Ухвала суду № 50660610, 20.12.2011, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
20.12.2011
Номер справи
5019/2670/11
Номер документу
50660610
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" грудня 2011 р. Справа № 5019/2670/11

За позовом Заступника прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради

до відповідача ОСОБА_1 підприємства Оптіма-770-Р Товариства з обмеженою відповідальністю Севен Севенті Петролеум

про внесення змін в договір оренди земельної ділянки

Суддя Мамченко Ю. А.

Представники:

від позивача: представник ОСОБА_2 довіреність № 08-1878 від 31.12.2010 року;

від відповідача: представник ОСОБА_3 довіреність № 11/1 від 22.02.2011 рок;

від прокуратури: представник ОСОБА_4 посвідчення № 94 від 16.11.2011р..

Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України розяснені.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 81-1 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора м.. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради звернувся до господарського суду Рівненської області з позовною заявою № 66-11843вих-11 від 24.11.2011 року, згідно якої просить внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 25 серпня 2004 року №575, укладений між Рівненською міською радою та Дочірнім підприємством Оптіма-770-Р Товариства з обмеженою відповідальністю Севен Севенті Петролеум, і викласти його окремі пункти в наступній редакції: Пункт 5: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1397729 (один мільйон триста девяносто сім тисяч сімсот двадцять девять) грн. 99 коп.. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 83863 (вісімдесят три тисячі вісімсот шістдесят три) грн. 80 коп..

06.12.2011 року відповідач подав відзив на позов, в якому, заперечує проти позовних вимог та просить в задоволенні позову відмовити, обґрунтовуючи це наступним: 31.10.2011 року відповідачу надійшла пропозиція Рівненської міської ради від 24.10.2011 року № 08-1591 та підписаний проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 25 серпня 2004 року № 575.

Підставою для внесення змін до договору оренди шляхом укладання додаткової угоди Рівненська міська рада, вбачає пункт 5 договору оренди, яким передбачено розмір орендної плати що становить менше трикратного розміру земельного податку.

Відповідач, розглянувши пропозицію Рівненської міської ради, не погодився на укладання додаткової угоди та з метою врегулювання розбіжностей направив на адресу Рівненської міської ради лист № 86 від 02.11.2011 року та протокол розбіжностей.

Позивач в якості основного аргументу-посилається на те, що Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення договору і відповідність до вимог законодавства, оскільки встановила в договорі підстави для зміни розміру орендної плати через невідповідність його встановленому законом розміру.

Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до ч.1 п.13 договору розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору).

Додатковою угодою від 27.12.2007 року сторонами внесено зміни у п.5 договору, згідно якого збільшено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки до 1114504 грн. 25 коп. та визначено розмір орендної плати в рік за земельну ділянку в розмірі 33435 грн. 12 коп., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Вказана додаткова угода укладена сторонами в нотаріальній формі, підписана уповноваженими представниками сторін та скріплена печатками. Додаткова угода зареєстрована Рівненською регіональною філією ДП Центр ДЗК про що зроблено запис від 28.01.2008 року за №040858300030.

У відповідності до ст. 289 Податкового Кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.

В 2011 році ДП Оптіма-770-Р за дану земельну ділянку, сплачує орендну плату виходячи з розміру нормативно грошової оцінки земельної ділянки 1397729 грн. 99 коп., що збільшилась з 2007 року внаслідок застосування добутків коефіцієнтів індексації грошової оцінки земельної ділянки за попередні періоди - 1,254127104.

Таким чином, ДП Оптіма-770-Р, після укладання з Рівненською міською радою 27.12.2007 року додаткової угоди, сплачує орендну плату на рівні 3% від проіндексованої нормативно грошової оцінки земельної ділянки, та в 2011 році перераховує до бюджету 41931 грн. 90 коп., що повністю узгоджується з умовами договору та не суперечить вимогам податкового законодавства.

Крім того, згідно вимог ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду за вимогою однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки відповідач належним чином та в повному обсязі виконував та виконує свої зобовязання по договору від 21 травня 2004 року, у позивача відсутні підстави вимагати внесення змін до такого договору.

