ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відмову в порушенні провадження у справі про банкрутство
17.09.2015 р. Справа№ 914/2781/15
Господарський суд Львівської області у складі судді Морозюка А.Я.,
при секретарі Дзедзінській Ю.К.
розглянувши у судовому засіданні матеріали заяви ОСОБА_1, м. Львів
про порушення справи про банкрутство Державного авіапідприємства Львівські авіалінії (79000, м. Львів, вул. Аеропорт ЦА, ідентифікаційний код 01130644)
за участю представників:
від кредитора: ОСОБА_2 - представник
від боржника: ОСОБА_3 представник
від Відділу з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції у Львівській області: ОСОБА_4-провідний спеціаліст
за участю: ОСОБА_5 арбітражного керуючого
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про порушення справи про банкрутство Державного авіапідприємства Львівські авіалінії (79000, м. Львів, вул. Аеропорт ЦА, ідентифікаційний код 01130644) в порядку ст. 9-12 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (за загальним порядком провадження у справі про банкрутство).
Ухвалою суду від 18.08.2015 р. заяву прийнято до розгляду; арбітражного керуючого, визначеного автоматизованою системою ОСОБА_5, зобовязано протягом трьох днів з дня отримання ухвали надати суду заяву на участь у справі про банкрутство ДП Львівські авіалінії відповідно до вимог ст. 114 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, підготовче засідання суду призначено на 01.09.2015 р.
25.08.2015 р. на адресу суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_5 від 25.08.2015 р. № 25/08-1 про участь у справі про банкрутство.
В судовому засіданні 01.09.2015 р., у звязку з наявністю поважних причин в розумінні ч. 2. ст. 12 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, суд дійшов висновку про проведення підготовчого засідання суду в строк не пізніше тридцятого дня з дня винесення ухвали про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство. Ухвалою суду від 01.09.2015 р. підготовче засідання суду відкладено на 17.09.2015 р.
В судовому засіданні 17.09.2015 р. представник кредитора(заявника) вимоги заяви підтримав з підстав, наведених у заяві про порушення справи про банкрутство та з врахуванням поданих суду 15.09.2015 р. клопотання про долучення додаткових документів, уточнення до заяви про порушення справи про банкрутство, додаткових пояснень на заперечення боржника. Просить порушити провадження у справі про банкрутство Державного авіапідприємства Львівські авіалінії.
В судовому засіданні 17.09.2015 р. представник боржника проти вимог про порушення провадження у справі про банкрутство заперечив з підстав, наведених у поданих суду 01.09.2015 р. та 17.09.2015 р. відзивах на заяву про порушення справи про банкрутство. Просить в порушенні провадження у справі про банкрутство ДАП Львівські авіалінії відмовити.
Арбітражний керуючий ОСОБА_5 свою заяву про участь у справі про банкрутство підтримав.
В судовому засіданні, яке відбулося 01.09.2015 р., представник Відділу з питань банкрутства Головного територіального управління юстиції у Львівській області зазначав, що боржник включений до переліку обєктів права державної власності, які не підлягають приватизації. Інших пояснень представник в судовому засіданні 17.09.2015 р. суду не надав.
Інші учасники у справі явки уповноважених представників в судове засідання 17.09.2015 р. не забезпечили.
Розглянувши матеріали заяви та додані матеріали, заслухавши надані в судовому засіданні пояснення, суд дійшов до висновку про відмову в порушенні провадження у справі про банкрутство, виходячи із наступного.
Відповідно до частин 1,2,3 ст. 16 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.
У підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.
Якщо справа порушується за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження.
Як вбачається із матеріалів справи, Державне авіапідприємство Львівські авіалінії є державним підприємством, що підтверджується його назвою(відповідно до ч.4 ст.73 ГК України), змістом даних з ЄДРЮО та ФОП, а також змістом статуту Державного авіапідприємства Львівські авіалінії зареєстрованого 21.04.2009 р., відповідно до якого Державне авіапідприємство Львівські авіалінії є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній формі власності та входить до сфери управління Міністерства транспорту та звязку України.
Окрім цього, судом встановлено, що в Переліку обєктів права державної власності, що не підлягають приватизації, але можуть бути корпоратизовані (Додаток № 2 до Закону України «Про перелік обєктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 07 липня 1999 року № 847-ХІV) в розділі «Орган управління Мінтранс» підрозділі «Львівська область» значиться Авіаційне державне підприємство «Львівські авіалінії», м.Львів, код 1130644.
Відтак, Державне авіапідприємство Львівські авіалінії(79000, м. Львів, вул. Аеропорт ЦА, ідентифікаційний код 01130644) відноситься до юридичних осіб-підприємств, що є обєктами права державної власності, які не підлягають приватизації.
Відповідно до ст.84 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом відносини, повязані з банкрутством, зокрема, державних підприємств, регулюються Законом з урахуванням особливостей, передбачених ст.96 зазначеного Закону «Особливості банкрутства державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків».
Відповідно до ч.4 ст.96 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об'єктів.
Відповідно до ч.12 ст.96 зазначеного Закону, плани санації, мирові угоди та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, підлягають погодженню з органом, уповноваженим управляти державним майном. У разі відсутності такого погодження план санації та мирова угода затвердженню господарським судом не підлягають, а включене до переліку ліквідаційної маси майно банкрута не може бути реалізованим.
Відтак, із передбачених у ст.7 зазначеного Закону судових процедур банкрутства, щодо юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, може бути застосована процедура розпорядження майном боржника, з подальшим переходом до процедури мирової угоди(у разі її погодження з органом, уповноваженим управляти державним майном). Щодо процедур санації чи ліквідації, то такі щодо юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, можуть бути застосовані тільки після виключення їх у встановленому порядку з переліку обєктів права державної власності, які не підлягають приватизації.
Як вбачається із матеріалів справи, в обґрунтування підстав порушення провадження у справі про банкрутство заявник посилається на наступне. Рішенням Залізничного районного суду м.Львова від 13.07.2007 року по справі № 2-1727 2007 р. вирішено стягнути з Державного авіапідприємства Львівські авіалінії на користь ОСОБА_1 883 000 грн. витрат, яких особа місить зробити для відновлення свого порушеного права; 380 000 грн. упущеної вигоди; 20 232 грн. втрат на правову допомогу адвоката; 3 500 грн. витрат на проведення експертизи; 1 700 грн. державного мита; 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення. 06.11.2007 року на виконання вказаного рішення Залізничним районним судом м.Львова видано виконавчий лист № 2-1727/07. Постановою ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області про відкриття виконавчого провадження від 24.12.2009 р. ВП № 16542628, відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2-1727/07 виданого 06.11.2007 року Залізничним районним судом м.Львова.
Як вбачається із листа Управління ДВС ГТУЮ у Львівській області від 09.09.2015 р. № 09.1-45/86/49/11(копію якого надано заявником), у ВПВР УДВС ГУЮ у Львівській області перебувало на примусовому виконанні виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-1727/07 виданого 06.11.2007 року Залізничним районним судом м.Львова про стягнення з ДАП Львівські авіалінії на користь ОСОБА_1 883 000 грн. матеріальних витрат для відновлення порушеного права; 380 000 грн. упущеної вигоди; 20 232 грн. витрат за правову допомогу; 3 500 грн. витрат за проведення експертизи; 1 700 грн. державного мита; 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення(ВП № 16542628). Згідно даних ЄДРВП- 01.12.2011 року вищезазначене виконавче провадження було завершено на підставі п.7 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження»(в редакції чинній на момент винесення постанови). Згідно із п.3.19 Інструкції з діловодства в органах державної виконавчої служби, затвердженої наказом Мінюсту № 470/7 від 05.07.1999 р., - строк зберігання переданих виконавчих проваджень до архіву становить три роки. Відповідно до ОСОБА_4 про вилучення виконавчих проваджень для знищення від 28.01.2015 р. - виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-1727/07 виданого 06.11.2007 року Залізничним районним судом м.Львова(ВП № 16542628) було знищено шляхом спалення.
