Рішення № 50915264, 10.09.2015, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
10.09.2015
Номер справи
922/3685/14
Номер документу
50915264
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2015 р.Справа № 922/3685/14

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Присяжнюка О.О.

при секретарі судового засідання Кріциній В.Е.

розглянувши справу

за позовом Харківської міської ради, м. Харків до Приватного підприємства "Східна Брама", м. Харків про за зустрічним позовом до внесення змін до договору Приватного підприємства "Східна Брама", м. Харків Харківської міської ради, м. Харків про визнання договору припиненим за участю представників:

позивача (за первісним позовом) - ОСОБА_2,дов.№ 08-11/4688/2-14 від 24.12.2014р.

відповідача (за первісним позовом) - ОСОБА_1,дов.№ 01 від 10.11.2014р.

ВСТАНОВИВ:

у вересні 2014 року Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до приватного підприємства "Східна брама", просила внести зміни до договору оренди землі від 07.06.2012 року № 189/02 шляхом визнання додаткової угоди до вказаного договору оренди землі укладеною у редакції, запропонованій позивачем.

Позовні вимоги мотивовано зміною нормативної грошової оцінки земель м. Харкова та обов'язком орендаря внести зміни до договору оренди землі.

Рішенням господарського суду Харківської області від 17.11.2014 року (суддя Шатерніков М.І.) позов задоволено частково. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 07.06.2002 року № 189/02 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у редакції, викладеній у резолютивній частині рішення. В іншій частині позову відмовлено .

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 04.02.2015 року (головуючий Могилєвкін Ю.О., судді Потапенко В.І., Плужник О.В.) рішення господарського суду Харківської області від 17.11.2014 року змінено. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 07.06.2002 року № 189/02 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у редакції, викладеній у резолютивній частині постанови. В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятими судовими актами, приватне підприємство "Східна брама" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, просило оскаржені судові рішення скасувати та прийняти нове про відмову у позові.

Постановою Вищого господарського суду України від 09.04.2015року, касаційну скаргу приватного підприємства "Східна брама" задоволено частково. Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 04.02.2015 року у справі № 922/3685/14 скасовано в частині задоволення позовних вимог. Справу № 922/3685/14 у вказаній частині передано на новий розгляд до господарського суду Харківської області в іншому складі суду. В іншій частині постанову Харківського апеляційного господарського суду від 04.02.2015 року у справі № 922/3685/14 залишено без змін.

Ухвалою господарського суду від 18.05.2015року призначено розгляд справи №922/3685/14 на 23.06.2015року.

Ухвалою господарського суду від 23.06.2015року задоволено клопотання позивача про продовження строку розгляду справи . Продовжено строк розгляду спору на підставі ч.3 ст.69 ГПК України, до 30.07.2015 року, розгляд справи відкладено до 16.07.2015року.

16.07.2015року до господарського суду із зустрічною позовною заявою звернувся відповідач по справі - Приватне підприємство "Східна Брама",в якій просить суд визнати припиненим договір оренди землі від 05.06.2002 року, укладений між Харківською міською радою (орендодавець) та ПП «Східна Брама» (орендар), який було посвідчено приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрований в реєстрі за №1521.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 16.07.2015 року по справі №922/3685/14 прийнято зустрічну позовну заяву (вх.№28669 від 16.07.2015року) Приватного підприємства "Східна брама" м. Харків та продовжено розгляд справи з її урахуванням. Розгляд справи відкладено до 04.08.2015року.

Ухвалою господарського суду від04.08.2015року, задоволено клопотання позивача за первісним позовом щодо відкладення розгляду справи на іншу дату, розгляд справи відкладено до 18.08.2015року

В судовому засіданні 18.08.2015року оголошено перерву до 10.09.2015року.

Представник позивача за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) в судовому засіданні 10.09.2015року підтримав первісні позовні вимоги у повному обсязі, проти зустрічних позовних вимог заперечував з підстав викладених у відзиві на зустрічну позовну заяву (вх№30728 від 03.08.2015року).

Представник відповідача за первісним позовом 10.09.2015року заперечував проти заявлених позовних вимог, зустрічні позовні вимоги підтримував в повному обсязі, з підстав викладених у зустрічній позовні заяві (вх.№28669 від 16.07.2015року).

Враховуючи те, що норми ст.38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними у справі і додатково поданими на вимогу суду матеріалами і документами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази і таким чином з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішень Харківської міської ради від 24 грудня 2001 року № 2587 "Про надання Приватному підприємству "Східна брама" у користування земельної ділянки по вул. П*ятихатській, 1" між Харківською міською радою (позивачем) та Приватним підприємством "Східна брама" (відповідачем) 05 червня 2002 року був укладений договір оренди земельної ділянки, зареєстрований 07 червня 2002 року за № 189/02 у виконавчому комітеті Харківської міської ради, відповідно до умов якого відповідачу в оренду строком до 01 листопада 2026 року надано земельну ділянку загальною площею 1,0666 га, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. П*ятихатська, 1, з метою експлуатації та обслуговування торговельного майданчика з навісами, КПП, громадського туалету і гостьової автостоянки машин .

Згідно з п. 2.1 договору, плата за землю вноситься орендарем щомісячно у вигляді орендної плати у грошовій формі у розмірі 5999,63 грн. на рахунок відділу державного казначейства у м. Харкові не пізніше п'ятнадцятого числа наступного місяця.

Згідно п. 2.2. договору сторони визначили, що орендна плата за землю збільшується при зміні розміру земельного податку відповідно до Законів України, при цьому сторони укладають додаткову угоду, яка є невід'ємною частиною цього договору оренди.

Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 р. № 1209/13 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі станом на 01.01.2013 р.

Пунктом 1.1. цього рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова в сумі 291,18 грн.

Зазначене рішення, згідно з його пунктом 2 вводиться в дію з моменту оприлюднення у встановленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01.01.2014 р.

Попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 р. № 335/07 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року, рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 42/08 Про затвердження Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року та була введена в дію з 01.03.2008 р.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013 встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, повязані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобовязано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

Положенням п. 16.4. Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012 р. № 960/12 передбачено, що зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, зокрема зміни нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. п. 2.1., 2.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013р. №1269/13 Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 р. № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.

Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

Згідно п. п. 3.1., 3.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13, зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.

Позивач просить внести зміни до договору оренди землі ділянки від 07.06.2002 р. № 189/02 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору в редакції, наведеній у позовній заяві, посилаючись в обґрунтування позову на те, що у звязку із прийняттям вказаних рішень збільшилась вартість одного квадратного метру переданої відповідачу за цим договором земельної ділянки та її нормативна грошова оцінка, яка відповідно до пунктів 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України та статті 13 Закону України» Про оренду землі» використовується при визначенні розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

При цьому позивач вказує на те, що пунктами 2, 3. рішення Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. та пунктом 16.4. Порядку оформлення договорів оренди землі в місті Харкові, затвердженим рішенням Харківської міської ради № 960/12 від 29.12.2012 р. передбачено внесення змін до договорів оренди землі у звязку зі збільшенням нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013 року, шляхом укладення додаткових угод, а пунктом 2.2. спірного договору оренди землі передбачено, що розмір орендної плати збільшується у разі зміни розміру земельного податку відповідно до Законів України.

З матеріалів справи вбачається, що 13.12.2013 року Департаментом земельних відносин Харківської міської ради рекомендованим поштовим відправленням на адресу відповідача направлено проект додаткової угоди до договору оренди землі від 07 червня 2002 року за № 189/02, разом із листом-пропозицією № 5079/0/225-13, але відповідач додаткову угоду не підписав.

Станом на момент звернення позивача до суду з позовною заявою додаткову угоду до договору оренди землі між сторонами не підписано.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

У силу вимог ч.1 ст.11112 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Відповідно до частин 1-3 статті 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства; господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов; істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода; при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Згідно зі статтею 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо). Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

Водночас слід врахувати, що земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статей 13, 19 Конституції України від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтями 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішення. Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

За статтею 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі це - засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Порядок укладення договору оренди земельної ділянки визначено статтею 16 зазначеного Закону, а частиною 2 статті 14 Закону передбачено затвердження Кабінетом Міністрів України типової форми договору оренди землі.

Частиною 3 статті 184 Господарського кодексу України встановлено, що укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

З огляду на наведене, укладення договору оренди землі повинно здійснюватися сторонами на підставі закону та відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту (стаття 648 Цивільного кодексу України).

За приписами ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахування вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, інших вимог розумності та справедливості.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України „Про оренду землі").

Відповідно до частин першої - третьої статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

За змістом статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч. 1 п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України і ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (ст. 1 Закону України "Про оцінку земель").

