ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/8838/11
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Шевяков І.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
26 жовтня 2011 року Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргуза рахунок активів платника податків у сумі 1492,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вищевказаний борг виник в результаті несплати ФОП ОСОБА_1 у встановлений законодавством термін штрафних санкцій, застосованих за результатами перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи 01.11.2011 року відповідач отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач надала заперечення на позов (вх. №38235/11 від 09.11.2011р.), у яких стверджувала про необґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що рішення про застосування штрафних санкцій нею оскаржувалися в судовому порядку та вона не отримувала копію рішення Харківського апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду свого позову, яке б набрало законної сили. Також вказувала на порушення позивачем строків накладення та стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених ст. 250 Господарського кодексу України.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Судом встановлено, що 04.09.1998 року ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області (свідоцтво про державну реєстрацію серії В01 № 677060, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).
25.12.2009 працівниками органу податкової служби проведено планову перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 в магазині - кафе, який розташований за адресою: вул. Ломоносова, 21, смт Артемівка, Чутівський району, Полтавська область.
На підставі акту перевірки Карлівської МДПІ № 2764/16/31/23/НОМЕР_1 прийнято та направлено позивачу поштою рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 28.01.2010 року та № НОМЕР_3 від 28.01.2011 року, якими визначено обов'язкові до сплати суми штрафних санкцій в розмірах 425,00 грн., та 1067,25 грн. відповідно за порушення пунктів 9, 11 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", які зафіксовані в акті перевірки № 2764/16/31/23/НОМЕР_1 від 25.12.2009 року.
Відповідно до пунктів 1, 6, 11, 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно із пунктами 1 та 6 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Таким чином, позивач 28.01.2010 року, керуючись вищезазначеними нормами закону, на підставі акту перевірки № 2764/16/31/23/НОМЕР_1 від 25.12.2009 року прийняв рішення про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 28.01.2010 року та № НОМЕР_3 від 28.01.2011 року, якими визначено обов'язкові до сплати суми штрафних санкцій в розмірах 425,00 грн., та 1067,25 грн. відповідно.
Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій отримані відповідачем.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами Державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно із статтею 8 Закону України "Про податкову службу в Україні" державна податкова адміністрація України здійснює такі функції: виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану із: здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Згідно з пунктом 20.1.12 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Виходячи з вищенаведеного, позивач правомірно звернувся до суду з вимогою про стягнення штрафних санкцій в сумі 1492, 25 грн.
Суд критично оцінює доводи відповідача, викладені у письмовому запереченні.
Позивачем надано до матеріалів справи копію рішення Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2011 року, що набрало законної сили, яким відмовлено у задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до Карлівської МДПІ про скасування рішення про накладення штрафних (фінансових) санкцій, які є предметом стягнення у даній справі.
Твердження відповідача про порушення позивачем строків накладення адміністративно-господарських санкцій, визначені ст. 250 Господарського кодексу України суд вважає такими, що базується на невірному застосуванні закону, оскільки в даному разі при зверненні до суду позивач керувався, з поміж іншим, ст. 114 Податкового кодексу України, яка передбачає, що граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань.
Суд, перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною четвертою статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на розрахунковий рахунок № 31117104700499, одержувач УДК у Чутівському районі, банк одержувача - ГУДКУ в Полтавській області МФО 831019, код 34698406, штрафні (фінансові) санкції у сумі 1492,25 грн. (одна тисяча чотириста дві гривні двадцять п'ять копійок).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
СуддяІ.С. Шевяков