Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2010 р. № 2-а- 7825/10/2070 Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Кондратюк І.О.
за участі:
прокурора Путненко Н.В. (посвідчення № 245 від 28.11.2010 року)
представника позивача ОСОБА_1 (довіреність № 129 від 30.01.2010 року)
представника відповідача ОСОБА_2 (довіреність від 01.02.2010 року)
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Обласного комунального підприємства теплових мереж про стягнення суми, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до обласного комунального підприємства теплових мереж, в якому просить суд стягнути з обласного комунального підприємства теплових мереж на користь держави штраф у сумі 5 100 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що у ході перевірки ВП "Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що з 15 серпня 2008 року по 19 серпня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань готовності систем теплопостачання до опалювального сезону підприємств, організацій та їх виробничих обєктів, що здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, про що було складено акти № 363т/8 від 15.08.2008 року та акт № 366т/8 від 19.08.2008 року. За результатами обстеження відповідачеві було видано обовязкові до виконання приписи № Х-363т/8а від 15.08.2008 року та № Х-366т/8а від 19.08.2008 року про усунення виявлених порушень.
Інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання приписів на відповідача, якою встановлено їх невиконання та накладено штраф у розмірі 5 100 грн., про що було винесено постанову та видано постанову № 07/10-0166 від 24.11.2009 року.
До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано.
Представник позивача у судове засідання прибула, просила задовольнити позов.
Прокурор у судове засідання прибула, підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання прибула, проти позову не заперечувала.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 15 серпня 2008 року по 19 серпня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження з питань готовності систем теплопостачання до опалювального сезону підприємств, організацій та їх виробничих обєктів, що здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, про що було складено акти № 363т/8 від 15.08.2008 року та акт № 366т/8 від 19.08.2008 року. Згідно акту № 363т/8 від 15.08.2008 року, виявлені порушення п. 6.3.32, п. 6.3.11, п. 6.3.36, п. 7.2.19, п. 6.4.7, п. 7.2.17, п. 6.3.44, п. 7.9.2.1, п. 7.9.2.1, п. 6.5.4, п. 6.5.10, п. 7.7.24, п. 5.5.1, п.п. 5.5.5, п. 5.4.6 «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж», зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.03.2007 року № 197/13464 та до акту № 366т/8 від 19.08.2008 року виявлені порушення п. 6.3.32, п. 6.3.36, п. 7.2.19, п. 6.4.7, п. 7.2.17, п. 6.3.44, п. 7.9.2.1, п. 7.9.2.1, п. 6.5.4, п. 6.5.3, п. 6.5.10, п. 7.9.1.1, п.п. 5.5.1, п.5.5.5, п. 5.5.1, п. 5.4.6 «Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж»(а.с. 6-9, 11-14).
А також, за результатами обстеження відповідачеві було видано обовязкові до виконання приписи № Х-363т/8а від 15.08.2008 року та № Х-366т/8а від 19.08.2008 року про усунення виявлених порушень. Приписом № Х-363т/8а від 15.08.2008 року приписувалось передбачити у системі гарячого водопостачання ТРС по вул. Крупської, 15 автоматичне регулювання подачі горючого теплоносія на водопровідник, а приписом № Х-366т/8а від 19.08.2008 року приписувалось передбачити у системі гарячого водопостачання ТРС по вул. Молодіжна, 3 автоматичне регулювання подачі горючого теплоносія на водо підігрівник. У приписах передбачено усунення порушень до 01.10.2009 року (а.с. 10, 15).
Старшим інспектором України з енергонагляду у Харківській області за порушення законодавства в галузі електроенергетики та за ухилення від виконання припису на відповідача накладено штраф у розмірі 5 100 грн., про що було винесено постанову № 07/10-0166 від 24.11.2009 року (а.с.18).
Вказану постанову було направлено відповідачу та було отримано 01.12.2009 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.19-20).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику»однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади від 15.12.1999р. №1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України № 63 від 20.02.2006 року, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ДП НЕК "Укренерго"). Особа в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП НЕК Укренерго у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) підтверджуючи наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду (а.с. 21-35).
Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ст. 9, ст. 26, 2 ст. 27 Закону України Про електроенергетику державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалась, отже є чинною, але штраф згідно даної постанови ним сплачено не було.
До теперішнього часу штраф до бюджету відповідачем не перераховано.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 5100 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 128, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст.185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Обласного комунального підприємства теплових мереж про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з Обласного комунального підприємства теплових мереж (62416, Харківська область, Харківській район, смт. Пісочин, вул. Крупської, 15, р\р 26005155880011 у АКБ "Базис" в м. Харків, МФО 351760, код 31556309) в дохід держбюджету штраф у сумі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень на р/р 31110106700429 ГУДК у Харківському районі Харківської області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134461, код платежу до держбюджету 21081100.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 30.08.2010 року.