Пунктом 28 Договору передбачено, що орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом посилання орендареві повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку.

Статтею 274 Податкового Кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Виходячи з системного аналізу вищезазначених норм, земельний податок в 2011 році за дану земельну ділянку становить 13 977 грн. 29 коп. в рік, а ДП Оптіма-770-Р сплачує орендну плату в розмірі 41 931 грн. 90 коп., що є неменше розміру земельного податку а навпаки в тричі більшу суму, а тому доводи позивача є безпідставним та такі, що не заслуговують на увагу.

Крім того статтею 652 ЦК України наведено підстави та порядок зміни або розірвання договору у звязку з істотною зміною обставин.

У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобовязання.

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу

заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Зміна договору у звязку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Відповідач зазначає, що всупереч наведеній нормі вказаної статті позивач не доводить того, що наявні одночасно всі умови для зміни договору оренди укладеному між Рівненською міською радою та ДП Оптіма-770-Р.

Відтак, на думку відповідача, враховуючи те, що ДП Оптіма-770-Р сплачує орендну плату у розмірі 3% від проіндексованої нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що не суперечить Податковому кодексу України, вимога заступника прокурора м. Рівне про внесення змін до договору оренди в частині збільшення розміру орендної плати є необґрунтованою.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги, а представник відповідача заперечив проти позовних вимог.

Вивчивши у відкритому судовому засіданні подані прокурором, позивачем та відповідачем письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При винесенні рішення суд

ВСТАНОВИВ:

25 серпня 2004 року між Рівненською міською радою (орендодавець) та ДП Оптіма-770-Р ТОВ Севен Севенті Петролеум (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки за № 575, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування автоматизованої станції, загальною площею 2341 м2, яка розташована в м. Рівне по вул.Курчатова, 18.

Пунктом 5 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 686736 грн. 03 коп.. Розмір орендної плати в рік складає 20601 грн. 97 коп., з врахуванням ПДВ розмір орендної плати в рік складає 25722 грн. 36 коп..

Додатковою угодою від 27.12.2007 року сторонами внесено зміни у п.5 договору, згідно якого збільшено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки до 1114504 грн. 25 коп. та визначено розмір орендної плати в рік за земельну ділянку в розмірі 33435 грн. 12 коп., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, станом на 01.01.2011 року орендна плата в рік за земельну ділянку, передану в оренду відповідачу, встановлюється у розмірі 83863 (вісімдесят три тисячі вісімсот шістдесят три) грн. 80 коп.

Згідно ч.1 п.13. Договору оренди землі, укладеного між позивачем та відповідачем, розмір орендної плати може змінюватися, за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1 п. 13. договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п.28 договору, орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом посилання орендареві через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної шати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обовязкового для позивача і відповідача.

ДП Оптіма-770-Р ТОВ Севен Севенті Петролеум, як орендаря земельної ділянки безпосередньо повідомлено про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та про необхідність проведення відповідного перерахунку (листи від 19.05.2008 року вих. №367; 18.08.2008 року вих. №1689; 14.10.2008 року вих. №1858; 03.12.2008 року вих. №2089; 19.12.2008 року вих. №2287; 15.04.2009 року вих. №537; від 17.08.2009 року вих. №08-1277; від 01.10.2009 року вих. №01-09/312), оскільки граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності були змінені ще у 2008 році, однак відповідач ухилявся від внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

28.10.2011 року позивачем відповідачу надіслано пропозицію, а саме проект додаткового договору та розрахунки розміру орендної плати за землю, в силу вимог Закону України Про оренду землі, ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України (пропозиція від 24.10.2011р. за вих. №08-1591).

ДП Оптіма-770-Р ТОВ Севен Севенті Петроліум 09.11.2011 року повідомлено міську раду про відхилення пропозиції укласти додатковий договір.

