Постанова № 5085463, 25.08.2009, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2009
Номер справи
2а-1089/09/2470
Номер документу
5085463
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

25 серпня 2009 р. м. Чернівці Справа № 2а-1089/09/2470

13 год.43 хв.

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Левицького В.К.,

при секретарі судового засідання:

за участю сторін:

від позивача-представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Індик-продукт» Гостюк В.І. (довіреність № 31/01-3 від 31.07.2009 р.)

від відповідача-представник Державної податкової інспекції у Кіцманському районі Чернівецької області Коубіш А.П. (довіреність № 2964/а/10-010 від 18.08.2009 р.)

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Індик-продукт» до Державної податкової інспекції у Кіцманському районі Чернівецької області про зобовязання прийняти рішення про відшкодування належної суми податкуна додану вартість,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Індик-Продукт» звернулось доЧернівецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Кіцманському районі Чернівецької області про зобовязання прийняти рішення про відшкодування належної суми податку на додану вартість в розмірі 63733,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в порушення вимог Закону України «Про податок на додану вартість» відповідачем не прийнято рішення про бюджетне відшкодування податку на додану вартість в розмірі 63733,00 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та пояснив, що за результатами перевірки відповідачем підтверджено до бюджетного відшкодування суму в розмірі 63733,00 грн., проте після закінчення перевірки відповідач не надав до органу державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Просив суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав частково в частині бюджетного відшкодування в розмірі 1166,67 грн., мотивуючи це тим, що згідно відповіді ДПІ у Франківському районі м. Львова по ЗАТ «Укрзахіденергопроект» сума 1166,67 грн. документально підтверджена.

В іншій частині позовних вимог щодо прийняття рішення про бюджетне відшкодування в сумі 62566,33 грн. заперечував з підстав наведених у письмових запереченнях. В поясненнях вказував про відсутність підстав для задоволення вимог позивача, оскільки за запитами податкового органу про проведення зустрічної перевірки з ТОВ «Озар-АК ЯПИ Україна», яке перебувало у фінансово-господарських відносинах з позивачем по 1 ланці ланцюга проходження товарно-матеріальних цінностей, не було отримано відповіді.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Індик-Продукт» (59343, Чернівецька область, Кіцманський район, с. Мамаївці, вул. І. Богуна, 16, ідентифікаційний код 33539898) зареєстроване Кіцманською районною державною адміністрацією 13.05.2005 р. В державній податковій інспекції у Кіцманському районі відповідач зареєстрований 01.06.2005р., платником податку на додану вартість зареєстрований з 03.06.2005 р., однак, у звязку із зміною адреси, 14.02.2008 р. проведено перереєстрацію платника податку на додану вартість та видано свідоцтво від 19.02.2008 р. за № 100099600.

Позивачем подано до Державної податкової інспекції у Кіцманському районі Чернівецької області податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2009 р., яка отримана відповідачем 20.03.2009 р., що підтверджується відповідним штампом. У вказаній декларації позивачем в 25 рядку визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 1110304,00 грн. До декларації позивачем подано довідку щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, розрахунок суми бюджетного відшкодування, розшифровку податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, а також заяву про повернення сум бюджетного відшкодування.

На підставі п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» відповідачем в період з 25.03.2009 р. по 10.04.2009 р. проведено документальну невиїзну перевірку заявлених в податковій декларації даних, про що складено акт № 140/1500/33539898 від 14.04.2009 р. Перевіркою встановлено, що платником податків бюджетне відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 63732,67 грн. заявлено згідно п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та підлягає бюджетному відшкодуванню (а.с. 11- 12).

За результатами невиїзної перевірки відповідачем зроблено висновок про те, що по податковій декларації з податку на додану вартість:

1. зменшується сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку на 1046571,00 грн., тобто значення рядка 25 та 25,1 повинно дорівнювати 63733 грн.;

2. збільшується сума, що підлягала зарахування до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на 1046571 грн.;

3. факти, за якими платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, відсутні, оскільки зареєстрований як платник ПДВ раніше ніж за 12 місяців до місяця, в якому подається заява на бюджетне відшкодування, здійснював будівництво основних фондів, діяльність протягом останніх 12 календарних місяців проводив та не є платником єдиного податку.

24.04.2009 р. відповідачем складено довідку про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами документальної невиїзної перевірки, відповідно до якої сума бюджетного відшкодування підтверджена документальною перевіркою та підлягає відшкодуванню в розмірі 63733 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Франківському районів м. Львова на підставі запиту відповідача, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ЗАТ «Укрзахіденергопроект» з питань перевірки відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ «Індик Продукт» в грудні 2008 р. За результатами перевірки не встановлено розбіжностей відображення в податковому обліку результатів господарських відносин з ТОВ «Індик Продукт» та підтверджено включення ЗАТ «Укрзахіденергопроект» суми податку на додану вартість в розмірі 1166,67 грн. до податкових зобовязань відповідного періоду, про що складно довідку від 17.08.2009 р.

