Справа 2а-24883/09/1270
Категорія 2.11.17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2009 року Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Твердохліба Р.С.,
при секретарі - Лустіной Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом Кредитної спілки „Лисичанська кредитна спілка” в особі Краснодонського відділення кредитної спілки „Лисичанська кредитна спілка” до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області про визнання недійсними податкового повідомлення - рішення від 28.07.2009 року №0000531740/0 та податкового повідомлення - рішення від 28.07.2009 року №0000452340/0, -
В С Т А Н О В И В:
10.08.2009 року позивач, Кредитна спілка „Лисичанська кредитна спілка” в особі Краснодонського відділення кредитної спілки „Лисичанська кредитна спілка”, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області, в якому послався, що з 22.07.2009 року по 23.07.2009 року посадовими особами Краснодонської ОДПІ в Луганській області була проведена позапланова виїзна перевірка на закриття Краснодоського відділення кредитної спілки "ЛКС" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. Краснодонське відділення є територіальним відокремленим підрозділом кредитної спілки "ЛКС", безбалансовим та без права юридичної особи. За результатами позапланової перевірки Краснодонською ОДПІ Луганської області в акті перевірки №1286/23-35389292 від 28.07.2009 року були зроблені висновки про порушення кредитною спілкою "Лисичанська кредитна спілка" Закону України «Про податок на доходи фізичних осіб» та донараховане податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) на загальну суму 436 (чотириста тридцять шість) грн. 17коп., з них: основний платіж 145,39 грн., штрафні (фінансові) санкції 290,78 грн., п.22.13 ст.22 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" за платежем податок на прибуток (доходи) організацій споживчої кооперації та нараховано штрафні (фінансові) санкції на суму 170,00 грн. На підставі даного акту складені повідомлення - рішення № 0000531740/0 від 28.07.2009 року та № 0000452340/0 від 28.07.2009 року. Позивач не погоджується з вищезазначеними повідомленнями - рішеннями у зв'язку з наступним. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про кредитні спілки" , який є спеціальним законом і який визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок. Кредитна спілка - є неприбутковою фінансовою установою, заснованою фізичними особами, виключним видом діяльності є надання фінансових послуг. А бзацем1 ч.2.ст. 21 Закону України "Про кредитні спілки" передбачено право кредитної спілки самостійно встановлювати "розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки". В зв'язку з чим можливо зробити висновок, що Закон ототожнює поняття "внески" і "вклади", а також "плата" і "проценти", та встановлює, що на пайові внески нараховуються саме проценти. Відповідно до п.п.9.2.1 п.9.2. ст. 9 ЗУ " Про податок з доходів фізичних осіб" податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у п. 7.2. ст. 7 вище названого закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату), тобто кредитна спілка, бо саме вона здійснює таке нарахування (сплату). Таким чином правильність нарахування податку з доходів фізичних осіб для кредитної спілки регламентується нормою п.п. 9.2.1, а не положенням пп. 9.2.3, яким керується ДПІ. Окрім цього, кредитна спілка відповідно до Закону України "Про кредитні спілки" є неприбутковою організацією, тому діяльність кредитної спілки ніяким чином не направлена на отримання прибутку, виходячи з визначення "неприбуткова організація". Положення п.2.1.1 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" не поширюється на кредитну спілку, тому що відповідно до даної статті, платником податку з числа резидентів є суб,єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Таким чином, положення п.2.1.3 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", яке дає визначення платників податків, а саме філій, відділень, також не може застосовуватись до філій неприбуткових організацій, тому що у даному пункті йдеться про філії, відділення платників податків, зазначених у п. 2.1.1 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме філій, відділень установ та організацій діяльність яких спрямована на отримання прибутку. У зв'язку з вищенаведеним, позивач просить визнати недійсними податкове повідомлення - рішення №0000531740/0 від 28.07.2009 року та податкове повідомлення - рішення № 0000452340/0 від 28.07.2009 року .
У судовому засіданні представник позивача підтримав свої позовні вимоги, суду надав аналогічні позовній заяві пояснення.
Представник відповідача проти позову заперечував, суду пояснив, що Краснодонська ОДПІ вважає, що податкові повідомлення - рішення від 28.07.2009 року №0000531740/0 та №0000452340/0 є законними, обґрунтованими та такими, що прийняті відповідно до чинного законодавства України.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У відповідності зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що Кредитна спілка „Лисичанська кредитна спілка” 25.04.2000 року у встановленому порядку зареєстрований у якості суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи Виконавчим комітетом Лисичанської міської ради за №1 381 120 0000 000141 (арк. справи 22) та відповідно до діючого законодавства поставлено на податковий облік у Краснодонській об'єднаній державній податковій інспекції Луганської області.
Краснодонське відділення є територіальним відокремленим підрозділом кредитної спілки "ЛКС", безбалансовим та без права юридичної особи (арк. справи 24).
У період з 22.07.2009 року по 23.07.2009 року посадовими особами Краснодонської ОДПІ в Луганській області була проведена позапланова виїзна перевірка на закриття Краснодоського відділення кредитної спілки "ЛКС" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 30.06.2009 року.
У ході перевірки працівниками Краснодонської ОДПІ в Луганській області було встановлення наступні порушення:
- п.22.13 ст.22 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” в редакції Закону України від 22.05.97 №283/97- ВР, у результаті чого не надано до Краснодонської ОДПІ податковий звіт про виконання коштів неприбутковими установами та організаціями за одинадцять місяців 2008 року;
- п.п.4.2.9 п.4.2, п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4, п.п.8.1 ст.8, п.п.”а”п.17.2 ст.17, п.п.”а” п.19.2 ст.19 Закону України від 22.05.2003 року „Про податок з доходів фізичних осіб” занижений податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 145,39 грн., у тому числі за квітень 2008 року в сумі 34,52 грн., за жовтень 2008 року в сумі 325,76 грн., за січень 2009 року в сумі 49,15 грн., про що було складено акт від 27.07.2009 року №1286/23-35389292 (арк. справи 10-16)
На підставі даного акту складені повідомлення - рішення № 0000531740/0 від 28.07.2009 року на суму 436,17 грн., яка складається з основного платежу в розмірі 145,39 грн. та штрафних санкцій у розмірі 290,78 грн., та № 0000452340/0 від 28.07.2009 року на суму 170, 00 грн. (арк. справи 8-9).
Суд не може погодитися з вищезазначеними податковими повідомленнями - рішеннями з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про кредитні спілки" , який є спеціальним законом і який визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок. Кредитна спілка - є неприбутковою фінансовою установою, заснованою фізичними особами, виключним видом діяльності є надання фінансових послуг, як вбачається з рішення №55 від 22 жовтня 2008 року про внесення організації до Реєстру неприбуткових організацій Краснодонської ОДПІ Краснодонське відділення Кредитної спілки „ЛСК” внесено до вищезазначеного реєстру (арк. справи 25).
Абз.1 ч.2.ст. 21 Закону України "Про кредитні спілки" передбачено право кредитної спілки самостійно встановлювати "розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки". В зв'язку з чим можливо зробити висновок, що Закон ототожнює поняття "внески" і "вклади", а також "плата" і "проценти", та встановлює, що на пайові внески нараховуються саме проценти.
Відповідно до п. 7.2 ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" чітко вказано, що ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як. "процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону".
Відповідно до п.п. 9.2.1 п.9.2. ст. 9 ЗУ " Про податок з доходів фізичних осіб" податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у п. 7.2. ст. 7 вище названого закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату), тобто кредитна спілка, бо саме вона здійснює таке нарахування (сплату).
Таким чином правильність нарахування податку з доходів фізичних осіб для кредитної спілки регламентується нормою п.п. 9.2.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб, а не положенням пп. 9.2.3, яким керується ДПІ.
Підпунктом 22.1.4 п. 22.1. ст. 22 ЗУ " Про оподаткування прибутку з фізичних осіб" п.п. 4.2.12. п.4.2. ст. 4 даного закону в частині включення в загальний місячний дохід, підлягаючий оподаткуванню доходів у вигляді відсотків на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), внесок до небанківських фінансових установ, або відсотки (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат і п.п. 9.2.1. і .9.2.2. ст. 9 даного Закону в частині оподаткування процентів набирає чинності з 01.01.2010р. Таким чином норма даної статті передбачає, що відсотки на внесок до небанківських фінансових установ підлягають оподаткуванню з 01.01.2010 року.
Неправомірність застосування Відповідачем положень пп. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону № 889 Про ПДФО підтверджується компетентними, та не зацікавленими установами: -листом Комітету з питань фінансів та банківської діяльності від 08.06.2005 р. № 06-10/10-672 «Щодо оподаткування виплат процентів на вклади (внески) членам кредитних спілок».
Кредитна спілка відповідно до Закону України "Про кредитні спілки" є неприбутковою організацією, тому діяльність кредитної спілки ніяким чином не направлена на отримання прибутку, виходячи з визначення "неприбуткова організація". Положення п.2.1.1 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" не поширюється на кредитну спілку, тому що відповідно до даної статті, платником податку з числа резидентів є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Таким чином, положення п.2.1.3 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", яке дає визначення платників податків, а саме філій, відділень, також не може застосовуватись до філій неприбуткових організацій, тому що у даному пункті йдеться про філії, відділення платників податків, зазначених у п. 2.1.1 ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме філій, відділень установ та організацій діяльність яких спрямована на отримання прибутку.
Відповідно до абз."в" п.п. 7.11.1. п. 7.11. ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" неприбутковими організаціями є: пенсійні фонди, кредитні спілки, створені у порядку, визначеному законом. Відповідно до п.п. 7.11.12 п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" центральний податковий встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
На виконання п.7.11.12 п.7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" наказом ДПА України від 11.07.1997 року № 233, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 р. затверджено форму звіту про використання коштів неприбуткових організацій і установ та Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими організаціями й установами. Так відповідно до п. 1.3, 4.1 Порядку податковий звіт про використання коштів неприбутковими організаціями й установами подається неприбутковою організацією за кожний звітний період до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Як видно з акту перевірки Краснодонським відділенням кредитної спілки на протязі 2008-2009 року подавались всі необхідні, відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, звіти.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною 2 статті 72 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішенням, не довів суду правомірність своїх рішень, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Зважаючи на обставини справи, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і не тільки визнати недійсним податкові повідомлення рішення №0000531740/0 від 28.07.2009 року та податкове повідомлення - рішення № 0000452340/0 від 28.07.2009 року Краснодонської ОДПІ в Луганській області, а й скасувати їх.
Питання по судових витратах вирішується наступним чином, відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Кредитної спілки „Лисичанська кредитна спілка” в особі Краснодонського відділення кредитної спілки „Лисичанська кредитна спілка” до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області про визнання недійсними податкового повідомлення - рішення від 28.07.2009 року №0000531740/0 та податкового повідомлення - рішення від 28.07.2009 року №0000452340/0 - задовольнити в повному обсязі.
Визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції №0000531740/0 від 28 липня 2009 року на суму 436,17 грн., з яких 145,39 грн. - основний платіж, 290,78 грн. - штрафні санкції.
Визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції №0000452340/0 від 28 липня 2009 року на суму 170,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Кредитної спілки „Лисичанська кредитна спілка” судові витрати у розмірі 3,40 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя