ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2015 року справа № 813/3107/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Єдинак Г.Б.
за участю
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Львові адміністративну справу за позовом Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону до Державної податкової інспекції у м.Червонограді Головного управління Міндоходів у Львівській області, третя особа Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені,-
в с т а н о в и в :
Львівсько-Волинський воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Червонограді Головного управління Міндоходів у Львівській області, третя особа Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, в якому просить скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1 від 03.06.2015 року, № НОМЕР_2 від 03.06.2015 року, № НОМЕР_3 від 03.06.2015 року, № НОМЕР_4 від 03.06.2015 року, № НОМЕР_5 від 03.06.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що заборгованість на загальнообовязкове державне соціальне страхування виникла у звязку з тим, що Львівсько-Волинський ВГРЗ отримував бюджетні кошти із затримкою та в менших обємах від запланованих видатків. Зазначає, що є неприбутковою організацією, фінансуванні якого відбувається за рахунок коштів державного бюджету. Ситуація щодо недостатнього фінансування доводилась до відома відповідних інстанцій. Вважає, що обовязок по сплаті єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування настає в підприємства, що фінансується за рахунок державних коштів лише після надходження бюджетних асигнувань.
Відповідач подав заперечення на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до п.п.6) п.4.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 року № 455, нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів доходів виплат, на суму яких нараховується єдиний внесок. Норми чинного законодавства не ставлять передумовою для сплати єдиного внеску виплату заробітної плати. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві. Просив задоволити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав наведених в запереченні. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа не забезпечила явки представника в судове засідання, хоча належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи.
Суд, заслухавши думку представників сторін, зясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Державною податковою інспекції у м.Червонограді Головного управління Міндоходів у Львівській області за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийнято:
- рішення № НОМЕР_1 від 03.06.2015 року про застосування до Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону штрафних санкцій в розмірі 134753,92 грн. та нараховано пеню в розмірі 6800,73 грн.;
- рішення № НОМЕР_2 від 03.06.2015 року про застосування до Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону штрафних санкцій в розмірі 118820,28 грн. та нараховано пеню в розмірі 18746,03 грн.;
- рішення № НОМЕР_3 від 03.06.2015 року про застосування до Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону штрафних санкцій в розмірі 126007,29 грн. та нараховано пеню в розмірі 129998,01 грн.;
- рішення № НОМЕР_4 від 03.06.2015 року про застосування до Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону штрафних санкцій в розмірі 72866,71 грн. та нараховано пеню в розмірі 1016,78 грн.;
- рішення № НОМЕР_5 від 03.06.2015 року про застосування до Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону штрафних санкцій в розмірі 30740,33 грн. та нараховано пеню в розмірі 11615,5 грн.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
На підставі ч.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до пп. 6 п. 4.3. Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013 року № 455 (чинної на момент винесення спірних рішень) нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Так само, п.п.6 п.3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 передбачено, що нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Відповідно до положень п.2 ч.11 ст.25 згаданого Закону, в редакції чинній на час застосування штрафних санкцій, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Крім того, згідно ч.10 цієї ж статті, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У зв'язку з наведеними обставинами контролюючим органом було застосовано штраф та нараховано пеню.
Таким чином, підприємства, установи, організації та інші юридичні особи, які використовують найману працю, сплачують нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску не пізніше 20 числа наступного місяця, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок, оскільки норми чинного законодавства не ставлять передумовою для сплати єдиного внеску виплату заробітної плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
А оцінюючи рішення відповідача на відповідність ч. 3 ст. 2 КАС України, суд вважає, що вони було прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено. За таких обставин, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у їх задоволенні слід відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то у відповідності до ст.94 КАС України слід стягнути з позивача.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Стягнути з Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону на користь державного бюджету судовий збір в сумі 4384,80 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлено 21.09.2015 року.