Ухвала суду № 50919072, 15.09.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2015
Номер справи
809/1532/14
Номер документу
50919072
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 року Справа № 876/6529/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МБК Агротехніка» до Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

У травні 2014 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «МБК Агротехніка» звернулося з позовом до Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача 27 лютого 2014 року №0000042200 про нарахування суми грошового зобов'язання за платежем пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 1 406 255,00 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області від 27.02.2014 року №0000042200 про нарахування суми грошового зобов'язання за платежем пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 1 406 255,00 грн.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що завершенням імпортних операцій ТОВ «МБК Агротехніка» без увезення товару на територію України відбулося згідно з встановлених законодавством умов та у встановлений строк, а саме протягом 180 календарних днів з моменту здійснення авансових платежів, що повністю відповідає вимогам ч.3 ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку визначення строку та умов завершення імпортної операції без увезення товару на територію України» №1392 від 05.12.2007 року.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Тисменицька об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області і оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що ТОВ Агротехніка», в порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», при здійсненні імпортних операцій з нерезидентами: фірмою «ІТС Industry Trading Company SА» Швейцарія згідно контракту №150713 від року, фірмою «Lermell Holdings LTD», «Tortola British Virgin Islands» згідно контракту №140813 від 14.08.2013 року, перевищило встановлені терміни розрахунків з нерезидентами по імпортних операціях за яке, відповідно до статті 4 даного Закону передбачено нарахування пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.

Апелянт посилається на те, що Національний банк України пунктом 1 постанови Правління Національного банку України від 14.05.2013 року № 163 «Про зміну строків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 травня 2013 року за №718/23250) із змінами і доповненнями, установив, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Зазначена постанова набрала чинності з 20.05.2013 року та діяла до 19.11.2013 року.

Наступною постановою Правління Національного банку України від 14.11.2013 року №453 «Про зміну строків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті» (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.11.2013 року №1951/24483), Національний банк України установив, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Постанова набрала чинності з 20 листопада 2013 року та діє до 17 травня 2014 року.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 17 лютого 2014 року Тисменицькою об'єднаною державною податковою інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області була проведена позапланова невиїзна перевірка ТзОВ «МБК Агротехніка» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності, за результатами якої складено акт №60/22-4/36083830 від 17.02.2014 року.

В ході проведення перевірки встановлено порушення позивачем, при проведенні зовнішньоекономічних операцій з нерезидентами, ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» №185/94-ВР від 23.09.1994 року. Зокрема, ТзОВ «МБК Агротехніка», в порушення вимог ст.ст.1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», постанов Нацбанку України №163 від 14.05.2013 року та №453 від 14.11.2013 року, допущено порушення строків проведення розрахунків у валюті за операціями з експорту та імпорту товарів за зовнішньоекономічними договорами. Зазначеними вище нормативними актами обмежено строк розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

За наслідками проведеної перевірки ОДПІ прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення №0000042200 від 27.02.2014 року, яким ТзОВ «МБК Агротехніка» визначено грошове зобов'язання за платежем пеня за порушення термінів розрахунків в сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 1 406 255 грн.

Встановлено, що між ТзОВ «МБК Агротехніка» (покупець) та фірмою фірмою «ІТС Industry Trading Company SА» Швейцарія (продавець) було укладено контракт № 150713 від 15.07.2013 року про поставку продавцем покупцю насипом зернових і масляничних культур урожаю 2013 року та 2014 року. Умови поставки - порти Чорного і Середземного моря.

На виконання умов вищезгаданого контракту ТОВ «МБК Агротехніка» з рахунку уповноваженого банку - ПАТ «ПУМБ» проведено попередні оплати (05.08.2013 року та 19.08.2013 року) і ввезення придбаного товару на митну територію України не було, а відбувся подальший експорт зернових нерезидентам.

Крім того, між ТОВ «МБК Агротехніка» (покупець) та фірмою «Lermell Но1dіngs LT», Сгаіgmuіг Сhаmbегs, Rоаd Town, Тогtоlа Вгіtish Vігgіn Іslands (продавець) було укладено контракт № 140813 від 14.08.2013 року про поставку продавцем покупцю насипом товару: зернових і масляиичних культур урожаю 2013 і 2014 року. Умови поставки - порти Чорного і Середземного моря, надалі місце доставки вказується в специфікаціях до даного контракту.

На виконання умов вищезгаданого контракту ТОВ «МБК Агротехніка» з рахунку уповноваженого банку - ПАТ «ПУМБ» проведено попередні оплати (20.08.2013 року та 21.08.2013 року) і ввезення придбаного товару на митну територію України не було, а відбувся подальший експорт зернових нерезидентам.

Тобто, ТОВ «МБК Агротехніка» у період з 05.08.2013 року по 21.08.2013 року здійснило авансові платежі за зовнішньоекономічними контрактами за товар, що не був увезений на територію України, а повний розрахунок за проданий за межами України товар отримало на рахунок в уповноваженому банку в період з 08.08.2013 року по 29.11.2013 року включно.

За змістом абзацу 14 ст.1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та абзацу другого підпункту 1.1. Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Національного банку України від 24.03.1999 року № 136, імпорт - це купівля українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами.

Порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті при проведенні суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності експортно-імпортних операцій встановлено Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Відповідно до ч. 3 ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» строк та умови завершення імпортної операції без увезення товару на територію України визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 року № 1392 затверджено Порядок визначення строку та умов завершення імпортної операції без увезення товару на територію України.

Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку строк завершення імпортної операції без увезення товару на територію України за зовнішньоекономічними договорами (контрактами) не може перевищувати 180 календарних днів з моменту здійснення резидентом авансового платежу або виставлення векселя нерезидента, а у разі проведення розрахунків у формі документального акредитиву з моменту здійснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.

Згідно п. 3 Порядку визначення строку та умов завершення імпортної операції без увезення товару на територію України імпортна операція резидента без увезення товару на територію України вважається завершеною за наявності однієї з таких умов:

- зарахування виручки на рахунок резидента в уповноваженому банку в разі продажу нерезиденту товару за межами України;

- подання документів, що підтверджують використання резидентом товару за межами України, перелік яких визначається Національним банком;

- припинення дії зобов'язань шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог резидента та нерезидента на підставі документів, перелік яких визначається Національним банком.

Як встановлено під час розгляду справи, ТзОВ «МБК Агротехніка» у період з 05.08.2013 року по 21.08.2013 року здійснило авансові платежі за зовнішньоекономічними контрактами за товар, що не був увезений на територію України, а повний розрахунок за проданий за межами України товар отримало на рахунок в уповноваженому банку в період з 08.08.2013 року по 29.11.2013 року включно, тобто Валютні кошти за контрактом від 22.04.2013 року № MS2204 повернуті позивачеві 24.07.2013 року, тобто до завершення 180-денного строку розрахунків, відповідно до Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та Порядку визначення строку та умов завершення імпортної операції без увезення товару на територію України.

Що стосується покликань відповідача на строки розрахунків у 90 календарних днів, які встановлені постановами Національного банку України від 16.11.2012 року №475, від 14.05.2013 року № 3163 та від 14.11.2013 року №453, суд апеляційної інстанції зазначає, що порядок визначення строку на умов завершення імпортної операції без увезення товару на територію України затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку визначення строку та умов завершення імпортної операції без увезення товару на територію України» №1392 від 05.12.2007 року. Така позиція підтверджується і Міністерством економічного розвитку і торгівлі України України (лист №4122-13/16946-14 від 16.05.2013 року) та ДПА України (WЕВ - сайт ДПА України, 04.01.2013 року, «Єдина база податкових знань»).

За таких обставин, на думку апеляційного суду, відповідачем не надано належних та допустимих доказів про те, що ТзОВ «МБК Агротехніка» порушено норми Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», у зв'язку з чим судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року у справі №809/1532/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МБК Агротехніка» до Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.Б. Хобор

Р.П. Сеник

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 15.09.2015 року.