Копія
Справа № 822/3627/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача:ОСОБА_3, представника відповідача: ОСОБА_4,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Селянського фермерського господарства "Клепачі" в особі голови ОСОБА_5 до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, третя особа Хмельницька митниця Державної митної служби України про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, третя особа Хмельницька митниця Державної митної служби України про зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області повернути стягнуті кошти по податкових нарахуваннях №008 на суму 155918,75 грн. та №009 на суму 31183,75 грн. від 08.04.2011року, штрафні санкції в сумі 29287,31 грн., на загальну суму 216389,81 грн. В процесі судового засідання представник позивача уточнив позовні вимоги, а саме: вказав, що не повернути стягнуті кошти, а стягнути з державного бюджету кошти.
В обгрунтування позовної заяви зазначає, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суд від 17.08.2011 року по справі №2270/8297/11 позов Селянського фермерського господарства "Клепачі" в особі голови ОСОБА_5 задоволено. Постановлено скасувати податкові повідомлення-рішення форми "Р" № 008 від 08.04.2011 року та № 009 від 08.04.2011 року, визнавши їх протиправними. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.11.2011 року по вказаній справі постанову Хмельницького окружного адміністративного суд від 17.08.2011 року - скасовано. Прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Селянське фермерське господарство "Клепачі" в особі голови ОСОБА_5 провело оплату податкових нарахувань в сумі 216389,81 грн.
Вказує, що Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.03.2013 року у вказаній справі постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.11.2011 року у справі №2270/8297/11 скасовано, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суд від 17.08.2011 року у справі №2270/8297/11- залишено в силі.
В подальшому Селянське фермерське господарство "Клепачі" в особі голови ОСОБА_5 звернулося до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про повернення вказаних коштів, однак отримало відмову, тому звернулося до суду з вказаними позовними вимогами.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала, надавши суду заперечення в якому зазначає, що документи щодо повернення надмірно сплачених платежів на користь позивача від Хмельницької митниці Державної митної служби України до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області не надходили, а тому Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області не порушило права та інтереси позивача, і не вчинило по відношенню до останнього жодних протиправних дій чи бездіяльності. Просить суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представник третьої особи - Хмельницької митниці Державної митної служби України у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку та сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з підстав, викладених нижче.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суд від 17.08.2011 року по справі №2270/8297/11 за позовом Селянського фермерського господарства "Клепачі" в особі голови ОСОБА_5 до Хмельницької митниці Державної митної служби України про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень форми "Р" № 008 від 08.04.2011 року та № 009 від 08.04.2011 року позов задоволено. Постановлено скасувати податкові повідомлення-рішення форми "Р" № 008 від 08.04.2011 року та № 009 від 08.04.2011 року, визнавши їх протиправними.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.11.2011 року по вказаній справі апеляційну скаргу Хмельницької митниці задоволено. Постанову Хмельницького окружного адміністративного суд від 17.08.2011 року у справі за позовом Селянського фермерського господарства "Клепачі" до Хмельницької митниці Державної митної служби України про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень - скасовано. Прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.03.2013 року у вказаній справі касаційну скаргу Селянського фермерського господарства "Клепачі" задоволено. Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10.11.2011 року у справі №2270/8297/11 скасовано, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суд від 17.08.2011 року у справі №2270/8297/11- залишено в силі.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Встановлено, що позивачем проведено оплату податкових нарахувань в сумі 216389,81 грн., що підтверджується копіями платіжних доручень №344, №345 від 14.12.2011 року, №281, №274, №273, №284, №280, №282, №276, №279, №278, №283, №275, №277 від 25.09.2012 року.
Вказані кошти зараховані до Державного бюджету України, що на вимогу суду підтверджується листом відповідача від 14.09.2015 року №15-08/510-7653.
Позивач звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області та до Державної фіскальної служби України Хмельницької митниці ДФС із заявою про повернення коштів в сумі 216389,81 грн.
Відповідач листом №15-14/438-6379 від 30.07.2015 року відмовив позивачу у поверненні коштів в сумі 216389,81 грн.
Державною фіскальною службою України Хмельницької митниці ДФС листом від 03.04.2015 року № 2014/10/22-70-003-25 в надані подання про повернення надміру зарахованих до бюджету податків позивачу було відмовлено.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Частиною 1 ст. 301 Митного кодексу України визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Згідно вимог ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МК, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
В силу п.39 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України, органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, - органи державної влади, а також органи місцевого самоврядування, уповноважені здійснювати контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), інших надходжень бюджету.
Відповідно до ч.2 ст.45 Бюджетного кодексу України, Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Згідно п.5 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України та Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 року №882/1188 (далі Порядок №882/1188), повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до пунктів 7,8 Порядку №882/1188, орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року N 1242.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.
Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.
Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Пункт 10 Порядку №882/1188 встановлює, що на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Порядок виконання судових рішень, у тому числі щодо повернення помилково та/або надмірно сплачених до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (далі - Порядок № 845), у якому зазначений механізм повернення органами Державного казначейства помилково та/або надмірно сплачених до бюджетів податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів за рішенням суду.
Пунктом 3 вказаного Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства з попереднім інформуванням Мінфіну та у порядку черговості надходження виконавчих документів.
Відповідно до п. 16 Порядку № 845 органи казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевого бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. За п. 19 Порядку № 845 безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не було надано суду пояснень та доказів, які б спростовували позовні вимоги позивача.
Окрім того, судом береться до уваги, що факт зарахування до Державного бюджету України коштів в сумі 216389,81 грн., підтверджується листом від 14.09.2015 року №15-08/510-7653 Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення на користь Селянсько фермерського господарства "Клепачі", код ЄДРПОУ: 03728897), з державного бюджету кошти в сумі 216389,81грн., як надміру сплачені грошові зобов'язання позивачем на виконання податкових повідомлень - рішень №008 та №009 від 08.04.2011року скасованих судом, підлягають задоволенню.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене вище позивачем доведено правомірність позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути на користь Селянсько фермерського господарства "Клепачі" (30036, с. Клепачі Славутського району, Хмельницької області, код ЄДРПОУ: 03728897), шляхом безспірного списання з державного бюджету кошти в сумі 216389,81грн. (двісті шістнадцять тисяч триста вісімдесят дев'ять грн. 81коп.), як надміру сплачені грошові зобов'язання позивачем на виконання податкових повідомлень - рішень №008 та №009 від 08.04.2011року, що скасовані судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 14 вересня 2015 року о 17 год. 10 хв.
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1