Постанова № 50691633, 17.08.2010, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2010
Номер справи
2а-401/10/0770
Номер документу
50691633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2а-401/10/0770

Рядок статзвіту № 2.16

Код - 07

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2010 року м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд в особі:

Головуючої судді - Калинич Я. М.

при секретарі судового засідання - Красновій О.Р.

за участі:

позивача: представники ОСОБА_1М.(дов. № 07/97 від 18.01.2010 року); ОСОБА_2М.(дов. № 07-26д від 02.06.2010 року)

відповідача - представник не з»явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз» до Державної інспекції з контролю за цінами в Закарпатській області про скасування рішення № 27 від 23 грудня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та припису № 70 від 23 грудня 2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - юридична особа Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз» - звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до суб'єкта владних повноважень - Державної інспекції з контролю за цінами в Закарпатській області про скасування рішення № 27 від 23 грудня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та припису № 70 від 23 грудня 2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, згідно яких Державна інспекція з контролю за цінами в Закарпатській області вирішила вилучити у ВАТ «Закарпатгаз» у дохід державного бюджету 80 949, 52 грн. необгрунтованої виручки та стягнути штраф у розмірі 161 899, 04 грн., та зобов'язала в місячний термін вжити заходи шляхом приведення ціни на скраплений газ для побутових потреб населення у відповідність п.2 розпорядження голови Закарпатської облдержадміністрації від 14.09.2005р. № 559 «Про встановлення цін на скраплений газ, що реалізується населенню для побутових потреб», мотивуючи неправомірністю такого.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги, за обставин викладених у позовній заяві, підтримали повністю, дали аналогічні позовній заяві пояснення та просили суд задовольнити позов, зокрема пояснивши, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Закарпатській області проведено позапланову перевірку ВАТ "Закарпатгаз", під час якої встановлено, що ВАТ "Закарпатгаз" завищено ціни на скраплений газ, що реалізувався для побутових потреб населення, що призвело до одержання в період з 06.08.09 по 30.11.09 необгрунтованої виручки в сумі 80 949, 52 грн., чим було порушено вимоги п.2 розпорядження голови Закарпатської облдержадміністрації від 14.09.2005р. № 559 «Про встановлення цін на скраплений газ, що реалізується населенню для побутових потреб». Як наслідок, заступником начальника інспекції - начальником відділу контролю цін на ринках монопольних утворень ОСОБА_3 винесено рішення № 27 від 23 грудня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державно дисципліни цін та припис № 70 від 23 грудня 2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, згідно яких Державна інспекція з контролю за цінами в Закарпатській області вирішила вилучити у ВАТ «Закарпатгаз» у дохід державного бюджету 80 949, 52 грн. необгрунтованої виручки та стягнути штраф у розмірі 161 899, 04 грн., та зобов'язала в місячний термін вжити заходи шляхом приведення ціни на скраплений газ для побутових потреб населення у відповідність п.2 розпорядження голови Закарпатської облдержадміністрації від 14.09.2005р. № 559 «Про встановлення цін на скраплений газ, що реалізується населенню для побутових потреб».

Позивач зазначив, що при розрахунку вартості відпускної ціни скрапленого газу ВАТ «Закарпатгаз» керується Розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації № 559 від 14.09.2005 року «Про встановлення цін на скраплений газ, що реалізується населенню для побутових потреб».

Відповідно до звітної форми 1-С ВАТ «Закарпатгаз» реалізував 211,0 тон скрапленого газу для побутових потреб населення за 2009 рік, в середньому в місяць реалізовувалось 17,5 тон. Внаслідок зазначеної діяльності Товариство отримало прибуток 1,7 тис.грн. за 2009 рік, при цьому рентабельність склала 0,2 %.

Відпускна ціна 1 балону змінювалась протягом 2009 року чотири рази внаслідок зміни закупівельної ціни 1 тони скрапленого газу (розрахунки додаються) з урахуванням рентабельності в розмірі 2 % до власних експлуатаційних витрат. Вартість одного балону скрапленого газу становила відповідно 95 грн., 100 грн., 105 грн., 110 грн., таким чином, середня відпускна ціна при реалізації Товариством газу скрапленого для потреб населення в 2009 році становила 107,1 грн. за 1 балон.

