
№1-кс-760-2059-15
№760-8420-15-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30. 04. 2015 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва Бобровник О. В., при секретарі Мурга Н. В.., за участю слідчого Топоровського В. В., розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС Топоровського В. В., погоджене прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтриманням державного обвинувачення Генеральної прокуратури України Демяненко А. В. - про надання дозволу на обшук на підставі матеріалів кримінального провадження № 42014000000001110 від 13.10.2014 року,
В С Т А Н О В И В :
Слідчий з ОВС Топоровський В. В. звернувся до слідчого судді з клопотанням про проведення обшуку в приміщенні Фонду державного майна України, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, яке на праві власності належить державі з метою відшукання та вилучення оригіналів документів, що мають значення для кримінального провадження.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити з підстав наведених в клопотанні.
Заслухавши слідчого, вивчивши матеріали клопотання і кримінального провадження, вважаю, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
З матеріалів клопотання вбачається, що слідчим управлінням фінансових розслідувань МГУ ДФС - ЦО з обслуговування великих платників здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42014000000001110 за фактом зловживання своїм службовим становищем службовими особами Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, Міністерства інфраструктури України (колишнього Міністерства транспорту України), Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця), якими у період з 2003 по 2013 роки приймалися рішення, укладалися угоди тощо, які привели до незаконної зміни форми власності на основні засоби державних підприємств залізничного транспорту з державної на колективну загалом на суму 297, 5 млн. грн., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом розтрати майна ВАТ«Лізингова компанія «Укртранслізинг» (з 2010 року - ПАТ «ЛК «Укртранслізинг») в особливо великих розмірах в сумі 297,5 млн. грн., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, за фактом легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, під час здійснення фінансових операцій ВАТ «ЛК «Укртранслізинг» з ТОВ «Українська транспортно-операторська компанія» на суму 220 млн. грн. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 209 КК України.
Установлено, що з метою забезпечення залізничного транспорту рухомим складом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.1998 №840 утворено відкрите акціонерне товариство «Лізингова компанія «Укртранслізинг» (з 2010 року - публічне акціонерне товариство «Лізингова компанія «Укртранслізинг»).
Постановами Кабінету Міністрів України від 11.07.2001 р. № 788 та від 17.03.2003 №351 було внесено зміни до вказаної постанови та зобов'язано Міністерство транспорту України разом з Фондом державного майна України збільшити державну частку у статутному капіталі товариства до 630 млн. грн., у тому числі за рахунок рухомого складу державних підприємств залізничного транспорту на суму 230 млн. грн.
Службові особи Фонду державного майна України, діючи в інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, в порушення вимог ч. 4 ст. 293 Господарського кодексу України, що об'єктом міни (бартеру) не може бути майно, віднесене законодавством до основних фондів, яке належить до державної або комунальної власності, у разі якщо друга сторона договору міни (бартеру) не є відповідно державним чи комунальним підприємством, 01.04.2004 уклали додаткову угоду № 1 до договору купівлі-продажу акцій ВАТ «Укртранслізинг» від 21.07.2003 № З-а/560, відповідно до якої, Фонд державного майна України передав з 2004 по 2013 роки в оплату акцій товариства основні засоби державних підприємств залізничного транспорту (10 026 одиниць вантажних вагонів) на загальну суму 208 016 тис. грн. та колишню адміністративну будівлю Міністерства транспорту України - восьмиповерхову адміністративну будівлю загальної площею 2 925,2 кв. м., за адресою: м. Київ, вул. Щорса 7/9, оцінену вії млн. гривень.
Водночас, службові особи набувача державного майна ВАТ «Укртранслізинг», діючи з метою незаконного відчуження державного майна, у серпні 2003 року уклали договори купівлі-продажу акцій, випущених ВАТ «Укртранслізинг» під час третьої емісії, з пов'язаними юридичними особами ТОВ «Лемтранс», корпорацією «Міжрегіональний промисловий союз» та ТОВ ПБК «Емброл-Інжинірінг» на суму 691 млн. грн., з яких за даними висновку Державного комітету фінансового моніторингу України від 22.05.2008 № 0372/2008/ДСК ВАТ «Укртранслізинг» отримало від зазначених недержавних акціонерів лите 10% від загальної суми, а саме 69,0 млн. грн., що привело до неправомірного зменшення державної частки у статутному капіталі ВАТ «Укртранслізинг» та втрати контрольного пакету акцій.
Так, згідно протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ «Укртранслізинг» від 06.08.2003 акціонерами ВАТ «Укртранслізинг» було вирішено затвердити зміни до Статуту товариства та розподілити акції між акціонерами.
