Постанова № 50617076, 27.08.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2015
Номер справи
808/4668/15
Номер документу
50617076
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2015 року 09 год. 55 хв. Справа № 808/4668/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: ОСОБА_1

до відповідачів:

1. Уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «БАНК КАМБІО» ОСОБА_3

2. ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб

про: визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа ОСОБА_1 (далі по тексту постанови - позивач) звернувся до суду з позовом до Уповноваженої особи фонду гарантування фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» ОСОБА_3 (далі по тексту постанови відповідач-1), ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб (надалі відповідач-2, ОСОБА_2, ФГВФО) про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 23.05.2013 між позивачем та Публічним акціонерним товариством «Банк Камбіо» був укладений договір на відкриття та обслуговування поточного рахунка №26205600101174 у національній валюті. На підставі постанови Правління Національного банку України №782 від 04.12.2014 «Про віднесення ПАТ «Банк Камбіо» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення №140 від 04.12.2014 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк Камбіо» та призначення уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування на тимчасову адміністрацію ПАТ «Банк Камбіо». Постановою НБУ №144 від 27.02.2015 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» виконавчою дирекцією ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення №46 від 02.03.2015 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» та призначення уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» ОСОБА_3.

Для отримання коштів вкладники ПАТ «Банк Камбіо» з 06.03.2015 по 17.04.2015 включно могли звертатися до установ банка-агента відповідача-2 ПАТ «Укрінбанк». Звернувшись до ПАТ «Укрінбанк», позивач дізнався, що його не включено до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2, отже, позивач був позбавлений права отримати свої кошти у банку-агенті відповідача-2.

На свої звернення щодо причин не включення його до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, позивач отримав від відповідача-1 відповіді, в яких зазначено, що операції за його рахунком підпадають під ознаки нікчемності правочинів, у зв'язку з чим лише після отримання інформації про законність операцій за рахунком позивача відповідачем 2 будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення їх до відповідного реєстру. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача-1 та відповідача-2 незаконною, у зв'язку з чим просить суд зобовязати відповідача-1 та відповідача-2 вчинити певні дії.

Відповідач-1 у судове засідання 27.08.2015 не прибув, про дату, час та місце проведення слухання справи був повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив. Проте надав заперечення на адміністративний позов, суть яких зводиться до такого. З метою належного захисту прав і законних інтересів вкладників банків, зокрема з метою забезпечення гарантованого Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» відшкодування коштів за вкладами, Уповноважену особу ОСОБА_2 наділено правом складати відповідний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ФГВФО. Уповноважена особа ФГВФО зобов'язана забезпечити перевірку договорів (інших правочинів), укладених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банка на предмет виявлення договорів (правочинів), виконання яких спричинило або може спричинити погіршення фінансового стану банка. Під час перевірки комісією було встановлено, що кошти на рахунок, відкритий на ім'я позивача, надійшли внаслідок так званого «дроблення» коштів іншого клієнта ТОВ «Укрест», з поточного рахунка якого у період з 18.09.2014 по 25.09.2014 було перераховано кошти на поточна рахунки інших осіб, у тому числі й ОСОБА_1. На думку відповідача-1, зазначене підтверджує намагання ТОВ «Укрест» отримати грошові кошти не в порядку черговості від банка (7-а черга, ч.4 п.1 ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»), а за рахунок коштів ОСОБА_2, тобто внаслідок укладання таких правочинів надається перевага одному вкладнику, розмір вкладу якого перевищує встановлений граничний розмір відшкодування, а саме, вказана юридична особа має намір отримати за рахунок коштів ОСОБА_2 відшкодування, яке перевищує 200 000,00 гривень, замість отримання залишку вкладу понад граничний розмір відшкодування за рахунок реалізації майна банку як кредитор сьомої черги. 27.02.2015 на підставі Протоколу засідання Комісії Уповноваженою особою було прийнято рішення щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб- вкладників ПАТ «БАНК КАМБІО» згідно з переліком та блокування у файлах «D» та «Z» Узагальненої бази даних ОСОБА_2 гарантування. Крім того, зареєстровано кримінальне провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ «БАНК КАМБІО» злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України. Досудове розслідування здійснюється Головним слідчим управлінням МВС України в м. Києві. Також зареєстроване кримінальне провадження №12015100000000453 від 22.05.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 Кримінального кодексу України. Досудове розслідування здійснюється слідчим управлінням ГУ МВС України в м. Києві. Також, 25.06.15 зареєстроване нове кримінальне провадження №12015100060004279 за ознаками складу кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.3 ст.190 Кримінального кодексу України.

