копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2015 р. Справа № 818/2694/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Соколова В.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування вимоги та рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ФОП ОСОБА_1Д.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - відповідач, Шосткинська ОДПІ) про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0003591702 від 17.04.2015 та рішення про застосування штрафних санкцій територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0003601702 від 17.04.2015.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» не містять однозначних приписів щодо порядку визначення сум чистого доходу, що мають вказуватись платниками в рядках календарних місяців у графі 2 таблиці 1 додатка 5 до звіту з єдиного внеску. Не унормовано це питання і Порядком формування та надання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 454 та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455. Тому, як зазначено в акті перевірки, донараховуючи єдиний внесок за 2012 р. і 2014 р. відповідач керувався листом Державної фіскальної служби України №7559/7/99-17-03-01-17 від 16.10.2014.
На думку позивача, у цьому листі зроблено помилковий висновок про те, що дані, вказані у додатку 5 до розділу III податкової декларації повинні збігатись з даними, наведеними в розділі III податкової декларації і, відповідно, з даними, зазначеними у звітності з єдиного внеску - таблиця 1 додатка 5 до звіту з єдиного внеску (початок стор.22 акта). І далі в листі ДФС розяснює, що під цими «даними» мається на увазі середньомісячний річний оподатковуваний дохід(абз.1, 2 стор. 22 акта).
Разом з тим, позивач наголошує, що за нормами Податкового кодексу України базою нарахування єдиного внеску і базою оподаткування для фізичних осіб-підприємців є один і той самий показник - чистий річний дохід.
У судове засідання позивач не з'явився, про дату, час ті місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.67), про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час ті місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.65), про причини неявки, всупереч вимог ч.2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, подав письмові заперечення на позов (а.с.68-70), в яких зазначено, що проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем абз. 1 п.2 ч.1 ст.7, п.11 ст.8, п.2 ст.9 Закону №2464, в результаті чого занижено єдиний внесок на загальну суму 65109,01 грн., у т.ч. за 2012 рік - на суму 28075,58 грн., за 2014 рік - на суму 37033,43 грн. У результаті неправильного визначення середньомісячного річного оподаткованого доходу за 2012 рік та за 2014 роки, занижено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, отриманих від провадження господарської діяльності на загальну суму 458,17 грн. А тому оскаржені вимога та рішення є правомірними.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що посадовими особами податкового органу згідно з п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст. 77 Податкового кодексу України, ч.2 п.1 ст. 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі по тексту - Закон №2462) проведена документальна планова невиїзна перевірка діяльності ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, за результатами якої складено акт від 17.04.2015 року №125/17-0203-2386504059 (а.с.13-41).
За наслідками перевірки Шосткинською ОДПІ були зроблені висновки що ФОП ОСОБА_1 порушено:
- абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у результаті чого визначено суму єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування у загальному розмірі 65109,01 грн., у т.ч. за 2012 рік на суму 28075,58 грн., за 2014 рік на суму 37033,43 грн.;
- п.167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, у результаті неправильного визначення середньомісячного річного оподаткованого доходу за 2012 рік та за 2014 роки, занижено податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, отриманих від провадження господарської діяльності на загальну суму 458,17 грн., в т.ч. за 2012 рік на суму 214,59 грн., за 2014 рік на суму 243,58 грн.
Шосткинською ОДПІ на підставі акту перевірки прийнято вимогу про сплату боргу від 17.04.2015 року №Ф-0003591702 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 65109,01 грн. (а.с.10) та рішення від 17.04.2015 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зорів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в сумі 6063,01 грн. (а.с.11).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Відповідно до п. 11 ст. 8 Закону №2464, єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до п.3 ч.11 ст. 25 Закону №2464, за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
Проведеною перевіркою відображення у звітності сум, на які нараховується та з яких утримується єдиний внесок та правильності нарахування та утримання єдиного внеску встановлено, що ФОП ОСОБА_1 занижено суму доходу, на яку нараховується єдиний соціальний внесок, відображений помісячно у гр. 2 та гр. З Таблиці 3 Додатку 5 Звіту про суми у нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальну суму - 187634,02 грн., у т.ч. за 2012 рік на суму - 80909,43 грн., за 2014 рік на суму - 106724,59 грн.