Службові особи уповноважених органів управління ВАТ «Укртранслізинг» та недержавних акціонерів, маючи більшість голосів в акціонерному товаристві, продовжуючи злочинний намір, направлений на незаконне відчуження майна, внесеного до статутного капіталу товариства державними підприємствами залізничного транспорту, у 2004 році на загальних зборах акціонерів та засіданнях Наглядової Ради ВАТ «Укртранслізинг» прийняли та виконали рішення щодо відчуження 10162 одиниць вантажних вагонів на користь акціонера товариства - корпорації «Міжрегіональний промисловий союз», 1 337 одиниць вантажних вагонів на користь акціонера товариства - ТОВ «ФМС Груп», 199 одиниць вантажних вагонів ЗАТ «Технокомплектлізинг» (Російська Федерація), адміністративну будівлю за адресою м. Київ, вул. Щорса 7/9 ТОВ «Л.І.Т.Груп».
Крім того, вказані особи, маючи намір на відчуження грошових коштів ВАТ «Укртранслізинг» внесених до статутного капіталу акціонерами, прийняли рішення та створили господарські товариства «Аеролізинг України», «Українська транспортно-операторська компанія» до яких внесли 520 млн. грн. з цільовим призначенням відповідно будівництво літаків та ремонт вагонів ВАТ «Уктранслізинг».
Разом із тим, вказані грошові кошти були витрачені не за цільовим призначенням.
Так, згідно висновку Державного комітету фінансового моніторингу України фінансові операції, проведені ВАТ «Укртранслізинг», у вигляді поповнещ|Я^статутн0го фонду ТОВ«Українська транспортно-операторська компанія», на суму 220,0 млн. грн., такими, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом.
З огляду на викладене, службові особи Фонду державного майна України, діючи в всупереч інтересам служби, сприяли незаконному відчуженню залізничного рухомого складу на користь третіх осіб.
Слідчий зазначає, що підставами для проведення обшуку є наявність в матеріалах кримінального провадження достатніх відомостей про те, що знаряддя злочинів (документи, чорнові записи), а також інші предмети і документи, що мають значення для розкриття злочину, відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення знаходяться в приміщеннях, які використовуються службовими особами Фонду державного майна України за адресою: м. Київ, вул. Кутузова, 18/9 та мають безпосереднє значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
В ході обшуку планується відшукати та вилучити комп'ютерну техніку, магнітні, електронні та цифрові носії інформації, засоби зв'язку, чорнові записи, записні книги, документи та іншу інформацію на яких містяться відомості щодо обставин укладення угод, які привели до незаконної зміни форми власності ВАТ «Лізингова компанія «Укртранслізинг», рішень прийнятих службовими особами Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України, Міністерства інфраструктури України (колишнього Міністерства транспорту України), Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця) за період з 2003 по 2013 роки, документів, які свідчать про розтрату майна ВАТ «Лізингова компанія «Укртранслізинг», а також легалізацію (відмивання) і: ходів, одержаних злочинним шляхом, під час здійснення фінансових операцій ВАТ «ЛК «Укртранслізинг».
У ході досудового розслідування встановлено, що Фонд державного майна України знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Кутузова, 18/9.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (індексний номер № 36148432 від 09.04.2015) нежила будівля за адресою: м. Київ, вул. Кутузова, будинок 18/9 на праві власності належить державі в особі Фонду Державного майна України.
З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення, слідчий просив про задоволення клопотання.
Дослідивши матеріали додані до клопотання, слідчий суддя приходить до висновку що у клопотанні слід відмовити повністю з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про:найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання;правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; підстави для обшуку; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; речі, документи або осіб, яких планується відшукати. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Як зазначено в ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: було вчинено кримінальне правопорушення; відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.
Як вбачається з клопотання слідчим фактично ставиться питання про тимчасовий доступ до речей, які перебувають у власності Фонду державного майна України, що розглядається слідчим суддею в порядку глави 15 КПК України.
Так, згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
У разі ж невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, відповідно до ч.1 ст. 166 КПК України, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Разом з цим, слідчим до клопотання не надано доказів наявності ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у власності Фонду державного майна України, які слідчий планує відшукати в ході проведення даного обшуку, та невиконання ним або підконтрольними йому підприємствами даної ухвали суду, у зв'язку з чим підстав для надання дозволу на проведення обшуку не вбачається, оскільки слідчий звернувся з даним клопотанням передчасно.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 234, 235, 372 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий судя: Бобровник О. В.