За запитами відповідача до ДПІ у Оболонському районі м. Києва про проведення перевірки ТОВ «Озар-АК ЯПИ Україна», що перебувало у фінансово-господарських відносинах з позивачем по 1 ланці ланцюга проходження товарно-матеріальних цінностей відповідей не отримано.

У звязку з неприйняттям відповідачем рішення про відшкодування підтвердженої суми бюджетного відшкодування, а саме ненаданням до органу державного казначейства висновку, позивач звернувся до суду.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі, з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету, є Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР (далі Закон № 168).

Відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону № 168 бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені п. 7.7 ст. 7 Закону № 168.

Згідно пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 цього Закону, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

В розумінні п. 1.5 ст. 1 цього Закону звітний (податковий) період - період, за який платник податку зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету.

Підпунктом 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168 установлено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пп. 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України № 168 платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Як встановлено судом, зазначений порядок позивачем дотримано.

Порядок проведення перевірки податковим органом задекларованого платником податків бюджетного відшкодування передбачений п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168, відповідно до якого, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Як убачається із матеріалів справи, відповідачем проведено документальну невиїзну перевірку позивача з питань визначення достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за результатами якої встановлено, що сума, яка підлягає бюджетного відшкодування дорівнює 63733,00 грн., факти за яких позивач не має права на отримання бюджетного відшкодування, відсутні. Проте, відповідач у визначені законодавством строки не надав до органу державного казначейства висновок про відшкодування вказаної суми.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися субєкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судовим розглядом встановлено порушення зазначених критеріїв (вимог) Державною податковою інспекцією у Кіцманському районі, а саме після закінчення перевірки позивача відповідач не надав до органу державного казначейства висновок про відшкодування йому з бюджету 63733 грн., тобто допустив бездіяльність.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час судового розгляду справи, відповідач, як субєкт владних повноважень, не довів правомірність своїх дій щодо ненадання до органу державного казначейства висновку про суми бюджетного відшкодування позивача.

Доводи відповідача про недостатність підстав для надання висновку про відшкодування ПДВ у звязку із призначенням зустрічних перевірок з контрагентом (ТОВ «Озар-Ак Япи Україна») позивача, суд вважає безпідставними, оскільки законодавець не ставить надання висновку про бюджетне відшкодування податку на додану вартість у залежність від проведення зустрічних перевірок контрагентів платника податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування. А призначення податковим органом перевірок такого платника податку на додану вартість чи його контрагентів не може продовжити визначений Законом строк надання висновку та відшкодування з Державного бюджету України податку на додану вартість. Посилання відповідача на положення Наказу ДПА України № 350 від 18.08.2005 року «Про затвердження методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість», суд визнає безпідставними, оскільки вказаний наказ Державної податкової адміністрації України не є нормативно правовими актами, так як не зареєстрований у встановленому порядку в Міністерстві юстиції України.

Часткове визнання відповідачем позову в частині бюджетного відшкодування в розмірі 1166,67 грн. у звязку з отриманням відповіді з ДПІ у Франківському районі м. Львова про підтвердження включення ЗАТ «Укрзахіденергопроект» суми податку на додану вартість в розмірі 1166,67 грн. до податкових зобовязань відповідного періоду за виданими позивачу податковими накладними, суд приймає, оскільки відповідно до ст. ст. 112 та 136 КАС України не суперечить закону, не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.

За таких обставин, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та протиправність дій відповідача щодо ненадання до органу державного казначейства висновку про суму бюджетного відшкодування.

Частина 1 ст. 94 КАС України визначає, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Матеріали справи підтверджують понесені позивачем витрати по оплаті судового збору в розмірі 3,40 грн. Таким чином, враховуючи положення ч. 1 ст. 94 КАС України зазначена сума судових витрат підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивача.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 69, 70, 71, 86, 94, 158, 160- 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Зобовязати Державну податкову інспекцію у Кіцманському районі Чернівецької області прийняти рішення про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Індик-продукт» належної суми податку на додану вартість в розмірі 63733,00 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Індик-продукт» (59343 Чернівецька область, Кіцманський район, с. Мамаївці, вул. Івана Богуна, будинок, 16, ідентифікаційний код 33539898, р/р 26005051602588 в ЧФ ЗАТ КБ «Приватбанк», МФО 356282) судові витрати в розмірі 3,40 грн.

Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складання її в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 30 серпня 2009 р.

Суддя В.К. Левицький