ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" вересня 2015 р. м. Київ К/9991/25672/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Ланченко Л.В.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2012
у справі № 2а-6071/09/0870
за позовом Кредитної спілки «Золота скриня»
до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя
про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Кредитна спілка «Золота скриня» звернулася до суду з позовом про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя від 01.04.2009 № 0000291702/0/4137/10117.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 28.12.2009 в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2012 скасовано постанову суду першої інстанції, позов задоволено.
ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції. Посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права: п.п. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 № 889-IV, п. 1.10 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 № 334/94-ВР, ч. 1 ст. 19, ч.ч. 1, 2, 3 ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908, ст. 159 Кодексу адміністративного суду України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для визначення позивачу за податковим повідомленням-рішенням відповідача 01.04.2009 № 0000291702/0/4137/10117 податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 398734 грн., в т.ч. 132928,34 грн. основного платежу та 265805,68 грн. штрафних (фінансових) санкцій, слугували висновки планової виїзної перевірки, викладені в акті від 20.03.2009 № 760/22-33175017 за період з 01.01.2007 по 30.09.2008, про порушення вимог п.п. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4, п.п. 9.2.3, п.п. 9.2.4 п. 9.2 ст. 9, п.п. 16.3.2 ст. 16, абз. «а» п. 17.2 ст. 17, абз. «а» п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 № 889-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) (далі - Закон № 889-IV).
За висновками перевірки порушення вказаних норм Закону № 889-IV полягало у тому, що позивач як податковий агент не оподаткував проценти, нараховані пропорційно розміру додаткових пайових внесків членів кредитної спілки, в загальному порядку, встановленому Законом № 889-IV для доходів, при виплаті останніх у 2007 році в сумі 885648,95 грн., за ставкою, визначеною у п. 7.1 ст. 7 цього Закону.
Відповідач вважає, що відповідно до положень п.п. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону № 889-IV доходи фізичних осіб, отримані, сплачені (нараховані) з інших підстав, зокрема, у вигляді процентів на додаткові пайові внески членів кредитних спілок, передбачені ч. 3 ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки», оподатковуються податком з доходів фізичних осіб в загальному порядку за ставкою, визначеною у п. 7.1 ст. 7 Закону, яка становить 15 %. При цьому відповідач виходить з того, що положення п.п. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону № 889-IV (в редакції Закону України від 21.12.2004 № 2273-IV) щодо відстрочення включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів поширюються на доходи фізичних осіб у вигляді процентів, нарахованих на вклади членів кредитних спілок на депозитні рахунки, і не поширюється на доходи фізичних осіб у вигляді процентів на додаткові пайові внески членів кредитних спілок.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції, виходив з того, що положення п.п. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону № 889 IV (в редакції Закону України від 21.12.2004 № 2273-IV) щодо відстрочення включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів поширюються також на доходи фізичних осіб у вигляді процентів на додаткові пайові внески членів кредитних спілок, оскільки такі проценти є тотожними поняттю «процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до Закону», яке вжито в абз. 4 п. 7.2 ст. 7 Закону № 889-IV. Отже, з 01.01.2005 - часу запровадження спеціального оподаткування процентів, зокрема процентів на вклад (внесок) до кредитної спілки, таке спеціальне оподаткування почне діяти з визначеної у п.п. 22.1.4 п. 22.1 ст. 22 Закону № 889-IV дати - з 01.01.2010.
Суд касаційної інстанції не може погодитися з такою позицією суду апеляційної інстанцій, з огляду на таке.
Відповідно до абзаців першого, третього частини першої статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 № 2908-III (далі - Закон № 2908 III) кредитна спілка відповідно до свого статуту: приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки; залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі.
Згідно з частиною другою статті 21 Закону № 2908-III кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону № 2908-III нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів).
Таким чином, у зазначеній статті чітко розмежовано поняття «проценти, які нараховуються на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки» та «нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року і розподіляється між членами кредитної спілки у вигляді відсотків (процентів)».
Відповідно до положень підпункту 9.2.1 пункту 9.2 статті 9 Закону № 889 IV податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь процентів на банківський депозит (вклад), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат (далі - проценти) є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату).
Згідно з положеннями Закону України від 01.07.2004 № 1958-IV «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (чинного на час виникнення спірних відносин) (далі Закон № 1958-IV) абзац перший підпункту 9.2.1 пункту 9.2 статті 9 Закону № 889-IV викладено у новій редакції, яка стосовно визначення доходів платника податку робить посилання на пункт 7.2 статті 7 цього Закону, який також викладено у новій редакції.
Відповідно до пункту 7.2 статті 7 Закону № 889-IV ставка податку становить 5 % від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як, зокрема, процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.
Тобто, положеннями зазначених норм конкретизовано об'єкт оподаткування - процент, нарахований кредитною спілкою на вклад (внесок) до цієї спілки і в них не йдеться про відсотки (проценти) у вигляді нерозподіленого доходу, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року і розподіляється між членами кредитної спілки пропорційно розміру їх пайових внесків.
Згідно з положеннями Закону № 1958-IV підпункт 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону № 889-IV викладено в редакції, за якою підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2005 року.
У подальшому набрання чинності вказаними нормами Закону № 889-IV Законом України від 21.12.2004 № 2273-IV «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» було відстрочено до 01.01.2010, а Законом України від 23.06.2009 № 1533-VІ «Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи» - до 01.01.2013.
Дія підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону № 889-IV не поширюється на підпункт 9.2.3 пункту 9.2 статті 9 цього Закону.
Згідно з положенням підпункту 9.2.3 пункту 9.2 статті 9 Закону № 889-IV оподаткування процентів (у тому числі дисконтних доходів), сплачених (нарахованих) з інших підстав, ніж зазначені у підпункті 9.2.1 цього пункту, здійснюється у загальному порядку, встановленому цим Законом для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 цього Закону.
Отже, доходи фізичних осіб, сплачені (нараховані) з інших підстав, зокрема розподілений між членами кредитної спілки пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів) нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, оподатковуються податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 Закону № 889-IV.
Така позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 22.10.2013 у справах № 21-253а13 та № 21-269а13, від 17.03.2015 у справі № 21-624а14. Судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла такого правового висновку: доходи членів кредитних спілок у вигляді частки, отриманої з нерозподіленого доходу, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, оподатковуються в загальному порядку, встановленому Законом № 889-IV для доходів, що кінцево оподатковуються при їх виплаті, за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 2442 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відтак, висновки суду першої інстанції про правомірність податкового повідомлення-рішення від 01.04.2009 № 0000291702/0/4137/10117 є обґрунтованими.
Оскільки суд апеляційної інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до помилкового скасування постанови суду першої інстанції та неправильного вирішення справи, суд касаційної інстанції дійшов висновку про необхідність скасування постанови суду апеляційної інстанції із залишенням в силі постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2012 скасувати та залишити в силі постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 28.12.2009.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою, поданою безпосередньо до Верховного Суду України у порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук
Судді Л.В. Ланченко
Ю.І. Цвіркун