Абзацом першим частини другої статті 7 Закону № 2464 визначено, що базою нарахування єдиного внеску для осіб, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
База оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської діяльності, регламентується розділом IV Податкового кодексу України. Згідно з п. 164.1 ст.164 цього Кодексу чистий річний оподатковуваний дохід визначається відповідно до п. 177.2 ст.177 цього Кодексу, згідно з яким базою оподатковування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю фізичної особи-підприємця.
Пунктом 177.10 ст.177 Податкового кодексу визначено, що фізичні особи-підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат, на підставі якої здійснюється заповнення облікових даних Податкової декларації про майновий стан і доходи.
Форма Книги обліку доходів і витрат передбачає заповнення платником, зокрема, графи 1 «Період обліку (день, місяць, квартал, рік)» та графи 9 «Сума чистого оподатковуваного доходу».
Відповідно до п. 177.5 ст.177 Податкового кодексу України фізичні особи-підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені Податковим кодексом України для річного звітного податкового періоду.
Разом з тим приватні підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, в обов'язковому порядку разом з Податковою декларацією подають додаток 5 до розділу III Податкової декларації.
Обчислення сум єдиного внеску платника загальної системи здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності), що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб (пункт 4.5 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів від 09.09.2013 №455), дані, вказані у додатку 5 до розділу III Податкової декларації, повинні збігатися з даними, наведеними в розділі III Податкової декларації і, відповідно,- з даними, зазначеними у звітності з єдиного внеску (таблиця 1 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.2013 №454, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 вересня 2013 року за №1628/24160).
У рядку 01 розділу II додатка 5 до розділу III податкової декларації вказується розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу, який розраховується як отриманий загальний річний оподатковуваний дохід, зменшений на суму документально підтверджених річних витрат та поділений на кількість календарних місяців, протягом яких отримано такий дохід. (п. 177.2 ст. 177 ПКУ).
Отже, у графі 2 таблиці 1 додатка 5 до Звіту з єдиного внеску сума чистого доходу (прибутку), в рядках календарних місяців зазначається як середньомісячний річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку) на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий. В місяцях, в яких дохід не отримувався, (на підставі даних Книги обліку доходів і витрат) у такі графи дані не заносяться.
До зазначеної суми, з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, застосовується відповідна ставка, зазначена у п.11 ст.8 Закону №2464.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується дохід та підлягає сплаті (п.5 ст.1 Закону №2464).
Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на місяць, за який нараховується дохід (п.4 ст.1 Закону №2464).
На порушення п.11 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ФОП ОСОБА_1 занижена загальна сума єдиного внеску на 65109,01 грн., у т.ч. за 2012 рік на суму - 28075,58 грн., за 2014 рік на суму - 37033,43 грн.
Згідно абз. 1 п.2 ч.1 ст.7 Закону № 2464 для платників, зазначених у пункті 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) статті 4 цього Закону, єдиний внесок нараховується - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Згідно з п.11 ст.8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7% визначеної пунктом 2 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до п.2 ст.9 Закону № 2464, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат доходу, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Отже, перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 абз. 1 п.2 ч.1 ст.7, п.11 ст.8, п.2 ст.9 Закону №2464 в результаті чого занижено єдиний внесок на загальну суму 65109,01 гри., у т.ч. за 2012 рік - на суму 28075,58 грн., за 2014 рік - на суму 37033,43 грн.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що вимога Шосткинської ОДПІ про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0003591702 від 17.04.2015 та рішення про застосування штрафних санкцій №0003601702 від 17.04.2015 прийняті у відповідності до вимог чинного податкового законодавства, відповідають вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 за №3674-VI (в редакції на момент подання позову) за подання до адміністративного суду позову майнового характеру позивач має сплатити 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Так, у відповідності до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 182,70 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1119 від 13.07.2015 (а.с.3).
З огляду на викладені вище обставини суд вважає за необхідне стягнути з позивача - ФОП ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1644,30 грн.
Керуючись ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0003591702 від 17.04.2015 та рішення про застосування штрафних санкцій №0003601702 від 17.04.2015 відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (41100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь Державного бюджету України (рахунок № 31217206784002, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970593, банк отримувача ГУ ДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Сумського окружного адміністративного суду 35907252) судовий збір у сумі 1644,30 грн. (одна тисяча шістсот сорок чотири грн. 30 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов