8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 вересня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/998/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
за участі секретаря Михальченко Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у місті Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкової заборгованості в сумі 3837852,67 грн.,
ВСТАНОВИВ:
27 серпня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у місті Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства "Сєвєродонецьккомунсервіс" про стягнення податкової заборгованості в сумі 3837852,67 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля" (у подальшому - відповідач) зареєстрований у якості СПД Лисичанською міською радою Луганської області і внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України. На даний час згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 20998087 станом на 10.08.2015 держреєстрацію відповідача не скасовано. За період з 01.04.2015 по 30.06.2015 за відповідачем утворився податковий борг з екологічного податку та з плати за користування надрами у загальній сумі 3837852,67 грн., який є основним боргом. Позивачем на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога від 06.06.2003 № 1/54/4491/24-06 та друга податкова вимога від 05.08.2003 № 2/79/6808, які були отримані уповноваженою особою відповідача 11.06.2003 та 11.08.2003 відповідно. У встановлений законом строк податковий борг сплачено не було. У зв'язку з викладеним позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом у загальній сумі 3837852,67 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до пункту 20.1.18 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків та згідно п.п. 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України - звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
У відповідності із п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (п.п.16.1.2 п.16.1); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (п.п.16.1.3 п.16.1); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.п.16.1.4 п.16.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2).
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля" зареєстровано виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області 21 квітня 2004 року, про що внесено запис у журнал обліку реєстраційних справ від 21 квітня 2004 року №25370376Ю0020890, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи (арк. справи 10).
За відповідачем за період з 01.04.2015 по 30.06.2015 утворився податковий борг з екологічного податку та з рентної плати за користування надрами у загальній сумі 3837852,67 грн., який є основним боргом.
Сума основного боргу складається з самостійно узгоджених сум податкового боргу відповідно до наданої до ДПІ у м. Лисичанську відповідачем податкової декларації з екологічного податку в сумі 1408053,06 грн. (арк. справи 31-33).
Зазначену суму узгодженого грошового зобов'язання відповідачем у встановлений законом строк сплачено не було, у зв'язку з чим утворився податковий борг з екологічного податку в розмірі 1408053,06 грн., що підтверджується обліковою карткою платника податку (арк. справи 48-60).
Щодо заявленої до стягнення суми боргу з рентної плати за користування надрами суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 252.25 ст. 252 ПКУ платник рентної плати та уповноважена особа сплачують податкові зобов'язання:
- за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України;
- за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Згідно з п. 252.5 ст. 257 ПКУ подання декларації, строки сплати, відповідальність платників та контроль за справлянням рентної плати визначено 257 і 258 цього Кодексу.
Так, п. 257.5 ст. 257 ПК України зазначено, що сума податкових зобовязань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Сума основного боргу складається з самостійно узгоджених сум податкового боргу відповідно до наданих до ДПІ у м. Лисичанську відповідачем розрахунків податкових зобовязань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в загальному розмірі 2429799,61 грн., а саме:
- ВП Шахта імені ОСОБА_1 ПАТ Лисичанськвугілля - розрахунок від 30.07.2015 № НОМЕР_1 на суму 1450587,85 грн. (арк. справи 34).
- ВП Шахта імені ОСОБА_2 ПАТ Лисичанськвугілля - розрахунок від 30.07.2015 № НОМЕР_2 на суму 425767,24 грн. (арк. справи 35).
- ВП Шахта Привільнянська ПАТ Лисичанськвугілля - розрахунок від 30.07.2015 № НОМЕР_3 на суму 383385,17 грн. (арк. справи 36).
- ВП Шахта Новодружеська ПАТ Лисичанськвугілля - розрахунок від 30.07.2015 № НОМЕР_4 на суму 170059,35 грн. (арк. справи 37).
Зазначену суму узгодженого грошового зобов'язання відповідачем у встановлений законом строк сплачено не було, у зв'язку з чим утворився податковий борг з рентної плати за користування надрами в сумі 2429799,61 грн., що підтверджується обліковою карткою платника податку (арк. справи 61-67).
Згідно з п. 59.1 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному статтею 59 Податкового кодексу України (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 6.2.1, 6.2.3 п. 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, який діяв на момент направлення податкових вимог, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгоджено суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вимог Закону № НОМЕР_5 в м. Лисичанську виставлена відповідачеві перша податкова вимога № 1/54/4491/24-06 від 06.06.2003, яка була направлена 09.06.2003 листом з повідомленням та вручена посадовій особі відповідача 11.06.2003 (арк. справи 27). Друга податкова вимога № 2/79/6808 від 05.08.2003, яка була направлена 08.08.2003 листом з повідомленням та вручена посадовій особі відповідача 11.08.2003 (арк. справи 28).
Зазначені вимоги у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не оскаржені.
Згідно з п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Внаслідок того, що відповідачем на дату розгляду адміністративного позову податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом з екологічного податку та з плати за користування надрами у загальній сумі 3837852,67 грн.: плати з екологічного податку в розмірі 1408053,06 грн., плати за користування надрами на суму 2429799,61 грн., вимоги податкового органу про стягнення заборгованості перед бюджетом суд вважає обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до суду з адміністративним позовом, не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у місті Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" про стягнення податкової заборгованості в сумі 3837852,67 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" на користь Державного бюджету України податковий борг у загальній сумі 3837852,67 грн., а саме:
- екологічний податок у загальній сумі 1408053,06 грн. (один мільйон чотириста вісім тисяч пятдесят три грн. 06 коп.);
- рентна плата за користування надрами у загальній сумі 2429799,61 грн. (два мільйони чотириста двадцять девять тисяч сімсот девяносто девять грн. 61 коп.), з рахунків у банках, що обслуговують платника податків.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено 14 вересня 2015 року.
Суддя ОСОБА_3