Постанова № 507563, 22.03.2007, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.03.2007
Номер справи
33/440пн
Номер документу
507563
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.03.07 р. Справа № 33/440пн

Господарський суд Донецької області, у складі головуючого судді Новікової Р.Г., при секретарі судового засідання Овчинніковій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за позовом Контрольно – ревізійного управління в Донецькій області м. Донецьк

до відповідача Державного підприємства „Управління соціальної сфери” м. Добропілля

про стягнення в дохід держави з Державного підприємства „Управління соціальної сфери” належної частки одержаної з порушенням чинного законодавства орендної плати в сумі 31159грн.19коп.

за участю представників:

від позивача: Дацко А.В. – за довіреністю №13-18/1322 від 19.12.2006р.

від відповідача: не з’явився

СУТЬ СПОРУ: Контрольно – ревізійне управління в Донецькій області м. Донецьк звернулося до господарського суду Донецької області із адміністративним позовом до відповідача Державного підприємства „Добропіллявугілля” м. Добропілля про зобов’язання відповідача виконати вимоги, зазначені у пункті 3 листа Добропільського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу від 11.08.2006р. № 02-20/1087, а саме: перерахувати до державного бюджету належну частку одержаної орендної плати в сумі 31159,19грн.

Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на порушення відповідачем положень п.17 Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ №786 від 04.10.1995р., якими передбачено відрахування до державного бюджету 30% отриманої орендної плати. Проте, Державним підприємством „Управління соціальної сфери” фактично до державного бюджету перераховано лише 17618грн.

Таким чином, внаслідок неповного перерахування орендодавцем Державним підприємством „Управління соціальної сфери” належної частки одержаної орендної плати (30% від оренди нерухомого майна, цілісних майнових комплексів структурних підрозділів) по КДБ 22080300 державним бюджетом недоотримане 33159грн.19коп. (в т.ч. за 2004р.-23842,99грн., за 2005р.-7361,47грн., за I півріччя 2006р.-1954,82грн.)

Ухвалою господарського суду Донецької області від 15.12.2006 року про відкриття провадження в адміністративній справі №33/440пн було викликано представників сторін у попереднє судове засідання, яке призначено на 10.01.2007р. та витребувані певні документи.

У засіданні від 10.01.2007р. позивач не відмовився від адміністративного позову і наполягав на заявлених вимогах.

Відповідач у відзиві від 08.01.2007р. №4/62 вимоги позивача не визнав, посилаючись на те, що позивачем в адміністративному позові вказано, що Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області проводило ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності в Державному підприємстві „Управління соціальної сфери”, яке є структурним підрозділом Державного підприємства „Добропіллявугілля” без права юридичної особи.

Проте, Державне підприємство „Управління соціальної сфери” до складу Державного підприємства „Добропіллявугілля” не входить, є самостійною юридичною особою і підпорядковане Міністерству вугільної промисловості України. На підставі викладеного позивач просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.

На адресу суду надійшла заява, де позивач просив на підставі статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України замінити неналежного відповідача Державне підприємство „Добропіллявугілля” на належного відповідача „Управління соціальної сфери” м. Добропілля.

Одночасно цією ж заявою представник позивача на підставі ст.137 Кодексу адміністративного судочинства України змінив позовні вимоги, а саме просив зобов’язати Державне підприємство „Управління соціальної сфери” виконати не вчинені дії, зазначені в п.3 листа Добропільського МКРВ від 11.08.2006р. №02-20/1087, тобто: відшкодувати на користь держави шляхом перерахування у дохід державного бюджету належну частку одержаної орендної плати в сумі 31159грн.19коп. на р/р 31117115600035 (місцевий бюджет м. Добропілля) ГУ ДКУ, код платежу 24060300, ОКПО 34686542, МФО 834016.

Ухвалою суду від 22.01.2007р. Державне підприємство „Добропіллявугілля” м. Добропілля було замінено Державним підприємством „Управління соціальної сфери” м. Добропілля та викликано представників сторін у засідання 05.02.2007р.

У засіданні 05.02.2007р. позивач не відмовився від адміністративного позову і наполягав на заявлених вимогах. Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, заяви про розгляд справи за відсутності представника відповідача від нього не надійшло, правову позицію з приводу позовних вимог не надав. До матеріалів справи приєднане повідомлення №5521226 про вручення ухвали від 22.01.2007р. Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

З метою всебічного та об’єктивного розгляду і вирішення справи в одному судовому засіданні протягом розумного строку від відповідачів були судом були витребувані документи та вчетверте викликано сторін у засідання на 19.02.2007р.

За наслідками підготовчого провадження суд постановив ухвалу від 19.02.2007р. про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду на 12.03.2007р.

Головуючим були роз’яснені процесуальні права та обов’язки позивачу, передбачені статтями 49, 51, 54, 65-68 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 12.03.2007р. з метою витребування необхідних документів, розгляд справи відкладено на 22.03.2007р.

У судовому засіданні 22.03.2007р. представник позивача на підставі ст.137 Кодексу адміністративного судочинства України змінив позовні вимоги, а саме: стягнути у дохід держави з Державного підприємства „Управління соціальної сфери” належну частку одержаної з порушенням діючого законодавства орендної плати в сумі 31159грн.19коп. на р/р 31315315600035 ГУ ДКУ, код платежу 22080100, ОКПО 34686542, МФО 834016.

Під час судового провадження були досліджені: акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в ДП „Управління соціальної сфери” за період з 01.01.2004р. по 01.07.2006р. від 10.08.2006р.; лист про усунення виявлених порушень, встановлених ревізією фінансово-господарської діяльності в ДП „Управління соціальної сфери” за період з 01.01.2004р. по 01.07.2006р. №02-20/1087 від 11.08.2006р.; розрахунок неповного перерахування орендодавцем УСС – до державного бюджету належної частки фактично одержаної орендної плати; відзив №4/62 від 08.01.2007р.; Статут державного підприємства „Добропіллявугілля”; Статут державного підприємства „Управління соціальної сфери”; довідка №1-31-159, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №543719; відгук №74 від 05.02.2007р.; свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №06047314; заява про зміну неналежної сторони та зміну позовних вимог від 20.01.2007р.; заява про зміну позовних вимог від 20.03.2007р.; план контрольно-ревізійної роботи Добропільського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу на ІІІ квартал 2006 року.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача господарський суд встановив наступне.

Згідно зі статтею 2 Закону України Закону України „Про контрольно-ревізійну службу в Україні” №2939-ХІІ від 26.01.1993р. (із змінами та доповненнями) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до статті 11 Закону України „Про контрольно-ревізійну службу в Україні” №2939-ХІІ від 26.01.1993р. (із змінами та доповненнями) плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.

Згідно пункту 1.3.5.2 плану контрольно-ревізійної роботи Добропільського міжрайонного контрольно-ревізійного відділу м. Добропілля на ІІІ квартал 2006р. на підставі направлень №114 від 07.08.2006р., №101 від 14.07.2006р., №102 від 14.07.2006р., №103 від 14.07.2006р., №109 від 24.07.2006р. проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного підприємства “Управління соціальної сфери” за період з 01.01.2004р. по 01.07.2006р.

За наслідками проведеної перевірки складений акт від 10.08.2006р., де, зокрема, зазначено про неповне перерахування орендодавцем належної частки одержаної орендної плати (30% від оренди нерухомого майна, за цілісний майновий комплекс структурного підрозділу підприємства)

Відповідно ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України – розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно зі статтею 7 Закону України „Про контрольно-ревізійну службу в Україні” №2939-ХІІ від 26.01.1993р. (із змінами та доповненнями) головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції, зокрема, проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності; здійснюють контроль за усуненням недоліків і порушень, виявлених під час проведення державного фінансового контролю.

Для виконання функцій, визначених у статті 7, згідно зі статтею 10 Закону України „Про контрольно-ревізійну службу в Україні” №2939-ХІІ від 26.01.1993р. (із змінами та доповненнями) головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право –

- перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);

- пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;

- у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

Пунктом 10 статті 7 Закону України „Про контрольно-ревізійну службу в Україні” №2939-ХІІ від 26.01.1993р. (із змінами та доповненнями) Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Системний аналіз вищенаведених норм, свідчить про те, що до суду органи контрольно-ревізійної служби можуть звертатись із вимогою про стягнення виявлених ревізіями прихованих і занижених валютних та інших платежів та коштів, одержаних підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до змінених позовних вимог Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області наполягає на відшкодуванні на користь держави шляхом перерахування у дохід державного бюджету належної частки одержаної орендної плати з порушенням діючого законодавства в сумі 33159грн.19коп. на р/р 31315315600035 ГУ ДКУ, код платежу 22080100, ОКПО 34686542, МФО 834016

Відповідно до пункту 17 Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р. у разі коли орендодавцем майна є державне підприємство, організація, крім підприємств, установ та організацій, які перебувають у віданні Національної академії наук орендна плата спрямовується - за цілісний майновий комплекс структурного підрозділу підприємства, нерухоме майно - 70 відсотків орендної плати підприємству, організації, 30 відсотків - до державного бюджету.