Відповідно до постанови ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області про закінчення виконавчого провадження від 01.12.2011 р. ВП № 16542628 (копію якої надано заявником), у звязку з тим що наказом Міністерства інфраструктури України № 496 від 03.11.2011 р. прийнято рішення про припинення шляхом ліквідації ДАП Львівські авіалінії, керуючись п.7 ч.1 ст.49, ст.50 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-1727/07 виданого 06.11.2007 року Залізничним районним судом м.Львова закінчено.
Заявник стверджує, що відповідно до листа начальника ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області від 01.12.2011 року № 09-01-45/49/В6 -17095(копію якого надано заявником), постанова про закінчення виконавчого провадження від 01.12.2011 р. та виконавчий лист № 2-1727/07 надіслано ліквідаційній комісії(ліквідатору) ДАП Львівські авіалінії.
Заявник зазначає, що станом на час розгляду справи загальний розмір вимог ОСОБА_1 до Державного авіапідприємства Львівські авіалінії на підставі рішення Залізничного районного суду м.Львова від 13.07.2007 року становить 1 288 462 грн.
Згідно з частиною 3 ст. 10 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом. Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
Відповідно до ч.7 ст.16 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо, зокрема, заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.
Як вбачається із матеріалів справи, наказом Міністерства інфраструктури України № 496 від 03.11.2011 р. прийнято рішення припинити Державне авіапідприємства Львівські авіалінії шляхом його ліквідації та утворити комісію з ліквідації Державного авіапідприємства Львівські авіалінії(пункти 1,2); голові комісії з ліквідації розмістити у тижневий строк в друкованих засобах масової інформації відповідні повідомлення про припинення Державного авіапідприємства Львівські авіалінії(п.п.3.2 пункту 3); установити, відповідно до встановленого законодавством України порядку, строк заявлення кредиторів - два місяці з дня опублікування повідомлення про припинення Державного авіапідприємства Львівські авіалінії(пункт 4).
14.11.2011 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про перебування юридичної особи в процесі припинення, про що свідчать наявні у матеріалах справи витяги з ЄДРЮО та ФОП щодо Державного авіапідприємства Львівські авіалінії.
Наказом Міністерства інфраструктури України № 60 від 16.02.2015 р. внесено зміни до наказу Міністерства інфраструктури України від 03.11.2011 р. № 496 щодо складу комісії з ліквідації Державного авіапідприємства Львівські авіалінії(пункт 2 наказу).
Відтак, Державне авіапідприємство Львівські авіалінії перебуває в процесі припинення шляхом ліквідації.
Питання повязані з ліквідацією юридичної особи за рішенням уповноваженого органу врегульовано статтями 105,110,111,112 Цивільного кодексу України.
Зокрема, відповідно до ст.105 Цивільного кодексу України (в редакції чинній у відповідний період), строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. Кожна окрема вимога кредитора розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Відповідно до ст.112 Цивільного кодексу України (в редакції чинній у відповідний період), у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи. Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно. Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
Відтак, Цивільним кодексом України встановлено особливий порядок заявлення та розгляду вимог кредиторів до юридичної особи, що перебуває в процесі припинення шляхом ліквідації за рішенням уповноваженого органу.
В заяві про порушення справи про банкрутство та інших матеріалах наданих заявником, не міститься жодних відомостей чи доказів про звернення заявника до ліквідаційної комісії Державного авіапідприємства Львівські авіалінії з вимогами кредитора, про розгляд цих вимог, чи про звернення до суду із позовом до ліквідаційної комісії у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду, після того як заявник дізнався чи повинен був дізнатися про таку відмову.
