Постанова № 50630764, 15.09.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2015
Номер справи
820/7452/15
Номер документу
50630764
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 вересня 2015 р. № 820/7452/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешкає за адресою: 61000, АДРЕСА_1, вартість матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 10203,91 грн. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час знаходження на обліку як безробітного, відповідач був зареєстрований як фізична особа підприємець, у зв'язку з чим незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 10203,91 грн.

Згідно зі ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України даний позов підлягає розгляду та вирішенню в порядку скороченого провадження.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, вказаною у позові. Конверт із судовими документами повернувся до суду з поміткою за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Враховуючи зазначене, відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.

Дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, що ОСОБА_1 09.12.2008 року звернулась за сприянням працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості ( а.с.18), де була зареєстрована з відкриттям персональної картки № 201111008120200004.

Відповідачу з 09.12.2008 року наданий статус безробітного відповідно Закону України Про зайнятість населення та відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності призначена допомога по безробіттю як застрахованій особі з 09.12.2008 року по 03.12.2009 року. Відповідача знято з обліку 17.09.2009 року у звязку з працевлаштуванням.

Відповідно до п.2 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються особи віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готові та здатні приступити до роботи.

Згідно зі статтею 43 Закону України Про зайнятість населення статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку та інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

У ч. 3 ст. 3 Закону України Про зайнятість населення встановлено, що зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.

Відповідно до статті 4 Закону України Про зайнятість населення до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову альтернативну службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої діяльності, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Згідно з п. 7 ст. 1 Закону України Про зайнятість населення зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

У звязку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб підприємців за заявницьким принципом», Харківським міським центром зайнятості опрацьовано інформацію, яка надійшла з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, стосовно фізичних осіб підприємців, які припинили підприємницьку діяльність згідно цього Закону. В ході відповідного опрацювання був встановлений факт державної реєстрації відповідача як фізичної особи підприємця з 14.07.2000 року ( а.с.16).

На підставі виявленого факту проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення та складено відповідний Акт від 13.05.2015 року № 145 ФОП( а.с.11).

Розслідуванням встановлено, що під час реєстрації в центрі зайнятості відповідач не повідомив про факт його перебування на обліку як фізичної особи підприємця не надавши при цьому ніяких документів та підтверджуючи у заяві про надання статусу безробітного, що не зареєстрований як фізична особа підприємець. При цьому на день надання відповідачу статусу безробітного в базі ЄІАС(.NET) був відсутній запис про його реєстрацію, а відповідні відомості з цього приводу були внесені згодом та інформація свідчила про реєстрацію ОСОБА_1 як ФОП з 14.07.2000 року .

Отже, відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання статусу безробітного відносився до категорії зайнятого населення та умисно приховав факт здійснення підприємницької діяльності.

Судом встановлено, що позивач 13.05.2015 року отримав Витяг є ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, з якого вбачається факт реєстрації відповідача як ФОП, діяльність якого припинено за власним рішенням, про що внесено відповідний запис 08.04.2015 року № 24800060003172225 ( а.с. 12-13).

Харківським міським центром зайнятості прийнятий наказ від 13.05.2015 року № 604 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 за період з 09.12.2008 року по 16.09.2009 року в сумі 10203,91 грн.( а.с.9).

Вказаний наказ був направлений позивачем разом з листом-претензією від 15.05.2015 року № ХМЦЗ-02-6507-26/15 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу ( а.с.8). Борг відповідачем не сплачено.

Відповідно до п. 4) ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" зареєстровані безробітні зобов'язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Згідно до ч. 3 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного. Пунктом 1 ч.1 ст. 45 вказаного закону передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: зайнятості особи.

Як вбачається з заяви про надання статусу безробітного, відповідач був ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного, що визначені Законом України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття" та зазначив, що не є зареєстрованим як субєкт підприємницької діяльності , про що свідчить його особистий підпис.

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.

Отже, в ході судового розгляду було доведено, що під час знаходження на обліку як безробітного, відповідач був зареєстрований як фізична особа підприємець, у зв'язку з чим незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 10203,91 грн.

На час розгляду справи по суті сума боргу на рахунки Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідачем не перерахована, а наказ ввід 13.05.2015 року № 604 про повернення коштів не оскаржений.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7-11, 183-2, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, мешкає за адресою: 61000, АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості ( код ЄДРПОУ 36224721, вул. Шевченка, буд. 137-А, м. Харків, 61013, на р/р 37177300802007, у банку одержувача: ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011), вартість матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 10203,91 грн. ( десять тисяч двісті три гривні 91 копійка).

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя Сагайдак В.В.