Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 вересня 2015 р. № 820/8009/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Панченко О.В.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути в примусовому порядку з гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що мешкає за адресою вул. Леніна 50/А кв. 5 смт. Слатине, Дергачівського району, Харківської області, 62321 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості, вартість наданих соціальних послуг внаслідок умисного невиконання своїх обов'язків та зловживанням ними в сумі 530 грн. 50 коп.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 20.10.2014 року ОСОБА_1 зверталася до Дергачівського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована з відкриттям персональної картки №202314102000001. За її заявою, у якій вона зазначає, що не є підприємцем, трудовою діяльністю не займається і пенсію не отримує, їй був наданий статус безробітної і, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності", призначена виплата допомоги по безробіттю на період з 11.02.2015 року по 19.05.2015 року відповідно. Разом з тим, відповідачка, отримуючи допомогу по безробіттю, з 11.02.2015 по 06.03.2015 р. працювала в ТОВ "Український ріелтер", а відтак, приховала факт того, що є зайнятою особою в розумінні чинного законодавства і незаконно отримала 630,50 грн. допомоги. Дана обставина була виявлена під час проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, та зафіксована в акті №46 від 02.07.2015 року. У зв'язку зі встановленням факту належності відповідача до категорії зайнятого населення, директором Харківського міського центру зайнятості 02.07.2015р. виданий наказ №91 "Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю", в якому зазначалась сума у загальному розмірі 630,50 грн., що підлягає поверненню. Однак, до теперішнього часу ОСОБА_1 незаконно отриманні нею кошти державній службі зайнятості не повернула, що слугувало підставою для звернення Фонду до суду з даним позовом.
Згідно ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження отримана відповідачем 18.08.2015 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.26), своїх заперечень та доказів в обґрунтування заперечень відповідач до суду не надав.
Таким чином, відповідач належним чином повідомлений судом про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів, або заяви про визнання позову до суду.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:
Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України "Про зайнятість населення".
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України „Про зайнятість населення, зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно. Безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Ст. 9 Закону України "Про зайнятість населення" передбачає права особи на соціальний захист у разі настання безробіття.
Отже, держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (ст. 22-23 Закону).
Права, обов'язки та відповідальність у сфері страхування на випадок безробіття визначені в розділі VІІ Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Так, відповідно до ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Як з'ясовано судом, відповідач - ОСОБА_1 була зареєстрована в Дергачівському районному центрі зайнятості 20.10.2014 року.
Наказом від 22.10.2014р. № НТ141022 їй надано статус безробітного і цим же наказом призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу (360 к.д.). (а.с.5).
Матеріалами справи доведено, що відповідач - ОСОБА_1, отримав в центрі зайнятості матеріальне забезпечення у загальній сумі 630,00 грн.: за період з 11.02.2015 року по 19.05.2015 року (а.с. 10).
За приписами ст. 36 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З матеріалів справи вбачається, що центром зайнятості у відповідності до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009р. № 7-1/60/62, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 12.03.2009р. за № 2316248, була проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення на адресу відповідача - ОСОБА_1, результати якої оформлені актом від 02.07.2015р. №46. (а.с. 11).
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки, що ОСОБА_1 в період перебування в статусі безробітного отримувала дохід від ТОВ"УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ".
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки від 09.06.2015 року (а.с.13), ОСОБА_1 працювала в ТОВ "УКРАЇНСЬКИЙ РІТЕЙЛ" з 11.02.2015 року по 06.03.2015 року на посаді продавця продовольчих товарів магазину 02320 та відповідно до довідки №246/2 від 19.06.2015 р. отримувала середню заробітну плату у розмірі 388,00 грн. (а.с.12).
Відповідно до п.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" ОСОБА_1 повинна була повідомити Дергачівський районний центр зайнятості про працевлаштування.
02.07.2015 р. з посиланням на вказаний вище акт перевірки, а також на ст.22 Закону України "Про зайнятість населення" Дергачівським районним центром зайнятості видано наказ №91 про повернення відповідачем коштів одержаних як допомога по безробіттю. (а.с. 9).
Даний наказ був надісланий позивачем разом з листом - претензією №1050 від 06.07.2015р. (а.с. 8) на адресу відповідача.
27.07.2015 року на розрахунковий рахунок Дергачівського РЦЗ ОСОБА_2було перераховано 100,00 грн. (сто грн.)
Доказів оскарження вказаного наказу, а також доказів недостовірності відомостей про працевлаштованість під час перебування у правовому статусі безробітного, доказів повернення незаконно отриманої суми грошової допомоги по безробіттю, відповідач до суду не надав.
Отже, відповідач допустив порушення Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", бо згідно з Законом України "Про зайнятість населення" належав до категорії зайнятого населення та не сповістив про це відповідний орган державної служби зайнятості населення.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач та його представник належними доказами не довели факту повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 530,50 грн. або відсутності такого обов'язку у відповідача, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Згідно частини 1 статті 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнобов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Законом України "Про зайнятість населення", ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160-163, ст. 167, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути в примусовому порядку з гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що мешкає за адресою вул. Леніна 50/А кв. 5 смт. Слатине, Дергачівського району, Харківської області, 62321 на користь фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості, вартість наданих соціальних послуг внаслідок умисного невиконання своїх обов'язків та зловживанням ними в сумі 530 грн. 50 коп. (п'ятсот тридцять грн. 50 копійок)
Постанову звернути до негайного виконання.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Панченко