При цьому суд звертає увагу на те, що Законом України від 13.05.2014 р. № 1258-VII, у Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" виключено частину другу статті 2, якою передбачалося, що цей Закон має пріоритет перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов'язаних з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Відтак, з дати набрання чинності Законом України від 13.05.2014 р. № 1258-VII, Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не являється приорітетним перед іншими законодавчими актами у правовідносинах банкрутства.
Як наслідок, норма частини 3 ст. 10 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом не має безумовного приорітету над нормами статтей 105,112 Цивільного кодексу України у правовідносинах банкрутства юридичної особи, що перебуває в процесі припинення шляхом ліквідації за рішенням уповноваженого органу. На переконання суду, ці норми повинні застосовуватися у системному взаємозвязку, тобто безспірність вимог в розумінні частини 3 ст. 10 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (щодо боржника - юридичної особи, що перебуває в процесі припинення шляхом ліквідації за рішенням уповноваженого органу) повинна бути підтверджена також і обставинами згідно статтей 105,112 Цивільного кодексу України, про які зазначено вище.
В іншому випадку складатиметься ситуація, за якої будь-який кредитор, що відповідає ознакам передбаченим ч.3 ст.10 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, не зобовязаний дотримуватися відповідних вимог статтей 105,112 Цивільного кодексу України (щодо заявлення та розгляду вимог кредиторів до юридичної особи, що перебуває в процесі припинення шляхом ліквідації за рішенням уповноваженого органу), а може в будь-який час (до дня внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи, ч.2 ст.104 ЦК України) ініціювати справу про банкрутство такої юридичної особи. Така ситуація суперечитиме приписам статтей 105,112 Цивільного кодексу України, та не відповідатиме змісту вищезгадуваного Закону України від 13.05.2014 р. № 1258-VII, яким, як уже зазначалося, у Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" виключено частину другу статті 2, щодо його пріоритету перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов'язаних з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності.
Щодо посилання заявника на те, що відповідно до листа начальника ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області від 01.12.2011 року № 09-01-45/49/В6 -17095(копію якого надано заявником), постанова про закінчення виконавчого провадження від 01.12.2011 р. та виконавчий лист № 2-1727/07 надіслано ліквідаційній комісії(ліквідатору) ДАП Львівські авіалінії, то дана обставина оцінюється судом критично, оскільки, по-перше, доказів надіслання вказаного листа і доданих до нього документів ліквідаційній комісії(ліквідатору) ДАП Львівські авіалінії суду не надано(а боржник не підтверджує отримання цих документів); по-друге, це не звільняє заявника від передбаченого статтями 105,112 Цивільного кодексу України обовязку звернення заявника до ліквідаційної комісії ДАП Львівські авіалінії з вимогами кредитора, чи звернення до суду із позовом до ліквідаційної комісії у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду, після того як заявник дізнався чи повинен був дізнатися про таку відмову.
Виходячи з усього вищенаведеного, суд приходить до висновку, що заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, а тому в порушенні провадження у справі про банкрутство Державного авіапідприємства Львівські авіалінії слід відмовити.
Відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.
Сума судового збору 6 090 грн. 00 коп., що сплачена квитанцією № ПН50667 від 30 грудня 2014 року, підлягає поверненню відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону України Про судовий збір.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.1,2,9,10,16,96 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, ст.ст. 105,112 Цивільного кодексу України, п.3 ч.1 ст.7 Закону України Про судовий збір, ст. ст. 41, 33, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1.Відмовити в порушенні провадження у справі про банкрутство Державного авіапідприємства Львівські авіалінії (79000, м. Львів, вул. Аеропорт ЦА, ідентифікаційний код 01130644).
2.Повернути ОСОБА_1(79032, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачену квитанцією № ПН50667 від 30 грудня 2014 року суму судового збору у розмірі 6 090 грн. 00 коп.
3.Копію ухвали надіслати Залізничному ВДВС Львівського МУЮ, Міністерству юстиції України Департаменту з питань банкрутства, Міністерству транспорту та звязку України (органу уповноваженому управляти державним майном боржника), державному реєстратору.
Суддя Морозюк А.Я.