Копія
Справа № 822/2747/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 при секретарі за участі:ОСОБА_4 представника позивачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР БУД КОМПАНІ" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними, скасування постанов та припису,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, у якому, просить суд визнати протиправними та скасувати постанови Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 01.07.2015 року № 07, № 08 про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, визнати протиправним та скасувати припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 24.06.2015 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та стягнути із відповідача сплачений судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 24 червня 2015 року головним державним інспектором інспекційного відділу у м. Хмельницькому управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Житлово-будівельним кооперативом "Вокзальна 15/1" при здійсненні будівництва 3-х поверхового, 12-ти квартирного житлового будинку з вбудованими магазинами по вул. Вокзальна, 15/1 А у м. Хмельницькому результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
24 червня 2015 року головним державним інспектором інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №00170, №00171. 24 червня 2015 року головним державним інспектором інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області прийнято припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності акта перевірки від 24.06.2015 року та протоколів від 24.06.2015 року винесено постанови від 01.07.2015 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №7, якою на товариство накладено штраф у розмірі 21924 грн. на підставі п.6 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", №8, якою на товариство накладено штраф у розмірі 54810 грн. на підставі п.8 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Зазначає, що проведення перевірки та складання протоколів відбувалось з порушенням чинного законодавства, викладені в акті перевірки, протоколах та постановах обставини щодо допущених товариством порушень не відповідають фактичним обставинам справи, а тому постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності вважає протиправними та просить скасувати.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задоволити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав суду письмове заперечення на даний позов, у якому детально викладено позицію відповідача. В задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі.
Згідно ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи викладене, розгляд справи проведений без участі представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24 червня 2015 року головним державним інспектором інспекційного відділу у м. Хмельницькому управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Житлово-будівельним кооперативом "Вокзальна 15/1" за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
24 червня 2015 року головним державним інспектором інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області складено протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №00170, №00171 відповідно до яких виявлено порушення, а саме: підрядна організація, товариство з обмеженою відповідальністю "УКР БУД КОМПАНІ", під час будівництва 3-ох поверхового 12-ти квартирного житлового будинку з вбудованими магазинами по вул. Вокзальна, 15/1 "А" у м. Хмельницькому не забезпечила дотримання вимог проектних рішень в частині влаштування покриття проїздів та площадок (за проектною документацією - асфальтне покриття дрібнозернистим асфальтобетоном товщ. 30 мм на щебеневій основі товщ. 100 мм, фактично покриття влаштоване замощуванням цементною тротуарною плиткою товщ. 40 мм на пісчаній основі товщ. 100 мм. чим порушено вимоги ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність, ст. 25 Закону України "Про основи містобудування". Підрядна організація, товариство з обмеженою відповідальністю "УКР БУД КОМПАНІ", під час будівництва 3-ох поверхового 12-ти квартирного житлового будинку з вбудованими магазинами по вул. Вокзальна, 15/1 "А" у м. Хмельницькому не забезпечила дотримання вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме: - будівельні роботи проводились без Проекту виконання робіт, що не допускається - порушено вимоги п.3.3.1 ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва"; - під час будівництва об'єкта не здійснювався вхідний контроль якості будівельної продукції, підрядником не представлено Журнал вхідного контролю якості надходження матеріалів, конструкцій та виробів - порушено вимоги п.9.4; п.9.6 ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва"; - підрядником не забезпечено належного ведення Загального журналу робіт - відсутні записи: таб.1 (ст. 1) - список інженерно-технічного персоналу, зайнятого на будівництві об'єкта; таб.2 (ст. 2-5) - перелік актів проміжного приймання відповідальних конструкцій і актів на закриття прихованих робіт; таб.3 (ст. 6-7) - відомість результатів контролю якості будівельно-монтажних робіт; таб.4 (ст. 8-9) - перелік спеціальних журналів робіт - порушено вимоги п.2; 3; 5; 6; 7; 8 додатку В ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва"; - на об'єкті не велись спеціальні журнали з окремих видів робіт (замовником, житлово-будівельним кооперативом "Вокзальна 15/1", не представлені) - порушено вимоги п.1.17 та п. 12 додатку В ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва".
24 червня 2015 року головним державним інспектором інспекційного відділу управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області прийнято припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності акта перевірки від 24.06.2015 року та протоколів від 24.06.2015 року винесено постанови від 01.07.2015 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №7, якою на товариство накладено штраф у розмірі 21924 грн. на підставі п.6 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", №8, якою на товариство накладено штраф у розмірі 54810 грн. на підставі п.8 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності".
Вирішуючи даний спір суд враховує наступне.
30 березня 2014 року між товариством з обмеженою відповідальністю "УКР БУД КОМПАНІ" та Житлово - будівельним кооперативом "Вокзальна 15/1" укладено договір підряду №30/03 відповідно до умов якого підрядник бере на себе зобов'язання виконати увесь комплекс будівельних робіт згідно проектної документації 3-х поверхового, 12-ти квартирного житлового будинку з вбудованими магазинами по вул. Вокзальна, 15/1 А у м. Хмельницькому.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Загальні вимоги до організації будівельного виробництва під час нового будівництва, реконструкції існуючих будівель і споруд, технічного переоснащення діючих підприємств об'єктів будь-якого призначення встановлені ДБН А.3.3-5-2009 "Організація будівельного виробництва", затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 25 грудня 2009 року.
