ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2015 року Справа № 876/4614/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Довгої О. І., Улицького В. З.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі Івано-Франківської області на постанову Коломийського міськрайонного суду від 4 квітня 2015 року по справі № 346/1005/15а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними,
ВСТАНОВИВ:
25 лютого 2015 року позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача, яким просив визнати протиправною відмову відповідача у включенні в зарплату для обчислення пенсії державного службовця індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії державного службовця шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань починаючи з січня 2010 року.
Позов мотивує тим, що вказані допомоги не були враховані відповідачем при нарахуванні пенсії позивача.
Постановою Коломийського міськрайонного суду від 4 квітня 2015 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Коломия та Коломийського району, Івано-Франківської області у перерахунку пенсії позивачу з врахуванням сум виплат, пов`язаних з індексацією заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Коломия та Коломийського району Івано-Франківської області провести з 25 серпня 2014 року перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії, як державному службовцю, з урахуванням всіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати з урахуванням виплачених сум.
З таким рішенням суду не погодився відповідач. Подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що позивачу вірно нараховано пенсію за віком, а вказані виплати не враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця відповідно до законодавства.
Оскільки в справі відсутні клопотання від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд приходить до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в порядку передбаченому статтею 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга належить до часткового задоволення з наступних підстав.
Вивчивши матеріали справи судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії та її виплату з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, однак листом №17134/03.3 від 18 грудня 2014 року відповідач відмовив позивачеві у перерахунку пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Оскільки з матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань стягується збір на обов'язкове пенсійне страхування, то такі необхідно враховувати при визначенні розміру пенсії.
Щодо індексації, то вона, відповідно до пункту 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, включається до фонду додаткової заробітної плати, а відтак, також повинна враховуватись під час визначення розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 14 травня 2013 року в справі № 21-125а13
Водночас приймаючи судове рішення, суд першої інстанції не вирішив усі позовні вимоги, що, відповідно до положень статті 201 КАС України є підставою для зміни судового рішення.
Так судом першої інстанції не вирішено позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Коломия та Коломийського району Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії, як державному службовцю, з урахуванням всіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати з урахуванням виплачених сум з січня 2010 року до 24 серпня 2014 року.
Відповідно до статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи, але не вирішено усіх позовних вимог, що, відповідно до положень статті 201 КАС України є підставою для зміни судового рішення.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 201, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Коломиї та Коломийському районі Івано-Франківської області задоволити частково.
Постанову Коломийського міськрайонного суду від 4 квітня 2015 року по справі № 346/1005/15а змінити, доповнивши абзацом такого змісту: «позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Коломия та Коломийського району Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії, як державному службовцю, з урахуванням всіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати з урахуванням виплачених сум з січня 2010 року до 24 серпня 2014 року залишити без розгляду».
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Довга О. І.
Улицький В. З.