Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2015 р. № 820/8936/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Сагайдака В.В.,
за участі секретаря судового засідання - Абояна І.І.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державного науково - виробничого підприємства "ОБ'ЄДНАННЯ КОМУНАР" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне науково-виробниче підприємство "ОБ'ЄДНАННЯ КОМУНАР", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд: скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № НОМЕР_1.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що висновки акту перевірки підприємства не відповідають дійсності, суперечать фактичним обставинам та є незаконними, а винесене за його наслідками податкове повідомлення рішення є таким, що підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що порушення, встановлені в ході перевірки позивача, зафіксовані належним чином в акті перевірки, а оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято на законних підставах.
Судом зроблено заміну неналежного відповідача - Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, належним - Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що Державне науково-виробниче підприємство "ОБ'ЄДНАННЯ КОМУНАР" пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 14308730 ( а.с.9-11).
Посадовою особою відповідача було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих ДНВП "ОБ'ЄДНАННЯ КОМУНАР" у податковій звітності з ПДВ за березень 2015 року. Результати перевірки викладено в акті від 20.05.2015 року № 1579/20-31-15-01-10/14308730 ( а.с.14-18).
За результатами перевірки позивача було встановлено наступні порушення:
- за результатами акту камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ за лютий 2015 року від 20.04.2015 року № 1142/20-31-15-01-10/14308730 завищено суму відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 728775,00 грн;
- перевіркою даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за березень 2015 року встановлено порушення п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 ПКУ, внаслідок чого завищено податковий кредит за березень 2015 року на суму 48679,00 грн., що призвело до завищення суми відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, з урахуванням висновків акту перевірки рядок 24 переноситься до рядка 20.1 наступного звітного податкового періоду на суму 777454 грн.
Зменшується сума податкового кредиту на суму 48679 грн.
На підставі висновків акту перевірки від 20.05.2015 року № 1579/20-31-15-01-10/14308730, податковою інспекцією відносно позивача 10.06.2015 року винесено податкове повідомлення рішення № НОМЕР_1, яким було зменшено розмір відємного значення суми ПДВ у розмірі 48679,00 грн. ( а.с.29).
Фактичною підставою для прийняття спірного податкового повідомлення рішення та висновків акту камеральної перевірки стало неправомірне, на думку позивача, включення до складу податкового кредиту березня 2015 року податкових накладних інших періодів.
Судом встановлено, що позивач подав до контролюючого органу податкову декларацію з ПДВ за березень 2015 року, де зазначив, що до складу податкового кредиту були включені податкові накладні з періодом виписки до 01.01.2015 року (жовтень, листопад, грудень 2014 року) на суму ПДВ 2120,91 грн., та після 01.01.2015 року (січень, лютий 2015 року) на суму ПДВ 46558,90 грн. (з якої сума ПДВ по накладним 2015 року, зареєстрованим без порушення термінів їх реєстрації в ЄРПН, складає 45859,96), а всього на суму ПДВ 48679,00 грн. ( а.с.43-52).
На думку податкового органу, позивач мав право на включення податкових накладних до податкового кредиту лише у періоді їх виписки (складання).
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно з пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим законом.
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у звязку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду ( п. 198.3 ст. 198 ПКУ).
Згідно з п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України (в редакції, що набрала чинності з 01.01.2015 року), не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше: ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної; для платників податку, що застосовують касовий метод, - ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку; для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно.
Отже, з 01 січня 2015 року з пункту 198.6 Податкового кодексу України вилучено норми, що дозволяли платнику, який не включив податкові накладні у відповідному звітному періоді до податкового кредиту, скористатися правом на включення цього ПДВ до податкового кредиту протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Але законодавцем не визначено строк, протягом якого платник податку має право на включення податкових накладних до податкового кредиту за умови їх своєчасної реєстрації в ЄРПН (редакція п. 198.6 ст. 198 ПКУ на час проведення перевірки).
Водночас п.7 Наказу МФУ № 957 від 22.09.2014 року встановлено, що Податкова накладна є підставою для віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту отримувача (покупця), зареєстрованого як платник податку, за умови дотримання вимог щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та інших вимог, передбачених законодавством.
Не дає права отримувачу (покупцю) на віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту зокрема відсутність факту реєстрації платником податку - постачальником (продавцем) товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (для податкових накладних, складених до 01 січня 2015 року: відсутність факту такої реєстрації у разі, якщо такі накладні складені в електронній формі або якщо такі накладні відповідають вимогам пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України у разі складання податкової накладної у паперовому вигляді).
З 16 липня 2015 року до пункту 198.6 Податкового кодексу України знову внесено зміни та встановлено, що платник податку, який не включив податкові накладні у відповідному звітному періоді до податкового кредиту, може скористатись таким правом протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Так до п. 198.6 ст. 198 ПКУ внесено чергові зміни, а саме: доповнено новим абзацом згідно із Законом № 643-VІІІ від 16.07.2015 року в такій редакції ,- у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.
Тобто законодавцем знов встановлено 365 денний термін обмеження та одночасно право на включення до складу податкового кредиту податкових накладних попередніх періодів, який раніше не був визначений.
Таким чином, позивач правомірно включив до складу податкового кредиту березня 2015 року податкові накладні, отримані у жовтні грудні 2014 року та січні лютому 2015 року. Висновки акту перевірки в ході судового розгляду свого підтвердження не знайшли, спірне податкове повідомлення рішення підлягає скасуванню. Позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 159 163, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного науково - виробничого підприємства "ОБ'ЄДНАННЯ КОМУНАР" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області № НОМЕР_1 від 10.06.2015 року, яке винесене відносно Державного науково - виробничого підприємства "ОБ'ЄДНАННЯ КОМУНАР".
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, код 37999628, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011) на користь Державного науково - виробничого підприємства "ОБ'ЄДНАННЯ КОМУНАР" ( 61070, м.Харків, вул. Григорія Рудика,8, код ЄДРПОУ 14308730) судовий збір у розмірі 182,70 грн. ( сто вісімдесят дві гривень 70 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 18.09.2015 року.
Суддя Сагайдак В.В.