МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
15.09.2015 р. № 814/1593/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. при секретарі судового засідання Науменко О.Г. розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54017
доУправління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61,Миколаїв,54056 провизнання незаконним та скасування припису від 21.08.2014 року № 285,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту позивач) звернулася до адміністративного суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області ( далі по тексту також відповідач, Інспекція), в якому просила визнати незаконним та скасувати припис №285 від 21.08.2014 р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що в 2008 році нею здійснено самовільну прибудову до належної їй на праві власності квартири АДРЕСА_2, яку (прибудову) узаконено рішенням Заводського районного суду м. Миколаєва від 30.09.2008р.. Оскільки жодних комунікацій в зазначену прибудову позивачка додатково не проводила, вважає припис Інспекції щодо необхідності оформлення документів, що надають право на експлуатацію квартири незаконним.
Відповідач позов не визнав, вказавши на обґрунтованість оспореного припису, який був виданий Інспекцією в звязку з встановленими порушеннями в виді підключення приміщення до інженерних мереж без відповідних документів дозвільного характеру.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Приписами ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Згідно пункту 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011р. (далі Порядок №553) зазначений Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, повязаної з будівництвом обєкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Відповідно до п.1.6 ДБН: А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва» підключення обєкту до інженерних мереж дозволяється лише після оформлення відповідних документів дозвільного характеру інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю.
Рішенням Заводського районного суду м.Миколаєва від 30.09.2008р. (спр.№2-5772) за ОСОБА_1 визнано право власності на самовільно здійснену нежитлову прибудову площею 9,2 кв.м. до квартири №4 по вул.Громадянській в м.Миколаєві, внаслідок чого за рахунок вказаної прибудови (літ.А1) загальну площу квартири збільшено на 9,2 кв.м., яка складає 63,9 кв.м..
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_1 є власником трикімнатної квартири загальною площею 63,9кв.м., що розташована за адресою АДРЕСА_3.
04.08.2014р. Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства за адресою: АДРЕСА_4, під час якої встановлено, що вищезазначена квартира реконструйована за рахунок будівництва на прибудинковій території житлового будинку №42 по вул.Громадянській в м.Миколаєві нежитлової прибудови літ.А1 загальною площею 9,2 кв.м. та підключена до інженерних мереж без відповідних документів дозвільного характеру, що є порушенням вимог п. 9 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 1.6 ДБН: А.3.1-5:2009 «Організація будівельного виробництва».
За результатом перевірки складено припис щодо необхідності оформлення документів дозвільного характеру на квартиру №4 по вул.Громадянській в м.Миколаєві.
В обґрунтування доводів про відсутність порушення, зазначеного Інспекцією в приписі (підключення квартири до інженерних мереж без відповідних документів дозвільного характеру), позивачка надала інформаційні довідки ПАТ «Миколаївобленерго», МКП «Миколаївводоканал», Регіональної газової компанії «Миколаївгаз», ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» за наслідками проведених перевірок за заявою позивачки, із яких слідує, що:
14.08.2015р. ПАТ «Миколаївобленерго» складено акт технічної перевірки електроустановки побутового споживача (АДРЕСА_5). Підключення електроустановки за адресою: АДРЕСА_5 (особовий рахунок № 0110004) здійснено 01.01.1980р.. Додаткові підключення за період з 2008р. по 2015р в приміщення вищевказаної квартири не проводились;
квартира АДРЕСА_6 як споживач послуг з водопостачання та водовідведення з 01.04.1997 року. Додаткових дозволів та технічних умов на підключення мереж водопостачання та водовідведення до квартири МКП «Миколаївводоканал» не видавало. При здійсненні обстеження працівником МКП «Миколаїводоканал» квартири № 4 додаткових підключень, які потребували погодження не виявлено. У прибудові (літ.А1) відсутні мережі водопостачання та водовідведення (лист МКП «Миколаївводоканал» від 25.08.2015 р.).;
газифікація квартири АДРЕСА_7 проведена в 1968 році. На момент підключення до системи газопостачання встановлено газову плиту та проточний газовий водонагрівач. В подальшому, за рахунок інвестиційної програми в будинку були встановлені лічильники природного газу, в т.ч. і в квартирі №4, без зміни місцезнаходження газоспоживаючого обладнання. Протягом 2008-2015 років нова чи додаткова газифікація, або переміщення газових приборів, як в квартирі № 4 так і в прибудові (літ.А1) не проводилися;
по особовому рахунку №241004, зареєстрованому на квартиру ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.03.2008р. власником особового рахунку є ОСОБА_1. Загальна опалювальна площа квартири АДРЕСА_8 становить 63.9кв.м.. При здійсненні обстеження працівником ПАТ «Миколаївська ТЕЦ» квартири АДРЕСА_9 додаткових опалювальних площ та підключень до опалювальних мереж, крім вже зареєстрованих згідно технічного паспорту від 16.07.2008 р., не встановлено, що було зафіксовано актом від 20.08.2015 р..
Аналіз встановлених в судовому засіданні фактичних обставин свідчить про обґрунтованість вимог позивача та надуманість підстав припису про усунення, існуючих на думку контролюючого органу порушень в виді підключення приміщення до інженерних мереж без відповідних документів дозвільного характеру, шляхом оформлення документів дозвільного характеру на квартиру №4 по вул.Громадянській в м.Миколаєві.
Посилання відповідача на приписи законодавчих актів про необхідність прийняття в експлуатацію добудови до квартири, на яку рішенням суду в 2008 році визнано право власності за позивачкою, не має правового значення, оскільки із тексту рішення Заводського районного суду м.Миколаєва від 30.09.2008р. (спр.№2-5772/2008) слідує, що за ОСОБА_1 визнано право власності на добудову (9,2кв.м.) до квартири та зазначено про збільшення загальної площі квартири до 63,9кв.м., яка вже експлуатувалася на законних підставах. До того ж, вказана обставина не зазначена в якості порушення в приписі, що є предметом судового оскарження.
Вищенаведене є підставою для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незонним та скасувати припис № 285 від 21.08.2014 року Управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Миколаївській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І.В. Желєзний