ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2015 року 11 год. 35 хв.Справа № 808/2637/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Вільнянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
до: Державного підприємства «Підприємство Камянської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№101)»
про: стягнення коштів за податковим боргом
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Вільнянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до Державного підприємства «Підприємство Камянської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№101)», в якій позивач просить суд стягнути з відповідача суму податкового боргу, а саме:
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 51712, 50 грн.;
- зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних обєктів місцевого значення) у розмірі 317,30 грн.;
- по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 10016, 67 грн.
Сторони про дату та час судового засідання були повідомлені відповідно до вимог КАС України
Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи без його участі. На задоволенні позовних вимог наполягає.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що підприємство заперечує проти позову в частині нарахування пені на борг минулих років.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.01.2010 справі №2а-6614/09/0870 задоволено позовні вимоги Вільнянської ОДПІ про стягнення заборгованості по податку на додану вартість у розмірі 1 125 267 (один мільйон сто двадцять п'ять тисяч двісті шістдесят сім) грн. 46 коп.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 29.12.2010 по справі №2а-6614/09/0870 розстрочено виконання постанови від 26.01.2010 у справі №2а-6614/09/0870 в частині стягнення з Підприємства Кам'янської виправної колонії (№101) заборгованості з податку на додану вартість з урахуванням часткової сплати у розмірі 819 006 (вісімсот дев'ятнадцять тисяч шість) грн. 40 коп. терміном на 60 місяців з січня 2011 року по грудень 2015 року з щомісячною сплатою боргу з січня по серпень включно по 13 650 (тринадцять тисяч шістсот п'ятдесят) грн. 11 коп. та з вересня по грудень по 13 650 (тринадцять тисяч шістсот п'ятдесят) грн. 10 коп. щорічно.
Весь цей час Підприємство Кам'янської виправної колонії (№101) своєчасно та щомісяця сплачує податковий борг з реструктуризованих сум у розмірі 13 650 (тринадцять тисяч шістсот п'ятдесят) грн. 11 коп. відповідно до Графіку погашення розстрочених на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами від 17.03.2011 №1/24-083/08680112 розробленого та затверженого Вільнянською МДПІ., що підтверждується виписками з банку.
Однак, в адміністративному позові Вільнянської ОДПІ вх.№1720 від 12.05.2015 щодо стягнення податкового боргу у розмірі 62 046,47 грн. (шістдесят дві тисячі сорок шість) грн. 47 коп. мова йде про нарахування пені на борг минулих років, згідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду про розстрочення податкового боргу від 29.12.2010 по справі№2а-6614/09/0870 в загальній сумі 45 236 (сорок п'ять тисяч двісті тридцять шість) грн. 77 коп.
Відповідач вважає, що в даному випадку розстрочення фіксованої суми податкового боргу є не чим іншим, як зміною способу виконання судового рішення, що по своїй суті не породжує нових зобов'язань. Просить у задоволенні адміністративного боргу відмовити.
Згідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст. 41 КАС України суд під час розгляду адміністративної справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія ААВ №800056 Вільнянської районної державної адміністрації, датою проведення державної реєстрації Державного підприємства «Підприємство Кам'янської виправної колонії Управління державної пенітенціарної служби України в Запорізькій області (№101)» є 22.05.2000, номер запису свідоцтва № 1 083 120 0000 014311.
Статут підприємства зареєстровано розпорядженням Вільнянської райдержадміністрації від 29.09.1995 № 304 та в подальшому підприємство перереєстровано 24.05.2012 за №10831050011014311. Підприємство взяте на облік платника податків 21.06.2000 № 4/3 (довідка від 27.06.2012 № 64).
Підприємство є платником податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 №1251-ХІІ (зі змінами та доповненнями), та є боржником перед бюджетом.
Станом на 29.04.2015 за ДП «Підприємство КВК (№101)» обліковується новостворений податковий борг у сумі 62 046,47 грн., а саме:
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код б/к 14010100, у сумі 51 712,50 грн.;
- зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення), код б/к 13020100, у сумі 317,30 грн.;
- по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, код б/к 19010101, у сумі 10 016,67 грн.
Борг ДП «ПКВК (№101)» утворився у зв'язку з наступним:
платником податків було подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 12.03.2015 за №9036015216, якою самостійно визначено суму сплати податку до бюджету у розмірі 3 036,00 грн., з терміном сплати до 30.03.2015.
Також, платником подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № НОМЕР_1 від 08.04.2015 за 01.02.2015, з терміном сплати 08.04.2015 задекларовано до сплати у бюджет основний платіж в сумі 889,00 грн.
Платником податків самостійно донараховано за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № НОМЕР_1 від 08.04.2015, з терміном сплати 08.04.2015 задекларовано до сплати у бюджет суму штрафу, нараховану платником податків у зв'язку з виправленням помилки 27,00 грн.
Також, платнику нараховано пені на борг минулих років, згідно рішення ЗОАС про розстрочення податкового боргу від 29.12.2010 по справі №2а-6614/09/0870, в загальній сумі 45 236,77 грн.
За відповідачем обліковується пеня у розмірі 2 523,73 грн., яка виникла у зв'язку з несвоєчасною сплатою податку. Відповідно до статті 129 Податкового кодексу нарахування пені починається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Отже загальна сума податкового боргу по податку на додану вартість становить 51712,50 грн. (основний платіж 3 925,00 грн. + штрафна санкція 27,00 грн. + пеня 47760,50грн.).
