Постанова № 50867462, 16.07.2013, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
16.07.2013
Номер справи
461/7973/13-п
Номер документу
50867462
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

16.07.2013 рокуСправа №: 461/7973/13-п

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.07.2013 рокум.Львів

Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р.

з участю прокурора Куцалаби Т.М.

розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності,-

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, працюючого менеджером у ТзОВ Галтекстиль, проживаючого у м. Львові на вул. Зимновідківській 12,

за ст. 471 Митного Кодексу України,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 27.06.2013 року о 16.45 год. прямуючи з України в Німеччину, в якості пасажира рейсу Львів-Дортмунд № WAU 6761, обравши смугу спрощеного митного контролю зелений коридор, перемістив через митний пост „Львів-аеропорт Львівської митниці, готівкові кошти: 21100.00 євро та 1700.00 доларів США, що в еквіваленті становить 129140.02 грн., які підлягають обовязковому декларуванню та оподаткуванню при переміщенні через митний кордон України.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у скоєному правопорушенні визнав, щиро розкаявся та пояснив, що 27.06.2013 року прямуючи з України в Німеччину авіарейсом Львів-Дортмунд, обрав смугу спрощеного митного контролю, та перемістив через митний пост „Львів-аеропорт Львівської митниці 21100.00 євро та 1700.00 доларів США. Зазначив, що кошти віз для придбання автомобіля. При переміщенні коштів не мав на меті їх приховати, при проходженні митного контролю не встиг передати частину грошей товаришу, з яким разом їхав у Німеччну оскільки останній знаходився на іншому митному переході.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення затриманого, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбачений ст. 471 МК України.

Факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується також:

- протоколом про адміністративне правопорушення від 27.06.2013 року;

- письмовими поясненнями затриманого від 27.06.2013 року;

- службовою запискою головного інспектора ВМО №2 м/п „Львів-аеропорт Львівської митниці ОСОБА_2 від 27.06.2013 року;

- описом предметів, вилучених у ОСОБА_1 від 27.06.2013 року.

Згідно ст.462 МК України, яка регулює основні та додаткові адміністративні стягнення, попередження та штраф можуть застосовуватися тільки як основні адміністративні стягнення за порушення митних правил.

Конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у п.3 ст.461 МК України, може застосовуватися як основне і як додаткове адміністративне стягнення.

За одне і те саме порушення митних правил може накладатися тільки основне або основне і додаткове адміністративне стягнення. Якщо статтею, якою встановлюється адміністративна відповідальність за порушення митних правил, передбачається основне і додаткове адміністративне стягнення, застосування лише додаткового адміністративного стягнення без основного не допускається, крім випадку, передбаченого ч.3 ст. 467 МК України.

У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Крім того, згідно з ст.9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України Про міжнародні договори від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.

17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію З захисту прав і основних свобод людини, а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Судове рішення, яким застосовується конфіскація майна, є втручанням в право особи на повагу власності.

Згідно з Статтею 1 Протоколу N 1 до Конвенції з захисту прав людини, кожна фізична чи юридична особа має право на повагу до своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

За таких обставин конфіскація є втручанням в право особи на повагу власності і, відповідно, має бути застосована ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з захисту прав людини.

Перша і найбільш важлива вимога зазначеної правової норми полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на повагу власності має бути законним. Також передбачається, що держава уповноважена здійснювати контроль за використанням власності шляхом забезпечення виконання законів.

Питання про те, чи буде досягнута справедлива рівновага між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.

Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив правопорушник полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в зеленому коридорі, тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.

Згідно зст.471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації незадекларованої валюти.

Що стосується загального інтересу, якому могло слугувати таке втручання, Європейський Суд зазначив, що держави мають законний інтерес і в той же час обов'язок вживати заходи в цілях виявлення та контролю руху готівкових коштів через кордони, оскільки значні суми готівки можуть використовуватись для легалізації незаконних доходів, торгівлі наркотиками, фінансування тероризму, вчинення тяжких фінансових злочинів.

Загальна вимога про декларування, яка розповсюджується на будь-яку особу, що перетинає кордон держави, попереджує прихований ввіз і вивіз грошових коштів з країни і конфіскаційна міра, яку тягне недекларування грошових коштів митному органу, є частиною загальної регулятивної системи, передбаченої для боротьби з подібними правопорушеннями.

Таким чином, у відповідності з рішенням ЄСПЛ, слід визнати що застосування конфіскації в даному випадку відповідатиме загальним інтересам.

Далі слід з'ясувати чи буде, в разі застосування конфіскації, досягнута розумна співрозмірність між засобами, використаними судом для забезпечення загального інтересу, і захистом права особи на повагу власності або, іншими словами, чи не буде покладено на нього індивідуальний надмірний тягар.

Правопорушник свою вину у вчинені адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі, у вчиненому розкаявся.

Правопорушення полягало в недекларуванні митному органу коштів у готівковій формі, які він вивозив.

Слід зауважити, що вивезення готівкової іноземної валюти з України не є незаконним, згідно з діючим законодавством України.

Крім того, сума, яка може бути законно вивезена, чи фізично переміщена через український митний кордон, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути вивезена без письмового декларування.

Більш того, правопорушник є фізичною особою - нерезидентом та має право вивозити з України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі, тобто без наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установ), включно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро.

Крім того, у матеріалах справи відсутні дані про те, що зазначені грошові кошти отримані незаконним шляхом, або призначені для використання в незаконній діяльності, ніщо не дозволяє припустити, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків.

Грошові кошти, які перевозив правопорушник, вивезення даної суми з України допускається, за умови її декларування митному органу.

Таким чином єдине протиправне діяння, яке вчинив правопорушник полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.

Далі ЄСПЛ зазначив, що для визнання втручання держави співрозмірним воно має відповідати тяжкості правопорушення, зокрема невиконанню вимог про декларування, а не тяжкості будь-якого іншого правопорушення (легалізації незаконних доходів, ухилення від сплати податків), яке фактично встановлене не було.

Сума, яка за рішенням суду має бути конфіскована, є для правопорушника значною, і має бути повернута.

З іншого боку, шкода, яка могла бути заподіяна державі Україна, була незначна, оскільки правопорушник не ухилявся від сплати мита чи інших зборів і не заподіяв іншої майнової шкоди державі.

Якби грошові кошти, що перевозив правопорушник не були виявлені, українська влада лише не отримала б інформацію про те, що ці грошові кошти були вивезені з України. Таким чином конфіскація, в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою, оскільки державі не завдано ніяких збитків в результаті недекларування грошових коштів.

За таких обставин, враховуючи практику ЄСПЛ, приходжу до висновку про те, що застосування конфіскації, в якості додаткового адміністративного стягнення, в даному випадку є порушенням положень ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції, тобто є неспіврозмірним, оскільки покладає на правопорушника індивідуальний надмірний тягар.

Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, малозначимість та невисоку суспільну небезпеку, особу затриманого, ІНФОРМАЦІЯ_2, одруженого, маючого на утриманні малолітнього сина - Любомира ІНФОРМАЦІЯ_3, дружину яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, престарілого віку матір, позитивну характеристику за місцем праці, щире розкаяння у вчиненому, незначний рівень завданої шкоди, переміщення особистих коштів для придбання автомобіля, а тому вважаю можливим призначити адміністративне стягнення у виді штрафу, без призначення при цьому додаткового покарання - конфіскації, яке вказане в санкції ст. 471 МК України.

Керуючись ст.ст. 22, 38, 248, 249, 251, 283-285 КУпАП, ст.ст. 459, 461, 462, 487, 527, 528 МК України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення за ст.471 МК України та накласти стягнення - 1700.00 грн. штрафу в дохід держави.

Вилучені, згідно протоколу про порушення митних правил 17шт. купюр номіналом 100 дол. США, а саме: KF41636967CF6, KF41636961CF6, KF41636963CF6, KB96387039JB2, KD47283899AD4, KD19464325BD4, KC39608980AC3, KC39608979AC3, КВ77391411ІВ2, НА87735592АА1, НВ80434051NB2, HB80434050NB2, НС49241325АСЗ, НС40212797ВСЗ, НС40212794ВСЗ, HC40212793BC3, НК37315727СК11; 13шт. купюр номіналом 500 Євро, а саме: Х05442632093, Х06020112179, Х02595705518, Х09163743428, Х04862981747, Х05340444275, Х04546435097, N23047579092, N36054441246, N26011676793, N26055128739, S00830447098, U24004924529; 15шт. купюр номіналом 200 Євро, а саме: L05808683228, N00101072892, S00326492845, U01004301275, Х01759205009, Х02229909509, Х03465378578, Х02256980888, Х00281916362, Х02446040567, Х02230837139, Х01796078261, Х02231831846, Х03262262942, Х02256687299; 16шт. купюр номіналом 100 Євро, а саме: N21088956189, N54017179536, N21042341076, S16911569959, S10524827779, S09743428429, S12552106156, S14065579276, S03778009522, S09427282486, Х07242017564, Х07312155968, Х07967691443, Х04636166474, Х06360020057, Х07347424493, що в еквіваленті становить 129140.02 грн. повернути ОСОБА_1.

На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до апеляційного суду Львівської області.

Суддя О.Р.Юрків.