Постанова № 50792283, 15.09.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2015
Номер справи
818/2549/15
Номер документу
50792283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 вересня 2015 р. Справа № 818/2549/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Діска А.Б.,

за участю секретаря судового засідання - Прімової-Крикуненко О.В.

представника позивача - Рудяк А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Заступника військового прокурора Сумського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Буринсько-Путивльського об'єднаного районного військового комісаріату до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арго" про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

20 липня 2015 року Заступник військового прокурора Сумського гарнізону в інтересах держави в особі: Міністерства оборони України, Буринсько-Путівльського військового комісаріату звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арго" (надалі - ТОВ "Арго"), в якому просить: зобов`язати ТОВ "Арго" виконати вимоги п.14 "Положення про віськово-транспортний обов`язок", затвердженого Постановою КМУ №1921 від 28 грудня 2000 року, а саме привести у належний технічний стан автомобіль КАМАЗ-5320; здійснити поставку автомобіля КАМАЗ-5320 відповідно до часткового наряду на поставку за вих.№219 від 27.01.2015 року, врученого керівнику ТОВ №АРГО" 30.01.2015року.

Свої вимоги обгрунтовує тим, що з метою відбору транспортних засобів відповідно до вимог щодо поставки мобілізаційних ресурсів на доукомлектування військових частин Збройних сил України, керівнику ТОВ "Арго" 30.01.2015 року представниками Буринсько-Путівльського ОРВК вручено зведений наряд (вих.№221 від 27.01.2015 року), частковий наряд (вих.№219 від 27.01.2015 року) та мобілізаційне повідомлення (вих.№220 від 27.01.2015 року) на поставку бортового автомобіля марки КАМАЗ - 5320 за розпорядженням військового комісаріата до військової частини для доукомлектування Збройних Сил України.

Даний обов'язок відповідач повинен був виконаний, так як було надано лист вих.№9 від 06.02.2015 року за підписом керівника ТОВ "Арго" Павлік О.В. про те, що автомобіль доукомлектовується запчастинами, інструментами і інветрарем, а після доукомлектування буде даставлений за адресою та у строки, вказані в наряді.

Проте, всупереч вимогам чинного законодавства, розпорядження Сумської обласної державної адміністрації "Про проведення (забезпечення) мобілізації людських і транспортних ресурсів на території області у 2015" № 592 від 29.12.2014, відповідач не поставив до військкомату необхідний транспортний засіб, у зв'язку із чим порушив військово-транспортний обов'язок.

Прокурор у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник Міністерства оборони України, належним чином повідомлений про день, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, клопотань до суду не подавав.

Представник Буринсько - Путивльського об`єднаного районного військового комісаріату в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.57).

Представник відповідача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

13.12.2012 року за №М-34р Путивльською районною державною адміністрацією винесено розпорядження про затверження лімітів вилучення техніки з підприємств, організацій та установ району для комлектування Збройних Сил України, інших військових формувань під час мобілізації (а.с.14).

Указом Президента України "Про часткову мобілізацію" від 14 січня 2015 року за № 15/2015 (надалі - Указ №15/2015) оголошено часткову мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Передбачено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

Відповідно до пункту 8 Указу № 15/2015 доручено місцевим органам виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування, із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності організувати і забезпечити в установленому порядку, зокрема виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.

У зведеному наряді для ТОВ "Арго" від 27.01.2015 року з оголошенням мобілізації чи одержанні розпорядження військового коміса - поставити в пункті в строки, зазаначені в наряді вказано, що поставці підлягає КАМАЗ - 5320 (а.с.17-18).

Позивачем було направлено мобілізайне повідомлення про направлення часткового наряду від 27.01.2015 року (а.с.19). Мобілізаційне повідомлення та наряд на поставку 1 одиниці техніки директору підприємства було вручено 30.01.2015 року (а.с.20).

Проте, за твердженням прокурора, до цього часу військово-транспортний обов'язок підприємством не виконаний і автомобіль до військової частини не поставлено.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII (надалі -Закон № 3543).

Так, згідно зі статтею 6 вказаного Закону військово-транспортний обов'язок установлюється з метою задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами і технікою і поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, установи і організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян - власників транспортних засобів.

Виконання військово-транспортного обов'язку під час мобілізації, якщо не введений правовий режим воєнного чи надзвичайного стану, здійснюється згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації.

Обсяги транспортних засобів за типами та марками, які планується залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюються згідно з Мобілізаційним планом України місцевими державними адміністраціями за поданням військових комісаріатів.

Залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється військовими комісаріатами на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, які оформлюються відповідними розпорядженнями.

Порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1921 від 28.12.2000 "Про затвердження положення про військово-транспортний обов'язок" (надалі - Положення № 1921).

Пунктом 5 Положення № 1921 передбачено, що вилучення (відчуження) транспортних засобів здійснюється районними (міськими) військовими комісаріатами на підставі розпоряджень місцевих держадміністрацій в обсягах лімітів та відсоткових норм вилучення, затверджених Кабінетом Міністрів України, як окремо, так і у складі спеціальних формувань, які передаються військовим формуванням на період мобілізації та у воєнний час.

Таким чином, залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється військовими комісаріатами на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, які оформлюються відповідними розпорядженнями.

Відповідно до статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Згідно зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

У цивільному законодавстві визначено поняття права власності, яким є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (частина 1 статті 316 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Держава не втручається у здійснення власником права власності. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Отже, Закон № 3543 та Положення № 1921 є тими нормативно-правовими актами, згідно з якими передбачені законні підстави вилучення (відчуження) транспортних засобів, які передаються військовим формуванням на період мобілізації. Однак, таке вилучення (відчуження) повинно відбуватися у суворій відповідності до встановленого зазначеними нормативно-правовими актами порядку.

Статтею 19 Конституції України закріплено положення про зобов'язання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, пунктом 11 Положення № 1921 передбачено, що ліміти вилучення (відчуження) транспортних засобів за типами та марками (крім мотоциклів і гужового транспорту) для підприємств, установ, організацій, районів і міст встановлюються у мирний час відповідними місцевими держадміністраціями за поданням військових комісаріатів.

У матеріалах справи наявне розпорядження голови Путивльської районної державної адміністрації Сумської області від 13.12.2012 №М-34р, яким затверджено розрахунок розподілу лімітів вилучення техніки в районі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань під час мобілізації, відповідно до додатку якого затверджено ліміти для ТОВ "Арго", а саме: автомобілі легкові - 1; автомобілі вантажні і спеціальні - 5, автомобільні причепи - 2. При цьому, не зазначені відповідно до пункту 11 Положення №1921 ліміти вилучення (відчуження) транспортних засобів за типами та марками.

З урахуванням викладеного, оскільки відсутнє рішення держадміністрації, оформлене відповідним розпорядженням, про встановлення лімітів вилучення (відчуження) транспортних засобів за типами та марками для ТОВ "Арго" у мирний час, у суду відсутні підстави для задоволення позову щодо зобов'язання ТОВ "Арго" поставити у належному для використання за призначенням стані саме КАМАЗ 5320.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Заступника військового прокурора Сумського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Буринсько-Путивльський об'єднаний районний військовий комісаріат до Товариства з обмеженою відповідальністю "Арго" про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) А.Б. Діска

З оригіналом згідно

Суддя А.Б. Діска