Також відповідач-1 зазначив, що позов не визнає у повному обсязі та вважає дії Уповноваженої особи фонду гарантування фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» ОСОБА_3 та ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на отримання відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб є обґрунтованими; просив суд відмовити у задоволенні вимог позивача.

Відповідач-2 правом участі в судовому засіданні 27.08.2015 не скористався, про дату, час та місце проведення якого повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив, клопотання про перенесення розгляду справи не надав.

Згідно з ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши позовну заяву, заперечення, заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 23.05.2013 між позивачем та Публічним акціонерним товариством «Банк Камбіо», в особі заступника голови правління-директора відділення «Запорізька дирекція ПАТ «Банк Камбіо» ОСОБА_4, був укладений договір на відкриття та обслуговування поточного рахунка №26205600101174 у національній валюті, відповідно до умов якого банк зобовязався відкрити поточний рахунок позивачу та здійснювати його розрахунково-касове обслуговування.

Як свідчить виписка з особового рахунка №26205600101174.980 у ПАТ «Банк Камбіо» з 23.05.2013 по 26.07.2015 за рахунком позивача з моменту його відкриття і до 01.12.2014 р. включно здійснювався рух грошових коштів. Зокрема, 18.09.2014 ТОВ «УКРЕСТ» перерахувало на рахунок позивача 200 000 грн. з призначенням платежу «перерахування зворотної фінансової допомоги без ПДВ», що підтверджується меморіальним ордером №1432 від 18.09.2014 та випискою по особовому рахунку за 18.09.2014. Станом на 26.07.2015 на рахунку позивача залишилося 200 016,79 грн.

На підставі постанови Правління Національного банку України №782 від 04.12.2014 «Про віднесення ПАТ «Банк Камбіо» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення №140 від 04.12.2014 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Банк Камбіо» та призначення уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування на тимчасову адміністрацію ПАТ «Банк Камбіо».

За наслідками діяльності тимчасової адміністрації банка, відповідно до Постанови НБУ №144 від 27.02.2015 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» виконавчою дирекцією ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №46 від 02.03.2015 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» та призначення уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» ОСОБА_3.

04.03.2015 на офіційному сайті ФГВФО було розміщено оголошення про те, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією ОСОБА_2 рішення № 46 від 02.03.2015 про початок ліквідації ПАТ «Банк Камбіо» ОСОБА_2 з 06.03.2015 розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладники ПАТ «Банк Камбіо» з 06.03.2015 по 17.04.2015 можуть звертатись до установ банка-агента ОСОБА_2 - Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк». Виплати гарантованої суми відшкодування здійснюватимуться відповідно до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2.

Також судом встановлено, що наказом уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ «Банк Камбіо» №157 від 17.02.2015, на підставі п.3 ч.2 ст. 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затвердженої протоколом виконавчої дирекції ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб 10.02.2015 № 036/15, було призначено проведення в ПАТ «Банк Камбіо» перевірки документів, пов'язаних укладенням банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, договорів банківського вкладу (депозиту) та договорів банківського рахунку (поточних рахунків, в тому числі карткових) з вкладниками, а також обставин зарахування грошових коштів на рахунку таких осіб. Результати роботи комісії були оформлені протоколом від 27 лютого 2015 року, за змістом якого комісією виявлено, зокрема, безготівкове перерахування грошових коштів з банківських рахунків юридичних осіб на банківські рахунки фізичних осіб в ПАТ «Банк Камбіо» у серпні-вересні 2014 року (загальна сума залишків по яким станом на 05.12.2014 складає 54 701 865,14 грн.).

Враховуючи наведене, наказом уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ «БАНК КАМБІО» №171 від 27.02.2015, на підставі п.3 ч.2 та п.2 ч.3 ст. 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Методичних рекомендацій стосовно процедури тимчасового обмеження уповноваженою особою ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у неплатоспроможному банку банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам, затвердженої протоколом виконавчої дирекції ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб №036/15 від 10.02.2015, було тимчасово обмежено здійснення ПАТ «Банк Камбіо» на час тимчасової адміністрації банківських операцій щодо виплат коштів вкладникам за рахунками вкладників.

Звернувшись до відділення ПАТ «Укрінбанк» з метою отримання коштів у розмірі гарантованої суми відшкодування за договором №26205600101174 від 23.05.2013, позивачем отримана інформація про відсутність його в Загальному реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2.

Судом встановлено, що 17.03.2015 позивач звернувся із заявою до відповідача - 1, в якій просив повідомити про причини не включення його до списку ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб щодо виплати грошових коштів відповідно до договору №26205600101174 від 23.05.2013.

Як вбачається із наданого відповідачем-1 листа №19/1539 від 10.04.2015, позивачу було відмовлено у включенні його до повного переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо» через те, що операції за його рахунком підпадають під ознаки нікчемності правочинів, про що повідомлено ОСОБА_2 гарантування вкладників фізичних осіб, а також вказано, що після отримання відповіді про законність операцій за рахунком позивача ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб будуть вжиті заходи щодо розблокування виплат та включення їх до відповідного реєстру.

Також відповідач 1 проінформував позивача про реєстрацію кримінального провадження №22015000000000082 за фактом вчинення службовими особами ПАТ «Банк Камбіо» злочину, передбаченого ч.2 ст.364 Кримінального кодексу України.

Судом зясовано, що 31.03.2015 позивач звернувся до директора розпорядника ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_5 та начальника відділу організації виплат ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб з проханням включити його до Загального реєстру вкладників ПАТ «Банк Камбіо» та у випадку не включення повідомити про підстави такого рішення.

25.06.2015 листом №19/1601 від 15.04.2015 відповідач 1 надав позивачу відповідь, яка за своїм змістом є аналогічною відповіді, що викладена у листі №19/1539 від 10.04.2015.

Не погодившись з відмовою відповідача-1 включити його до Загального реєстру вкладників, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд виходить з такого.

Правовідносини, повязані із відшкодуванням коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, насамперед регулюються Цивільним кодексом України та Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (надалі - Закон №4452-VI).

Відповідно до ст. 1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобовязується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором. Договір банківського вкладу, в якому вкладником є фізична особа, є публічним договором (ст. 633 цього Кодексу).

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону № 4452-VI вкладником є фізична особа (крім фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону № 4452-VI вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Як встановлено судом і підтверджується матеріалами справи, 23.05.2013 між позивачем та ПАТ «БАНК КАМБІО» укладено договір на відкриття та обслуговування поточного рахунку №26205600101174 у національній валюті.

Отже, відповідно до положень Цивільного кодексу України та Закону № 4452-VI позивачка вважається вкладником.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати ОСОБА_2 відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Приписами ч.1, 2 ст. 4 Закону № 4452-VI визначено, що основним завданням ОСОБА_2 є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання ОСОБА_2 у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників ОСОБА_2; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банка або створення та продаж перехідного банка.

Відповідно до ст.26 Закону №4452-VI, ОСОБА_2 гарантує кожному вкладнику банка відшкодування коштів за його вкладом; ОСОБА_2 відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення ОСОБА_2 банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000,00 грн. Адміністративна рада ОСОБА_2 не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами; вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів ОСОБА_2 в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банка.

Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, визначений ст.27 Закону №4452-VI. Так, уповноважена особа ОСОБА_2 складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів ОСОБА_2 станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа ОСОБА_2 протягом трьох днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа ОСОБА_2 зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банка.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банка виконавча дирекція ОСОБА_2 затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою ОСОБА_2 переліку вкладників. ОСОБА_2 публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банка.

Уповноважена особа ОСОБА_2 протягом трьох днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банка формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню ОСОБА_2 відповідно до ч.4 ст. 26 цього Закону.

Відповідно до пунктів 3-5 розділу III Положення про порядок відшкодування ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за № 1548/21860, (далі - Положення) Уповноважена особа протягом трьох днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до ОСОБА_2 повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню ОСОБА_2 відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банка і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики ОСОБА_2, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до ОСОБА_2 на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи ОСОБА_2 та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, ОСОБА_2 складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки ОСОБА_2, на електронних носіях - на CD-дисках. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

На підставі наведених законодавчих приписів суд зазначає, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою ОСОБА_2 переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2; 2) передача уповноваженою особою ОСОБА_2 сформованого переліку вкладників до ОСОБА_2; 3) складення ОСОБА_2 на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; 4)затвердження виконавчою дирекцією ОСОБА_2 Загального Реєстру.

Згідно з постановою Правління Національного банку України № 144 від 27.02.2015 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «БАНК КАМБІО» виконавчою дирекцією ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 46 від 02.03.2015 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «БАНК КАМБІО» та призначення уповноваженої особи. Уповноваженою особою ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб було призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_3 строком на 1 рік з 02.03.2015 по 01.03.2016 включно.