Відповідно до п.1.4 ДБН, проектно-технологічна документація включає проект організації будівництва (ПОБ) і проект виконання робіт (ПВР). Вона містить рішення з організації будівництва об'єкта і технології виконання робіт.
Згідно із абз.2 п.3.1.1 ДБН, проект організації будівництва (ПОБ) розробляється у складі проекту (затверджуваної частини робочого проекту) як розділ "Організація будівництва"; проекти виконання робіт розробляються на основі робочої документації.
У відповідності до норм п.3.2.2 ДБН, ПОБ розробляє генеральна проектна організація із залученням, за необхідності спеціалізованих проектних організацій, що розробляють окремі розділи проекту.
Згідно із п.3.3.3 ДБН, ПВР розробляють генеральні підрядні будівельно-монтажні організації, а на окремі види загальнобудівельних робіт, монтажних і спеціальних робіт - організації, що виконують ці роботи.
Відповідно до п.3.3.1 ДБН А.3.3-5-2009 "Організація будівельного виробництва" ПВР визначає технологію та організацію будівництва окремого об'єкта будови або виконання окремого виду чи етапу робіт. Склад і зміст ПВР встановлює генеральна підрядна будівельна організація із залученням субпідрядних організацій на основі додатка Ж. Обов'язковими документами у складі ПВР є об'єктний буд генплан на виконання відповідного виду чи етапу робіт на об'єкті, схеми спільної безпечної роботи декількох будівельних механізмів, пояснювальна записка, що включає вимоги безпеки. Необхідний ступінь деталізації матеріалів ПВР встановлюється генпідрядником. Виконання робіт без ПВР не допускається.
ТОВ "УКР БУД КОМПАНІ" як суб'єктом містобудування забезпечено ведення журналу вхідного контролю якості надходження матеріалів, конструкцій та виробів, крім того у товариства наявні документи, що підтверджують якісні показники будівельних матеріалів (сертифікат відповідності), копії паспортів, а також документи, що підтверджують факт придбання будівельних матеріалів, який міститься в матеріалах справи.
Відповідно до п.1.17 Розділу 1 ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва" визначено, що на кожному об'єкті будівництва належить: - вести загальний журнал робіт за формою згідно з додатком В, спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлює генпідрядник, виходячи з вимог нормативних документів щодо ведення виконавчої документації за формами, зразки яких наведено в додатку Г, журнал авторського нагляду відповідно до ДБН А.2.2-4; - складати акти на закриття прихованих робіт за формою, наведеною у додатку К, акти проміжного прийняття відповідальних конструкцій за формою, наведеною у додатку М; - складати акти індивідуального та комплексного випробування устаткування, інженерних систем, мереж і обладнання; - оформляти виконавчу документацію - комплект робочих креслень із написами, зробленими особами, відповідальними за виконання будівельно-монтажних робіт, про відповідальність виконаних у натурі робіт цим кресленням або змінами у них, внесеним за погодженням із замовником та проектувальником; - вести облік збирання та видалення відходів і вторинної сировини та інше.
Відповідно до абз.2 п.2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконанні будівельно - монтажні та пусконалагоджувальні роботи.
ТОВ "УКР БУД КОМПАНІ" здійснювалося ведення загального журналу робіт за формою згідно з додатком В, який міститься в матеріалах справи тобто у цьому випадку порушення п.1.17 розділу 1 ДБН А.3.1-5-2009 відсутнє.
Статтею 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Відповідно до ст. 41 Закону державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Суд приймає до уваги те, що замовником будівництва (ЖБК "Вокзальна 15/1") здійснено коригування проектної документації в частині зміни покриття проїздів та площадки, а саме дрібнозернистого асфальтобетону товщ. 30 мм на щебеневій основі 100 мм - на цементну тротуарну плитку товщиною 60 мм на пісчаній основі 100 мм, оскільки остання має кращі експлуатаційні характеристики, а тому його використання є більш прийнятним для влаштування робіт по влаштуванню покриття проїздів та площадок, що підтверджується листом від 24 жовтня 2014 року №24/10.
Суд критично оцінює посилання відповідача на те, що під час будівництва об'єкта не належним чином здійснювався авторський нагляд відповідальною особою, оскільки таке твердження спростовується журналом авторського нагляду за будівництвом, який наявний в матеріалах справи.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що будівельні роботи проводились без проекту виконання робіт, оскільки в матеріалах справи наявний даний проект.
А тому в сукупності зазначених обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання ТОВ "УКР БУД КОМПАНІ" винним у вчиненні правопорушення.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного суд вважає, що відповідачем не доведено, а судом не встановлено правомірності прийнятих відповідачем постанов від 01.07.2015 року № 07, № 08 про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припису Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 24.06.2015 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів, а тому позовні вимоги ТОВ "УКР БУД КОМПАНІ" є обґрунтованими, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, ст.ст.7, 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст. 9 Закону України "Про архітектурну діяльність", суд -
ПОСТАНОВИВ:
позов товариства з обмеженою відповідальністю "УКР БУД КОМПАНІ" задоволити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України від 01.07.2015 року № 07, № 08 про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України від 24.06.2015 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР БУД КОМПАНІ", код ЄДРПОУ 38100475, судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 18 вересня 2015 року
Головуючий суддя судді ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1