризації складаються зведений акт інвентаризації та протокол розподілу вартості майна між орендодавцем і орендарем, які Комісія подає на погодження орендарю і затвердження орендодавцю. На основі протоколу про результати інвентаризації складаються передавальний і розподільчий баланси з виділенням по кожному рядку часток держави і орендаря.

Згідно п.10 розділу 2 Порядку оцінка цілісного майнового комплексу орендного підприємства і часток держави та орендаря в ньому здійснюється на дату повної інвентаризації за даними інвентаризації і передавального балансу в 15-денний строк після їх отримання і оформлюється актом оцінки вартості цілісного майнового комплексу орендного підприємства у разі припинення або розірвання договору оренди за наведеною формою.

Як передбачено п.50 Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), зведений акт інвентаризації майна підприємства або організації, яке здається в оренду, з пропозиціями про регулювання інвентаризаційної різниці у 7-денний строк затверджується керівником державного підприємства, організації за погодженням з державним органом, до сфери управління якого належить підприємство або організація, та у разі закінчення строку дії договору оренди затверджується орендодавцем за погодженням з державним органом, до сфери управління якого належить передане в оренду майно державного підприємства або організації, у 7-денний строк, якщо інше не встановлено законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність.

Як вбачається з пункту 5.7 договору оренди цілісного майнового комплексу «Донецької державної авіакомпанії «Донбас - Східні авіалінії України», у разі припинення або розірвання договору Орендар зобов'язується повернути Орендодавцеві (або юридичній особі, вказаній орендодавцем,) орендоване майно Підприємства, у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або його частини) орендованого майна підприємства з вини орендаря.

Таким чином, в порушення вказаних норм законодавства, відповідачем державне майно - цілісний майновий комплекс «Донецька державна авіакомпанія «Донбас - Східні авіалінії України» до сфери свого управління не прийнято, що підтверджується листом Міністерства Інфраструктури від 21.01.2014 № 479/15/10-14.

Посилання відповідача на те, що позивачем не було надано технічної документації, документів на основні засоби, що здані або прийняті підприємством в оренду, на зберігання та у тимчасове користування, колегія суддів вважає необґрунтованим, оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивач надсилав відповідачу всі необхідні документи та вживав передбачені законодавством заходи для повернення до державної власності цілісного майнового комплексу «Донецька державна авіакомпанія «Донбас - Східні авіалінії України», однак, відповідач його до державної власності не прийняв.

Колегія суддів вважає необґрунтованим посилання відповідача, що на підставі пункту 22 Порядку, Міністерство інфраструктури не надало згоди на прийняття цілісного майнового комплексу до сфери свого управління та залишило за орендодавцем право прийняття рішення щодо подальшого використання або приватизації майна у порядку, визначеному чинним законодавством, оскільки зазначеним п. 22 Порядку передбачено, що у разі відсутності згоди органу управління відповідним державним майном на прийняття майна до сфери свого управління, орендодавець за поданням зазначеного органу може прийняти інше рішення щодо подальшого використання або приватизації цього майна у порядку, визначеному чинним законодавством. Але вказаною нормою не передбачено право органу управління державним майном відмовлятися від прийняття майна в своє управління і встановлено лише право орендодавця за поданням такого органу прийняти рішення щодо подальшого використання майна.

Помилковим є висновок суду апеляційної інстанції стосовно того, що аналіз наведених вище норм дозволяє дійти висновку про те, що процедура повернення об'єкту оренди у разі розірвання договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, передбачає два етапи: 1- приймання-передавання від орендаря орендодавцю орендованого майна;2- передання об'єкту оренди органу, який до укладення договору оренди здійснював повноваження з управління відповідним майном. Проте в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження приймання-передавання від орендаря орендодавцю спірного орендованого майна.

Відповідно до положень Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), орендоване майно підлягає поверненню за актом прийому-передачі протягом строку, що не перевищує 57 днів з моменту створення регіональним відділенням комісії по інвентаризації майна цілісного майнового комплексу.

При цьому, законом не передбачається відокремлення проведення заходів, пов'язаних з поверненням орендованого майна після припинення або розірвання договору оренди, а встановлюється комплекс нерозривних як у часовому, так і у процедурному співвідношенні, послідовних та взаємообумовлених заходів, направлених на досягнення єдиної та конкретної мети.

Без проведення інвентаризації та за відсутності чітко ідентифікованого переліку майна, яке підлягає поверненню, провести оцінку майна підприємства, визначити частку держави і орендаря у цьому майні, та, відповідно, скласти акт приймання-передачі майна, є неможливим.

Таким чином, суд апеляційної інстанції прийшов до необґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог щодо стягнення надмірно сплаченого податку на додану вартість, тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись ст.ст. 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області задовольнити.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014р. скасувати.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01.04.2014р. залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: