Справа № 161/8119/15-а
Провадження № 2-а/161/298/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2015 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі : головуючого судді Гринь О.М.
при секретарі Пилипюк Л.М.
розглянувши у відритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Луцьку про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про визнання дій незаконними.
Позов мотивує тим, що з 03 листопада 2006 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Луцьку та отримує пенсію на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків середньомісячної заробітної плати. У звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, 01 липня 2012 року позивачу було проведено перерахунок пенсії у розмірі 80 % середньомісячної заробітної плати.
В квітні 2015 року позивачем була подана заява про перерахунок пенсії з розрахунку 90 % їй заробітної плати починаючи з 01 липня 2012 року та виплати недоотриманих коштів. Однак, в задоволенні її заяви щодо перерахунку пенсії в розмірі 90 % від заробітної плати, Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку відмовило, у звязку з відсутністю підстав для такого перерахунку.
Також вказує, що з даною відмовою Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку не згідна, вважає її незаконно.
Просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку щодо відмови у перерахунку пенсії в розмірі 90% від заробітної плати протиправними та зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати починаючи з 01 липня 2012 року у звязку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури та в подальшому проводити дані виплати.
Позивач в судове засідання не зявилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності та письмові заперечення. В поданих суду письмових запереченнях представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши письмові докази у справі у їхній сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що з 03 листопада 2006 року ОСОБА_1 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було призначено пенсію в розмірі 90 % від розміру середньомісячної заробітної плати працівника, який працює на відповідній посаді.
Також судом встановлено, що в липні 2012 року пенсія позивачу була перерахована з врахуванням постанови КМ України від 30.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» з 01.07.2012 року в розмірі 80 % від середньомісячної заробітної плати станом на 01 січня 2013 року замість попередніх 90% з урахуванням змін, внесених до Закону України «Про прокуратуру».
25 квітня 2015 року ОСОБА_2 подала до управління Пенсійного Фонду України в м.Луцьку заяву про призначення/перерахунок пенсії, до якої додала довідку № 18/215 Волинської міжрайонної природоохоронної прокуратури від 13 липня 3012 року (а.с. 8-9).
Листом управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку від 13 травня 2015 року № 295/Л-01 позивачу було розяснено, що оскільки на момент звернення за перерахунком пенсії діяла норма Закону України «Про прокуратуру», в якій зазначено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначення, підстави для проведення перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків суми місячної заробітної плати відсутні.
Однак, такі доводи відповідача не відповідають вимогам закону.
Відповідно до ч. ч. 1,2,3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (який був чинний на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За приписами ч. 18, ч. 19 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
31 травня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року. Згідно якої працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постановою КМУ від 31.05.2012 року № 505 та з урахуванням п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Згідно з ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.05.2012 року) пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Відповідно до ст. ст.22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши встановлені обставини та приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 80% від суми заробітної плати, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію. А тому, такі дії відповідача слід визнати неправомірними.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року за наслідками перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 19 вересня 2013 року та ували Вищого адміністративного суду України від 20 червня 2013 року.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 244-2 КАС України, Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Для захисту законних прав та інтересів позивача, слід зобовязати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, відповідно до довідки Волинської міжрайонної природоохоронної прокуратури № 18/215 від 13 липня 3012 року, починаючи з 13 травня 2015 року з урахуванням виплачених сум.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 71, 86, 99, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186, КАС України, на підставі ст.ст.1, 3, 6, 8, 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді, відповідно до довідки Волинської міжрайонної природоохоронної прокуратури №18/17 від 28.01.2013 року, починаючи з 13 травня 2015 року з урахуванням виплачених сум та в подальшому проводити виплату пенсії з врахуванням вказаного перерахунку до змін в чинному законодавстві України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.