ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. С.Петлюри, 16 тел. 235-23-25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" вересня 2015 р. справа № 911/3441/15
Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Публічного акціонерного товариства «Київобленерго», м. Київ
до Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Київська обл., с. Віта-Поштова
про стягнення 38 490,65 гривень
за участю представників:
від позивача: Перевознікова Н.І. (довіреність №16 від 22.01.2015)
від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
05.08.2015 Публічне акціонерне товариство «Київобленерго» (далі-ПАТ «Київобленерго»/позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі-відповідач) про стягнення 38 490,65 грн вартості електричної енергії, спожитої внаслідок самовільного підключення до мережі електропостачальника поза приладом обліку.
Відповідач не скористався правом, наданим ст. 59 Господарського процесуального кодексу України, та відзив на позовну заяву не надав.
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.08.2015 порушено провадження у справі №911/3441/15 та призначено справу до розгляду на 25.08.2015.
Ухвалою господарського суду Київської області від 25.08.2015 розгляд даної справи було відкладено на 15.09.2015.
В судові засідання 25.08.2015 та 15.09.2015 представник відповідача не прибув, витребувані судом документи не надав, про причини їх ненадання суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду даної справи був повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до наданих суду пояснень, за результатами проведеної 11.08.2014 працівниками Києво-Святошинського РП ПАТ «Київобленерго» дотримання споживачами вимог Правил користування електричною енергією за адресою: Київська обл., с. Віта Поштова, вул. Паркова, 1, було виявлено порушення вимог пункту 6.40 Правил користування електричною енергією, що полягало у самовільному підключенні відповідачем до мережі електропостачальника - ПАТ «Київобленерго». Вказані обставини викладені у акті про порушення №К028250 від 11.08.2014, від підписання якого відповідач відмовився, про що зроблено відповідну відмітку у акті.
Означене самовільне підключення здійснено для забезпечення живленням вуличного освітлення на території Віто-Поштової сільської ради без засобу обліку та пломбування з боку позивача у КТП №791, що знаходиться на балансі товариства.
08.04.2015 відбулось засідання комісії з розгляду акта порушення Правил користування електричною енергією №К028250 від 11.08.2014, за результатами якого було прийнято рішення про стягнення з відповідача вартості електроенергії спожитої останнім з період з дати останнього знаття показників лічильника (07.03.2014) до дати усунення порушення (11.08.2014). При цьому, комісія дійшла висновку, що вчинене відповідачем порушення, а саме підключення до мережі електропостачальника поза приладом обліку, кваліфікується як таке, що вчинене відкритим способом з вини споживача.
Відповідно до розрахунку за актом №К028250 від 11.08.2014, вартість електроенергії, спожитої відповідачем без обліку за період з 07.03.2014 по 11.08.2014 та обрахованої згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 №562, становить 34 890,65 грн.
Відповідач з результатами вказаного засідання погодився, що підтверджується підписом останнього на протоколі №0025 від 08.04.2015.
Доказів визнання незаконним та скасування вказаного рішення про порушення правил користування електричною енергією суду не надано.
Рахунок №8019988511 від 08.04.2015 на суму 38 490,65 грн відповідач отримав особисто, що підтверджується підписом останнього на означеному рахунку. Копії вищезазначених документів містяться в матеріалах справи.
Посилаючись на те, що відповідач вартість спожитої та необлікованої електроенергії не оплатив, позивач просить суд стягнути з відповідача 38 490,65 грн заборгованості з оплати вартості електричної енергії, спожитої за період з 07.03.2014 по 11.08.2014 внаслідок самовільного приєднання до електромережі позивача.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Оскільки відповідачем не надано суду ані відзиву на позовну заяву, ані будь-яких інших доказів та/або документів, що впливають на вирішення даного спору по суті, суд у відповідності до ст. 75 ГПК України, здійснював розгляд даної справи за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та подані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив, що заявлена позовна вимога підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Пунктами 1.3, 10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ від 31.07.1996 №28 (далі-Правила) передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).
За змістом ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Аналогічна норма міститься у п. 5.1 Правил.
Статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» унормовано, що правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.
Згідно з пунктами 8.1, 7.6, 6.41, 6.2 Правил постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
У разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величину, визначену умовами договору та/або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією встановлюється Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 (далі - ПКЕЕ), або Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 №357, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 №562 (далі-Методика).
Пунктами 1.2, 2.1, 2.6 Методики передбачено, що методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ, зокрема, самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.
У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики, та за умови відсутності Договору, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою:
Wдоб.с.п. = Pс.п. · tвик.с.п.,
Де, зокрема, tвик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год./добу).
Для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії за Дпер. береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку (але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення) до дня усунення порушення.
З огляду наведеного, встановлення перевіркою від 11.08.2014 факту самовільного підключення відповідачем до мережі електропостачальника за адресою: Київська обл., с. Віта Поштова, вул. Паркова, 1 без приладу обліку, а також прийняття 08.04.2015 комісією постачальника рішення №0025 про нарахування відповідачу вартості спожитої та необлікованої електричної енергії, породжує у відповідача обов'язок по відшкодуванню позивачу вартості недорахованої електроенергії, що споживалася ним поза розрахунковим засобом обліку електромережі у повному обсязі.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 18.07.2013 у справі №904/563/13-г.
За таких обставин, беручи до уваги наведені нормативні приписи, враховуючи самовільне підключення відповідачем до електричної мережі позивача і споживання електричної енергії без приладів обліку, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача 38 490,65 грн вартості необлікованої електричної енергії підлягає задоволенню як така, що доведена позивачем належними та допустимими доказами та не спростована у встановленому порядку відповідачем.
Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 49, 59, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Віто-Поштової сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (08170, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Віта-Поштова, вул. Боярська, 4, ідентифікаційний код 04358490) на користь Публічного акціонерного товариства «Київобленерго» (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, 2Б, ідентифікаційний код 23243188) 38 490 (тридцять вісім тисяч чотириста дев'яносто) грн 65 коп. вартості необлікованої електричної енергії та 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн 00 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення та підписання, і може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Повне рішення складено 17.09.2015
Суддя В.А. Ярема
Судове рішення № 50798705, Господарський суд Київської області було прийнято 15.09.2015. Форма судочинства - Господарське, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні відомості про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити необхідні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 911/3441/15. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: