Ухвала суду № 50685682, 17.09.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2015
Номер справи
806/1731/15
Номер документу
50685682
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"17" вересня 2015 р. Справа № 806/1731/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

при секретарі Єрикаловій О.О. ,

за участю представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" липня 2015 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної казначейської служби України в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про визнання незаконною бездіяльність та стягнення коштів ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20 липня 2015 року задоволено частково.

Визнано незаконною бездіяльність Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" за січень 2015 року у сумі 1 027 265,00 грн. до органу Державної казначейської служби.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" заборгованість з податку на додану вартість за січень 2015 року у сумі 1 027 265,00 грн. та 32412,26 грн. пені.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" судові витрати в розмірі 633, 36 грн.

В частині позовних вимог про визнання бездіяльності Державної казначейської служби України в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області відмовлено.

В апеляційній скарзі Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду в частині задоволення позовних вимог про визнання незаконної бездіяльності Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову в названій частині. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не узгоджуються з Регламентом формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ у розрізі платників, які мають право на бюджетне відшкодування, за податковими деклараціями у сумі 100 тис. грн. і більше. Так само, апелянт посилається на те, що належним захистом порушеного права позивача є стягнення коштів на відшкодування заборгованості.

В апеляційній скарзі Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення в частині стягнення на користь позивача 32412,26грн. пені, оскільки висновки суду не узгоджуються з вимогами пункту 200.23 статті 200 ПК України.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар"єр" у лютому 2015 року було подано до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції податкову декларацію з податку на додану вартість з додатками за січень 2015 року, в якій визначено суму бюджетного відшкодування в розмірі 1027520,00 грн. та заяву про повернення цих коштів на рахунок позивача (а.с. 8-11,24).

Коростенською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" з питань достовірності виникнення від'ємного значення по ПДВ в податковій декларації за січень 2015 року та задекларованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку в податкових деклараціях за січень 2015 року, за результатами якої складено акт №278/15-4/13568156 від 20.03.2015 року (а.с.44-54).

Перевіркою встановлено, що товариством порушено п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, та завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2015 року на 255,00 грн.

Висновок про завищення від"ємного значення за січень 2015 року на 255,00 грн. став підставою для підтвердження відповідачем заявленої суми ПДВ до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку по декларації за січень 2015 року на суму 1027265,00 грн., проти заявлених позивачем 1027520,00 грн.

На час розгляду справи як судом першої інстанції так і судом апеляційної інстанції сума, яка заявлена позивачем до бюджетного відшкодування за січень 2015 року не заперечується податковим органом.

Відповідач вважає, що він не вчиняв протиправних дій, оскільки вжив усіх заходів щодо направлення відповідного висновку згідно Регламенту формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ у розрізі платників та наказу ДПС України №991 від 06.11.2012 року.

Проте, такі посилання відповідача не узгоджуються з приписами податкового законодавста, а тому суд першої обгрунтовано їх відхилив, оскільки вказані правовідносини урегульовано виключно Податковим кодексом України.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування-відшкодування від"ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

За змістом до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що при відємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пунктом 200.12 статті 200 Податкового кодексу України закріплено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Виходячи з приписів зазначених правих норм та враховуючи дату закінчення перевірки - 20.03.2015 року, граничним терміном подачі контролюючим органом висновку із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню, є 25.03.2015 року.

Проте, на момент пред"явлення позову до суду та на час розгляду справи судом першої інстанції, в порушення вимог п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України, Коростенською ОДПІ не подано висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету органу, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, сума ПДВ не відшкодована.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги в частині визнання незаконною бездіяльність Коростенської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Житомирській області щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Бехівський гранітний кар"єр», за січень 2015 року, в сумі 1027265,00 гривень, до органу Державної казначейської служби України, є правомірними.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог в названій частині та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів не вбачає підстав, визначених ст. 202 КАС України, для скасування судового рішення у названій частині.

Так само, є обгрунтованими висновки суду першої інстанції щодо задоволення позову в частині стягнення з Державного бюджету України на користь позивача бюджетної заборгованості з податку на додану вартість сумі 1027520,00 грн. та 32412,26 грн. пені.

Пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Отже, нормами Податкового кодексу України прямо закріплена відповідальність держави за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість. Зазначена норма є імперативною та не має будь яких виключень.

У зв"язку з тим, що судом першої інстанції встановлено невиконання податковим органом обов"язку з відшкодування позивачу суми податку на додану вартість за січень 2015 року, у передбачений Податковим кодексом строк, у позивача виникло право стягнення вказаної суми в судовому порядку та на нарахування пені на дану заборгованість.

Як встановлено судом першої інстанції, позивачем на підтвердження вимог щодо стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 32412,26 грн. до матеріалів справи додано розрахунок (а.с.78).

Вказаний розрахунок та зазначені у ньому суми не оспорюються відповідачами у справі, а тому заперечення Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області щодо стягнення пені не узгоджуються з приписами пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України.

Доводи апеляційної скарги Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області не спростовують висновків суду щодо обгрунтованості позовних вимог про стягнення пені, а тому підстави для скасування судового рішення у названій частині відсутні.

Разом з тим, судове рішення в частині задоволення позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача бюджетної заборгованості з податку на додану вартість сумі 1027520,00 грн. та судове рішення в частині відмови у задоволенні позову не оскаржується, а тому не є предметом розгляду в суді апеляційної інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" липня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "17" вересня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" с.Бехи,Коростенський район, Житомирська область,11521

3- відповідачу Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області вул.Коротуна,3,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500

4 - відповідачу Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області Новий Бульвар, 5, м.Житомир, 10014

5 - Державна казначейська служба України вул. Бастіона, 6, Київ, 01601 - ,