Відповідно до частини 4 ст.188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Оскільки Рівненська міська рада, відповідно до наданих їй Конституцією України повноважень та у встановлений чинним законодавством спосіб реалізувала надане їй право розпорядитися земельною ділянкою, прийнявши відповідне рішення, передавши земельну ділянку в оренду та уклавши із відповідачем договір оренди земельної ділянки, натомість станом на час звернення з позовом зміни до договору оренди земельної ділянки не внесені, органи прокуратури змушені звернутися із позовом до суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, встановивши обставини справи і давши їм оцінку, господарський суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

У відповідності до ч.2 ст.792 Цивільного кодексу України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Обєктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 25 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.

Частиною 1 статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до статті 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.

На виконання вимог Податкового кодексу України Рівненською міською радою прийняте рішення від 18 серпня 2011 року № 1104 Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, та затвердження складу контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки.

Пунктом 2.19 Постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 року №6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Рішення Рівненської міської ради від 18.08.2011 року №1104 Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, та затвердження складу контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки на даний час є чинним, та ніким не оскарженим.

Пунктом 2.1. Положення, затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 18.08.2011 року №1104, передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку; та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації обєктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлених джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких обєктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - трьох відсотків від нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - дванадцяти відсотків від нормативної грошової оцінки.

При цьому відповідно до п.2.2 Рішення розмір орендної плати, встановлений на рівні мінімальної величини відповідно до п. 2.1.1 розділу 2 Положення, збільшується на три відсотки від нормативної грошової оцінки, якщо на земельній ділянці здійснюється торгівля нафтопродуктами.

Відповідно до п.1 Договору оренди Орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування автозаправної станції.

Згідно зі ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.

Рішення міської ради від 18 серпня 2011 року №1104 чинне і підлягає обовязковому виконанню всіма землекористувачами м.Рівного, відповідно до статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні.

Цивільний кодекс України у ч. 1-2 ст.632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до частин 1-3 ст.188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

31.10.2011 року до відповідача надійшла пропозиція позивача від 24.10.2011 року № 08-1591 та підписаний проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 25 серпня 2004 року № 575.

Відповідач, розглянувши пропозицію позивача, не погодився на укладання додаткової угоди та з метою врегулювання розбіжностей направив на адресу Рівненської міської ради лист № 86 від 02.11.2011 року та протокол розбіжностей.

Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 ЦК України).

Згідно ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ст. 30 Закону України Про оренду землі та п. 34 договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та відповідачем, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 3 червня 2008 року №309-УІ (309-17) внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (Постанова Верховного Суду України від 06.12.2010 року по справі № 2-1/10068-2008).

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що прийняття Рівненською міською радою рішення від 18.08.2011 року №1104 "Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради" є підставою для внесення змін в договір сторін про оренду землі щодо орендної плати за землю.

Крім цього, згідно зі ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.

З огляду на вищевказане суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Рівненської міської ради про внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 21 травня 2004 року № 575, укладений між Рівненською міською радою та Дочірнім підприємством Оптіма-770-Р Товариства з обмеженою відповідальністю Севен Севенті Петролеум є правомірними, ґрунтуються на договорі та законі, а відтак підлягають задоволенню з покладенням на відповідача витрат на оплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 21 травня 2004 року № 575, укладений між Рівненською міською радою та Дочірнім підприємством Оптіма-770-Р Товариства з обмеженою відповідальністю Севен Севенті Петролеум, викласти п.5 наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1397729 (один мільйон триста девяносто сім тисяч сімсот двадцять девять) грн. 99 коп.. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 83863 (вісімдесят три тисячі вісімсот шістдесят три) грн. 80 коп.

3. Стягнути з ОСОБА_1 підприємства Оптіма-770-Р Товариства з обмеженою відповідальністю Севен Севенті Петролеум (код ЄДРПОУ 30460899, 33024, м.Рівне, вул.Соборна, буд.442-Д, р/р № 26008248954001 в КБ Приватбанк м. Рівне, МФО 333391) в доход державного бюджету 941 грн. 00 коп. судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Мамченко Ю. А.

Рішення підписане суддею 26 грудня 2011 року.

< Текст > < Текст > < Текст >