Вказана Методика і порядок розроблено з метою створення єдиного організаційно-економічного механізму справляння плати за оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства, організації, їх структурних підрозділів (філії, цеху, дільниці) та окремого індивідуально визначеного майна державного підприємства, організації, закріпленого за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил, інших військових формувань рухомого та нерухомого військового майна (за винятком озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки), а також майна, що не ввійшло до статутного фонду господарського товариства, створеного у процесі приватизації (корпоратизації).

За результатами проведеної ревізії було складено акт, в якому зазначено, що в порушення пункту 17 Методики розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995р., якою передбачено відрахування до Державного бюджету 30% отриманої орендної плати, фактично до державного бюджету Державним підприємством „Управління соціальної сфери” було перераховано лише 17618грн. Вищезазначений акт 10.08.2006р. підписано виконуючим обов’язки директора та головним бухгалтером без заперечень, що свідчить про те, що факт неповного перерахування орендодавцем належної частки одержаної орендної плати (30% від оренди нерухомого майна, цілісних майнових комплексів структурних підрозділів) по КДБ 22080100 не заперечується відповідачем.

Внаслідок неповного перерахування орендодавцем належної частки одержаної орендної плати державним бюджетом недоотримано 33159грн.19коп. (в тому числі за 2004р. – 23842грн.99коп., за 2005р. – 7361грн.47коп., за І півріччя 2006р. – 1954грн.82коп.)

За результатами проведеної ревізії відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України „Про контрольно-ревізійну службу в Україні” №2939-ХІІ від 26.01.1993р. (із змінами та доповненнями) на адресу Державного підприємства „Управління соціальної сфери” було пред’явлено лист – вимогу від 11.08.2006р. №02-20/1087 „Про усунення виявлених порушень, встановлених ревізією фінансово-господарської діяльності в ДП „Управління соціальної сфери” за період з 01.01.2004р. по 01.07.2006р.”

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України „Про контрольно-ревізійну службу в Україні” №2939-ХІІ від 26.01.1993р. (із змінами та доповненнями) законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов’язковими для виконання службовими особами, що ревізуються.

Вимога органу державної контрольно-ревізійної служби щодо перерахування до державного бюджету частки одержаної орендної плати в сумі 33159грн.19коп. відповідачем частково виконано; невідшкодованою залишилась лише частка одержаної орендної плати в сумі 31159грн.19коп.

Відповідач доказів відшкодування частки одержаної орендної плати в сумі 31159грн.19коп. не надав. Вказана заборгованість не заперечується відповідачем, підтверджена поданими по справі доказами, тому підлягає стягненню.

Враховуючи норми Закону України „Про контрольно-ревізійну службу в Україні” №2939-ХІІ від 26.01.1993р., Закону України „Про оренду державного та комунального майна” №98/95-ВР від 14.03.1995 року, Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” №996-XIV від 16.07.1999р., статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 23, 48, 50, 69-71, 79, 86, 94, 107, 110, 111, 114, 122-170, 254, Прикінцевими та Перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Контрольно – ревізійного управління в Донецькій області м. Донецьк до відповідача Державного підприємства „Управління соціальної сфери” м. Добропілля про стягнення в дохід держави належної частки одержаної орендної плати в сумі 31159грн.19коп.- задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства „Управління соціальної сфери” м. Добропілля (85000, м. Добропілля, провул. Луганського, буд. 2-А, ЗКПО 24802661) на користь держави шляхом перерахування у дохід державного бюджету (р/р 31315315600035 ГУ ДКУ, код платежу 22080100, ОКПО 34686542, МФО 834016) належну частку одержаної орендної плати в сумі 31159грн. 19коп.

У судовому засіданні 22.03.2007р. було оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст виготовлено 27.03.2007р.

Суддя Новікова Р.Г.

Надруковано 3 примірника: 1 – позивачу; 1 – відповідачу; 1 – до справи