Представник відповідача у судове засідання не з»явився, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що в матеріалах справи міститься розписка представника позивача за довіреністю ОСОБА_3 Відповідно до,3ч.4 ст.128 КАС Уураїни - оскільки відповідач є суб»єктом владних повноважень - справу вирішено на підставі наявних у ній доказів.

В матеріалах справи містяться письмові заперечення відповідача, з яких слідує, що спірне рішення є правомірним, зокрема про застосування до ВАТ „Закарпатгаз" адміністративно-господарських санкцій в сумі 242848,56грн., в тому числі, штрафних санкцій в сумі 161899,04грн., зокрема в силу наступного.

Інспекцією здійснено перевірку фактичних витрат товариства по реалізації скрапленого газу населенню, що складаються безпосередньо із витрат на придбання скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах та власних експлуатаційних витрат. Рівень фактичних витрат по статтях підтверджується первинними документами Товариства.

Перевіркою встановлено, що розмір планових витрат у розрахунку цін на скраплений газ товариством сформовано з урахуванням фактичних витрат за попередні місяці. Вартість балону газу вагою 21кг визначено виходячи із витрат підприємства (у грн.) та кількості (обсягу) придбання газу (тон) із розрахунку витрат на 1 кг. Також перевіркою встановлено, що в розрахунок ціни газу скрапленого, затвердженого 05.08.09, що введена в дію з 06.08.09, в розмірі 110,00 грн. (з ПДВ) за балон вагою 21 кг, включено обсяг придбання скрапленого газу в розмірі 14 тон в місяць. Проте, Товариством у липні та серпні 2009 року придбано скрапленого газу в обсязі по 21 тоні. Тобто, при розрахунку товариством, не враховано зростання обсягів придбання та реалізації скрапленого газу, при формуванні ціни на скраплений газ, Товариством допущено заниження обсягів газу, що призвело до завищення розміру витрат, в розрахунку на 1 тону, в тому числі експлуатаційних, завищення рівня рентабельності та, відповідно, завищення ціни скрапленого газу для побутових потреб населення.

Враховуючи фактичні витрати на придбання скрапленого газу на аукціоні, та експлуатаційні витрати на 1т газу, розраховані виходячи із фактичного обсягу придбаного газу, рівень рентабельності, застосований підприємством становив 13,8%, замість граничного розміру 10%, встановленого розпорядженням голови Закарпатської облдержадміністрації від 14.09.05 №559.

Відповідач не погоджується із розрахунком вартості 1 тони скрапленого газу, представленим позивачем у позовній заяві. Як зазначалось вище, рівень фактичних витрат по статтях підтверджується первинними документами Товариства. Безпідставне збільшення Позивачем в розрахунку окремих статей витрат, зокрема, витрати на оплату праці, призводить до завищення розміру витрат, в розрахунку на 1 тону.

На підставі обсягу витрат, підтверджених первинними документами товариства, Інспекцією, в ході перевірки, сформовано ціну скрапленого газу, з урахуванням фактичного обсягу придбання газу та із врахуванням граничного рівня рентабельності в розмірі 10,0% до експлуатаційних витрат.

Рівень ціни на скраплений газ для побутових потреб населення, розрахований інспекцією із врахуванням вимог нормативно-правових актів, становить 93,33грн., що на 16,67грн. менше, ніж рівень ціни, застосований товариством.

Таким чином, внаслідок заниження обсягів газу, що призвело до завищення розміру витрат із розрахунку на 1 тону, ВАТ „Закарпатгаз" допущено завищення граничного рівня рентабельності, проти встановленого розпорядженням голови Закарпатської облдержадміністрації від 14.09.05 №559 „Про встановлення цін на скраплений газ, що реалізується населенню для побутових потреб", завищення ціни на скраплений газ та одержання необгрунтованої виручки в сумі 80 949,52 грн.

Згідно припису ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", необгрунтовано одержана позивачем сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.

Відповідно до повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 №1548 „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)", розпорядженнями голови Закарпатської облдержадміністрації від 14.09.05 №559 „Про встановлення цін на скраплений газ, що реалізується населенню для побутових потреб" запроваджено державне регулювання цін на скраплений газ шляхом встановлення граничних рівнів цін на газ, та обмеження граничного рівня рентабельності.

До вищезазначеного розпорядження голови Закарпатської облдержадміністрації розпорядженням від 31.08.06 № 509 внесено зміни, що свідчать саме про те, що такий метод регулювання цін на скраплений газ для потреб населення в області, як встановлення граничних рівнів цін на газ, втратив актуальність та чинність.

