Постанова № 50899448, 03.09.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2015
Номер справи
804/9937/15
Номер документу
50899448
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2015 р. Справа № 804/9937/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Криворізької південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Криворізької південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з вимогою стягнути суму податкового боргу платника податків з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, на користь Державного бюджету податкову заборгованість по орендній платі з фізичних осіб у сумі 20725,22 грн. (р/р 33212815700026, код бюджетної класифікації 18010900, отримувач: УДКС України у Центрально-Міському районі м.Кривого Рогу, код ЄДРПОУ 38032222, банк одержувача УДКУ у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ, МФО 805012).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що у звязку з нарощуванням податкового боргу та відсутністю погашення узгодженого грошового зобовязання, утворився зазначений податковий борг. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.

Представник позивача в судове засідання не прибув. До канцелярії суду 03.09.2015 року було надано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач до суду не з'явився. На адресу відповідача судом було направлено копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі, судова повістка разом з інформацію про права та обовязки осіб, які беруть участь у справі, проте на адресу суду конверт з поштамту повернувся з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 19.02.2015р., місцезнаходження відповідача зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_1, тому суд доходить висновку про належне повідомлення відповідача про місце, час та дату судового розгляду справи.

Відповідно до п.11 ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) 21.05.2002р. зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності фізична особа-підприємець та з 23.05.2002р. перебуває на обліку в органах державної податкової служби - Криворізькій південній обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області як платник податків.

Згідно Довідки Криворізької південної ОДПІ, відповідач має відкритий розрахунковий рахунок в установі банку.

Відповідач має податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в сумі 20 725,22 грн., що виник внаслідок наступного.

З 01.01.2011р. питання сплати грошового зобов'язання, виникнення податкового боргу платників податків та його погашення тощо регулюються введеним у дію Податковим кодексом України (надалі - Кодекс).

01.03.2013 року Криворізькою південною ОДПІ було проведено камеральну перевірку податкової звітності по платі за землю фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 01.01.2010 року по 31.12.2012 року щодо виявлених помилок в уточнюючих податкових деклараціях за 2010, 2011, 2012 роки, за результатом якої складено акт №5/17.3-08-2971002134 від 01.03.2013 року.

На підставі акту перевірки №5/17.3-08-2971002134 від 01.03.2013 року Криворізькою південною ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0004671730 від 18.04.2013 року, яким збільшено суму грошового зобовязання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 132 107,27 грн. за основним платежем та 27 236,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відповідачем вказане податкове повідомлення рішення було оскаржено в судовому порядку. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2013 року по справі №804/7023/13-а відмовлено у задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 року по справі №804/7023/13-а постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2013 року залишена без змін.

Отже, податкове повідомлення-рішення №0004671730 від 18.04.2013 року, яким збільшено суму грошового зобовязання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 132 107,27 грн. за основним платежем та 27 236,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, станом на час розгляду даної справи є узгодженим.

У звязку з відсутністю повного погашення податкового боргу за узгодженим податковим повідомленням-рішенням відповідачу за період з 03.03.2015 року по 25.05.2015 року було нараховано пеню у розмірі 5 668,10 грн.

Таким чином загальна сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 складає 20 725,22 грн.

Згідно довідки Криворізької південної ОДПІ про стан розрахунків з бюджетом станом на 29.07.2015 року відповідач має недоїмку з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 15 057,12 грн., залишок несплаченої пені 5 668,10 грн.

При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який, згідно пп. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України (далі Кодексу), становить сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій зі їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк.

Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію (п. І4.1.39).

Таким чином, вищевказана заборгованість відповідача становить узгоджене грошове (податкове) зобов'язання та, внаслідок його несплати, - податковий борг.

Згідно ст. 59 Кодексу податкова вимога надсилається (вручається) платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4). У разі коли у платника податків, якому надіслано вимогу, сума боргу збільшується, погашенню підлягає всі сума боргу, що виник після надіслання (вручення) вимоги (п. 59.5).

Враховуючи положення вищевказаної статті Криворізькою південною ОДПІ було складено податкову вимогу №397-25 від 29.04.2015 року на суму податкового боргу за узгодженим грошовим зобовязанням станом на 28.04.2015 року у розмірі 83 471,79 грн., яка була отримана відповідачем 19.05.2015 року.

Доказів оскарження зазначеної податкової вимоги матеріали справи не містять.

Відповідно до п. 59.5 Кодексу у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу, що виник після надіслання (вручення) вимоги.

Підстави ж для відкликання податкової вимоги встановлені ст. 60 Кодексу, - такі підстави для відкликання вимог у даному випадку відсутні.

Відповідно п. 60.6 ст. 60 Кодексу якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.

Отже, Податковий кодекс не передбачає направлення необмеженої кількості податкових вимог в залежності від будь-яких обставин. Направлення нової податкової вимоги можливе виключно у разі відкликання попередньої відповідно до Кодексу, наприклад, у зв'язку із погашенням боргу у повному обсязі. Натомість існування боргу, який виник раніше і має певну динаміку часткового збільшення/зменшення, унеможливлює прийняття інших вимог до повного зменшення абсолютного значення цього боргу на конкретну дату.

Погашенням податкового боргу є зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом (пп. 14.1.152 ст. 14 Кодексу).

Кодекс не містить також положень які б визнавали недійсними вимоги прийняті у попередніх періодах щодо боргу, який існує на даний час.

Вимоги ст. 19 Конституції України забороняють державним органам вчинення дій, що не передбачені чинним законодавством.

Таким чином, податкова вимога, що надіслані Відповідачу є чинною, погашенню підлягає вся сума податкового боргу, що виник після надіслання цієї вимоги, а законодавчі підстави для відкликання податкових вимог або прийняття нових чи окремих податкових вимог - відсутні.

Відповідно до ст. 67, 68 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом; кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Потрібно також враховувати положення п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу, згідно якої у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зараховувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Порядок погашення податкового боргу платника податків встановлено Податковим кодексом. Так, згідно ст. 95 Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.1 - 95.3) .

Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.4).

Згідно ст. 41 Кодексу органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах їх повноважень, є органами стягнення (виключно) (орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених ПК або іншими законами України (п. 14.1.137).

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом Державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, позов Криворізької південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 16, 20, 36, 46, 49, 54, 57-59, 87, 95, 286 Податкового кодексу України, ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 128, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Криворізької південної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути суму податкового боргу платника податків з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету податкову заборгованість по орендній платі з фізичних осіб у сумі 20 725,22 грн. (р/р 33212815700026, код бюджетної класифікації 18010900, отримувач: УДКС України у Центрально-Міському районі м.Кривого Рогу, код ЄДРПОУ 38032222, банк одержувача УДКУ у Дніпропетровській області, м.Дніпропетровськ, МФО 805012).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) ОСОБА_2