Крім того, на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст. 20 Розділу І та пп. 75.1.2 п. 75.1 статті 75 Розділу II Податкового кодексу України проведено невиїзну документальну перевірку ДП «ПКВК (№101)» з питання несвоєчасної сплати збору за спеціальне використання води та податку на додану вартість за період з 22.10.2011 по 30.09.2014, про що складено Акт про результати перевірки від 04.11.2014 №628/15-08680112. На підставі порушень, викладених в Акті перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.11.2014 №0001851500, яким за затримку на 7 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 492, 00 грн. ДП зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 49, 20 грн. У зв'язку з наявністю переплати у розмірі 2, 76 грн. сума заборгованості становить 46, 44 грн.
Платником подано податкову декларацію збору: за спеціальне використання поверхневих та підземних вод №9080630568 від 12.02.2015, якою самостійно визначено суму сплати податку до бюджету у розмірі 270,86 грн., термін сплати 19.02.2015.
Отже загальна сума податкового боргу зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення) становить 317,30 грн. (основний платіж 270,86 грн. + штрафна санкція 46,44 грн.).
Крім того, платником податків були подані податкові декларації екологічного податку, а саме:
- податкова декларація екологічного податку від 08.08.2014 за №9045700190, якою самостійно визначено суму сплати податку до бюджету у розмірі 3 439, 74 грн., термін сплати 19.08.2014;
- податкова декларація екологічного податку від 10.11.2014 за №9065158764, якою самостійно визначено суму сплати податку до бюджету у розмірі 3 155, 41 грн., термін сплати 19.11.2014;
- податкова декларація екологічного податку від 09.02.2015 за №9080425029, якою самостійно визначено суму сплати податку до бюджету у розмірі 3 421, 52 грн., термін сплати 19.02.2015.
Вказані суми до бюджету не сплачені.
Отже загальна сума податкового боргу по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення становить 10016, 67 грн.
У зв'язку виникненням податкового боргу податкові вимоги було направлено боржнику на підставі Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000, яким регулювався порядок адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів) під час виникнення податкового боргу боржника.
Перша податкова вимога від 19.10.2001 за № 1/44 була отримана особисто 19.10.2001.
Друга податкова вимога № 2/277 від 15.12.2001 була отримана особисто 16.12.2001.
Згідно з ст. 15 Податкового кодексу України від 02.12.2010, № 2755-VІ Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п.п. 14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 57.3 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобовязання.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Підпунктом 59.1. ст. 59 Податкового кодексу визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Підпунктом 59.3. ст. 59 ПК України визначено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
При цьому, підпунктами 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючому органу, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.4 ст.95 Податкового Кодексу - контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010 № 1244 «Про Деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, а саме:
згідно п.2 вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками контролюючого органу з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України;
згідно п.3 - під час вилучення готівки працівники рахують наявні кошти. У разі коли обсяг готівки у платника податків перевищує суму його податкового боргу, вилученню підлягає готівка на суму боргу;
згідно п.4. - у рахунок погашення податкового боргу спрямовується також готівка, виявлена працівниками у касі платника податків, у тому числі в скриньці реєстратора розрахункових операцій, та в інших місцях зберігання коштів;
згідно п.5,6 - за результатами вилучення готівки складається акт встановленої форми. Вилучена готівка в національній валюті вноситься працівником до банку для перерахування до відповідного бюджету в день її стягнення, а в разі неможливості такого внесення - на наступний робочий день. Готівка в іноземній валюті передається банку або іншій фінансовій установі, що мас право на реалізацію іноземної валюти, у зазначений строк для її продажу відповідно до законодавства та подальшого перерахування згідно з вимогами абзацу першого цього пункту.
Отже, погашення податкового боргу згідно чинного законодавства здійснюється за рішенням суду, як з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника так і за рахунок готівки.
Наведені обставини свідчать про порушення відповідачем п.п. 16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України № 2755-V1 від 02.12.2010, обов'язків платника податків, що передбачають сплату належних сум податків та зборів у встановлені законами строки, шкодить поповненню прибуткової частини бюджету, перешкоджає проведенню державної фінансової політики в частині розподілення бюджетних коштів, що тягне недостатнє фінансування державою бюджетної сфери, ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту малозабезпечених верств населення, тобто завдає істотної шкоди державі.
Оскільки до цього часу від відповідача сума податкового боргу до державного бюджету не надходила, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 11, 17, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Підприємство Кам'янської виправної колонії УДПСУ в Запорізькій області (№101)» податковий борг:
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 51 712 (пятдесят одну тисячу сімсот дванадцять) грн. 50 коп., код б/к 14010100, на розрахунковий рахунок 31113029700079, одержувач УК у Вільнянському районі (Вільнянський р-н), код одержувача 37997149, банк ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015;
- зі збору за спеціальне використання води (крім збору за спеціальне використання води водних обєктів місцевого значення) у сумі 317 (триста сімнадцять) грн. 30 коп., код б/к 13020100, на розрахунковий рахунок 33117357700079, одержувач УК у Вільнянському районі (Вільнянський р-н), код одержувача 37997149, банк ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015;
- по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у сумі 10 016 (десять тисяч шістнадцять) грн. 67 коп., код б/к 19010101, на розрахунковий рахунок 33112362700081, одержувач УК у Вільнянському районі (Вільнянський р-н), код одержувача 37997149, банк ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Сацький