Державне регулювання цін на газ скраплений, що відпускається для побутових потреб населення суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності встановлено обмеження граничного рівня рентабельності у розмірі 10% до експлуатаційних витрат підприємства-постачальника.

Таким чином, необгрунтованим, та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства і не відноситься до суті справи, є твердження позивача, що державне регулювання на скраплений газ в-частині встановлення граничних цін на нього не відмінено.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

У судовому засіданні встановлено, що в період з 09 по 16 грудня 2009 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Закарпатській області проводилась позапланова перевірка цін реалізації скрапленого газу ВАТ «Закарпатгаз», як підприємства учасника спеціалізованих аукціонів з продажу газу скрапленого для потреб населення за період з 01 січня 2009 року по 30 листопада 2009 року. В результаті перевірки було прийняте рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Закарпатській області № 27 від 23 грудня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та припис № 70 від 23 грудня 2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін прийнятими за результатами зазначеної перевірки.

Перевіркою визначено, що підприємством здійснено порушення державної дисципліни цін та винесено рішення від 23,12.09 №27 про застосування до ВАТ „Закарпатгаз" адміністративно-господарських санкцій в сумі 242848,56грн., в тому числі, штрафних санкцій в сумі 161899,04грн.

Регулювання ринку скрапленого газу здійснюється на підставі постанови КМУ "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів" № 1790 від 20 листопада 2003 року.

Торгівельні надбавки, нормативи рентабельності на скраплений газ встановлюється обласними державними адміністраціями у відповідності до ст. ст. 6,18, 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» № 586-XIV від 09 квітня 1999 року, а також п. 12 постанови КМУ "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" № 1548 від 25 грудня 1996 року.

При розрахунку вартості відпускної ціни скрапленого газу ВАТ «Закарпатгаз» керується Розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації № 559 від 14.09.2005 року «Про встановлення цін на скраплений газ, що реалізується населенню для побутових потреб». Відповідач посилаються на те, що розпорядженням голови Закарпатської облдержадміністрації від 31 серпня 2006 року № 509 державне регулювання цін в частині обмеження граничних рівнів цін на газ скраплений, що відпускаються для побутових потреб відмінено з 22 вересня 2005 року.

Судом встановлено, що розпорядження голови Закарпатської облдержадміністрації від 31 серпня 2006 року № 509 передбачено, зокрема, визнання окремих пунктів розпоряджень голови облдержадміністрації такими, що втратили чинність, але ніяк не про відміну державного регулювання цін в частині обмеження граничних рівнів цін на газ скраплений, що відпускаються для побутових потреб з 22 вересня 2005 року, як зазначено Відповідачем в ОСОБА_1 перевірки.

Крім того, згідно наказу Мінпаливенерго № 394 від 20.10.2006 року „Про затвердження Методичних положень з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) на підприємствах з газопостачання та газифікації"", облік і калькулювання собівартості скрапленого газу здійснюється підприємством самостійно, а перелік і склад статей калькуляції виробничої продукції відпуску скрапленого газу встановлюється підприємством, згідно з вимогами положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Враховуючи зазначене, Відповідачем не наведено доказів з урахуванням п.2 статті 71 КАСУ, а відповідно у суду не має підстав вважати, що Позивачем завищено ціни на скраплений газ, що реалізувався для побутових потреб населення, що призвело до одержання в період з 06.08.09 по 30.11.09 необгрунтованої виручки в сумі 80 949, 52 грн.

Таким чином, позов є підставним в цілому та підлягає повному задоволенню.

Згідно ч.1 ст.94 КАС України слід присудити понесені позивачем ОСОБА_4 підтверджені, у вигляді сплати судового збору (квитанція № QS4829114 від 11.01.2010 року) судові витрати у розмірі 3 (три ) грн. 40 ( сорок) коп. до стягнення з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз» - задовольнити повністю.

Скасувати рішення за №27 від 23 грудня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та припис № 70 від 23 грудня 2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, якими Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз» визначено суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 242 848,56 грн., в тому числі штрафних санкцій в суми 161 899,04 грн.

Присудити до стягнення з державного бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації (м. Ужгород, вул. Погорєлова, буд. 2, Закарпатська область, р/р 26000060448358 в ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 312376, код 05448610) понесені судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подаєтеся протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Калинич Я. М.