Таким чином, законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.

Згідно з п. 14.1.72 ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Водночас, відповідно до п. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Отже, земельний податок і орендна плата за своєю правовою природою є різними видами платежів, які мають різний порядок обчислення та нарахування, при цьому основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель (що відповідає правовій позиції Верховного суду України, викладеній у постанові Верховного суду України від 08.04.2015 у справі № 916/2439/14)

Зазначені висновки узгоджуються з позицією ВГСУ, викладеною в постанові від 09.04.2015р. у справі № 904/5132/14 .

Частиною 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (абзац третій частини першої статі 13 Закону України "Про оцінку земель").

За змістом частини першої статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до частини третьої статті 18 цього ж Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Згідно з частинами першою - другою статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За нормативними приписами частин першої - третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Під час розгляду справи, позивачем за первісним позовом не надано документально підтверджених даних про розмір земельного податку , котрий існував на час укладення договору оренди, що унеможливлює встановити факт зміни розміру земельного податку за об*єкт та відповідно з'ясувати наявність підстав для збільшення орендної плати.

На виконання вказівок викладених Вищим господарським судом України у постанові від 09.04.2015року по справі №922/3685/14, господарським судом досліджено рішення Харківської міської ради № 41/08 від 27.02.2008 року зі змінами та доповненнями та рішення Харківської міської ради № 242/08 від 10.09.2008 року, на підставі яких здійснено розрахунок №505/14 від 11.11.2013року, однак вказані рішення не містять фактичних даних стосовно можливості вказаного розрахунку підтверджувати встановлення уповноваженим органом розміру орендної плати.

Крім того, передумовою для зміни умов договору оренди землі є наявність взаємної згоди сторін, що і було визначено в п. 4.1. договору оренди землі від 05.06.2002 року.

Умовами договору оренди землі від 05.06.2002 року сторони не погодили права позивача на внесення змін до нього в частині збільшення розміру орендної плати в односторонньому порядку на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування за відсутності законодавчої зміни ставок земельного податку.

Також, на виконання вказівок викладених Вищим господарським судом України у постанові від 09.04.2015року по справі №922/3685/14, господарським судом досліджено Порядок оформлення договорів оренди землі у м. Харкові, затверджений рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012 року № 960/12, зокрема, яким встановлено, що станом на 01.01.2013р. укладення додаткової угоди до договору оренди про зміну орендної плати у зв'язку із впровадженням нової нормативної грошової оцінки землі у м. Харкові із 01.01.2013 року здійснюється виключно і лише у відповідності до Порядку оформлення договорів землі у місті Харкові, що затверджений рішенням 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 року №960/12, і який діє на сьогодні, про те , згідно з п.29 Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012 року №960/12, цей Порядок не поширюється на договори оренди землі ( додаткової угоди ) та угоди про розірвання договорів оренди землі, які були підписані міською головою до набрання чинності даним Порядком.

Вказаний порядок оформлення договорів оренди набрав чинності з 01.01.2013 року.

Відповідно до п. 7.6 договору оренди цей договір набирає чинності після підписання його сторонами та державної реєстрації'.

Договір оренди землі між ПП «Східна Брама» та Харківською міською зареєстровано 07.06.2002 року, до набрання чинності Порядку затвердженого рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012 року №960/12 .

Таким чином, дія Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 19.12.2012 року №960/12 не поширюється на договір оренди від 20.03.2008 року.

Частина 2 статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову.

Вимоги, що пред'являються до доказів визначені ст.34 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Однак, позивач, всупереч вимог ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження та обґрунтування своїх позовних вимог

З урахуванням викладеного первісні позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Також, господарський суд, розглянувши зустрічний позов Приватного підприємства "Східна Брама", про визнання припиненим договору оренди землі від 05.06.2002 року, укладеного між Харківською міською радою (орендодавець) та ПП «Східна Брама» (орендар) щодо надання Приватному підприємству "Східна брама" у користування земельної ділянки площею 1,0666 га по вул. П'ятихатській, 1 в м. Харкові з метою експлуатації та обслуговування торговельного майданчика з навісами, КПП, громадського туалету і гостьової автостоянки машин, який було посвідчено приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрований в реєстрі за №1521, вважає за необхідне відмовити в його задоволенні з наступних підстав.

На підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 24.12.2001 № НОМЕР_1 «СХІДНА БРАМА» надано в оренду строком до 01.11.2026 земельну ділянку площею 1,0666 га по вул. П'ятихатській, 1 в м. Харкові для експлуатації та обслуговування торгівельного майданчика з навісами, КПП, громадського туалету і гостьової автостоянки машин.

На підставі вказаного рішення укладено договір оренди землі який зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради 07.10.2002 за №189/02.

Звертаючись до суду із зустрічною позовною заявою, позивач за зустрічним позовом просить вважати припиненим договір оренди землі, укладеного між Харківською міською радою та ПП «Східна Брама» посилаючись на ст.141 Земельного кодексу України ст. 31 Закону України «Про оренду землі».

ПП «Східна Брама» у зустрічній позовній заяві зазначає, що на території вказаної спірної земельну ділянку площею 1,0666 га по вул. Пятихатській, 1 у м. Харкові розташовані три нежитлові будівлі, а саме: літ. К-1 площею 361 кв.м., літ. И-1 площею 73, 9 кв. м. та літ 3-1 площею 403, 8 кв.м., які належать на праві власності фізичним особам, тобто не ПП «Східна Брама». Крім того, Позивач зазначає, що у відповідності до чинного законодавства саме ці особи експлуатують земельні ділянки під власною забудовою.

Однак, документальних доказів того, що нежитлові будівлі чи частина земельної ділянки належить на праві власності іншим фізичним особам Позивачем за зустрічною позовною в матеріали справи не надано.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 31 Закону договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не опускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання врегульовано статтею 32 Закону. Згідно даного Закону, договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими Законами України.

Господарським судом досліджено розділ чотири спірного договору 07.10.2002 за № 189/02, який регулює питання зміни, припинення, розірвання і поновлення договору оренди землі, та встановлено наступне.

Так відповідно до п.4.2 договір оренди землі припиняється у разі розірвання договору у встановленому порядку.

Умовами спірного договору визначено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін.

В пункті 4.4 спірного договору оренди землі сторони передбачили, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із у разі невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та законодавством України, у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке суттєво перешкоджає передбаченому договором використання земельної ділянки, а також на підставах, означених земельним кодексом та іншими законами України.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що і або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або рано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або Законом.

Статтею 179 ГК України передбачено, що майново-господарські, в зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Відповідно до статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Відповідно до ч. 2 ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це іншій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Статтею 11 ГПК України досудове врегулювання спорів, що виникають у разі зміни та розірвання господарських договорів передбачено, що підприємство організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором, статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, обов'язкового до виконання на відповідній території.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

В разі, якщо орендар має намір достроково розірвати договір за взаємною згодою сторін, він повинен звернутися із заявою на ім'я міського голови про дострокове розірвання договору оренди землі. До заяви орендар зобов'язаний ати необхідні документи.

Рішення про дострокове розірвання договору оренди землі за взаємною згодою приймається на відповідній сесії міської ради.

Разом з тим, ПП Східна Брама не надано доказів щодо звернення до Харківської міської ради із заявою про припинення спірного договору оренди землі .

Крім того, відповідно до п.2.20. Постанови Пленуму Вищого татарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі" у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами раїни.

В матеріалах справи відсутні докази щодо невиконання Харківською міською радою обов'язків по спірному договору, а також порушення порядку припинення говору оренди землі .

Таким чином, з урахуванням приписів чинного законодавства, умов спірного договору оренди землі господарський суд приходить до висновку про відсутність правових підстав щодо задоволення зустрічних позовних вимог ПП Східна Брама про визнання припиненим договору оренди землі

Згідно із статтею 49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З 01 листопада 2011 року набрав чинності Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674-VI, яким, зокрема, встановлено, що за подання до господарського суду позовної заяви за місцем розгляду справи справляється судовий збір, який зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Згідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Пунктом 2.1. ст.4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору встановлена у сумі - 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Враховуючи те, що судом у позовних вимогах відмовлено, судові витрати покладаються в порядку статті 49 ГПК України на позивачів за первісним та зустрічним позовом у справі відповідно.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 22, 41, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 22,32, 33, 34, 35, 43, 44, 49, 60, 75, 82-85, 111-12 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні первісного позову відмовити повністю.

В задоволенні зустрічного позову відмовити повністю.

Повне рішення складено 15.09.2015 р.

Суддя ОСОБА_4