Отже, аналіз наведених правових норм вказує на те, що оскільки позивач є вкладником коштів в ПАТ «БАНК КАМБІО» відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноважена особа ОСОБА_2 до переліку вкладників ПАТ «БАНК КАМБІО» мала його включити до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2, протягом трьох днів з дня отримання ОСОБА_2 рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію цього банку.

Виходячи з приписів частин 2, 3, 4 ст. 27 Закону №4452-VI, станом на час розгляду судом цієї адміністративної справи перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «БАНК КАМБІО» за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, вже мав бути і він дійсно сформований Уповноваженою особою ОСОБА_2, що підтверджується письмовими поясненнями відповідача-1.

Однак з письмових заперечень відповідача-1 слідує, що ОСОБА_1 не включений до переліку вкладників ПАТ «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб.

З огляду на викладене та беручи до уваги наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що, по-перше, повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «БАНК КАМБІО» за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб вже сформовано, і, по-друге, позивача неправомірно до такого переліку не включено.

Отже, суд вважає відмову Уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО» ОСОБА_3 щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «БАНК КАМБІО» за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, протиправною.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобовязання відповідача вчинити певні дії.

Враховуючи наведене та беручи до уваги необхідність захисту прав та інтересів позивача, порушених протиправними діями відповідача 1, суд приходить до переконання про наявність правових підстав для покладення на Уповноважену особу ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО» ОСОБА_3 обовязку включити ОСОБА_1 до повного переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «БАНК КАМБІО», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб та подати до ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в Публічному акціонерному товаристві «БАНК КАМБІО» за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб, а також зобовязати ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб здійснити виплату гарантованої суми відшкодування коштів ОСОБА_1 у розмірі 200 000,00 грн.

Таким чином, позовні вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а отже такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Надаючи правову оцінку доводам відповідача 1 суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.38 Закону №4452-VI з метою забезпечення прав ОСОБА_2, уповноважена особа забезпечує перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.

За змістом ч.3 ст.38 Закону, правочини (у тому числі й договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: - банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; - банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; - банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; - банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; - банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»; - банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; - банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; - банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.

Аналіз наведених приписів дозволяє дійти висновків, що уповноважена особа наділена правом перевірки правочинів на предмет виявлення серед них нікчемних. Втім суд зауважує, що дане право не є абсолютним, а кореспондується з обов'язком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими Закон пов'язує нікчемність правочину, тобто саме по собі твердження про нікчемність правочину недостатньо для визнання його таким, оскільки воно у даному випадку нівелюється протилежним твердженням вкладника про дійсність договору.

Отже, за обставин відсутності у розпорядчому рішенні (повідомленні) уповноваженої особі посилань на передбачені Законом підстави визнання правочину нікчемним, таке рішення суб'єкта владних повноваження не є обґрунтованим.

Таким чином, суд зауважує, що приписи ст.26, 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначають виключні підстави для не включення вкладника до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок ОСОБА_2 та обов'язок уповноваженої особа ОСОБА_2 протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляти сторонам за договорами про нікчемність цих договорів.

Під час розгляду справи відповідачем-1 не надано належних та допустимих доказів на підтвердження надіслання позивачу повідомлення саме про нікчемність договору на відкриття та обслуговування поточного рахунка №26205600101174 у національній валюті від 23.05.2013 р. та наявності правових підстав для не включення позивача до переліку вкладників ПАТ «БАНК КАМБІО» з посиланням на передбачені Законом підстави.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що перерахування коштів ТОВ «УКРЕСТ» на користь ОСОБА_1 (так зване «дроблення» з точки зору відповідача- 1) здійснено ще у вересні 2014 року майже за 3 місяці до того, як постановою Правління Національного банку України від 04.12.2014 № 782 ПАТ «Банк Камбіо» віднесено до категорії неплатоспроможних. Крім того, рахунок у ПАТ «Банк Камбіо» позивач відкрив ще у травні 2013 року і за вказаним рахунком щомісяця з дня відкриття рахунка здійснювалися банківські операції. Більше того, за рахунком позивача після перерахування ТОВ «Укрест» останньому 200 000,00 грн. ще відбувався рух грошових коштів 30.09.2014, 31.10.2014 та 01.12.2014, тобто ПАТ «Банк Камбіо» виконував свої зобовязання за договором. За таких обставин, твердження відповідача-1 про укладення банком нікчемного правочину у вигляді відкриття поточного рахунку на імя ОСОБА_1 є безпідставним.

Посилання ж відповідача-1 на проведення слідчими Головного управління МВС України в м. Києві досудового слідства за кримінальними провадженнями №22015000000000082, №12015100000000453 та №1201510060004279 також не беруться судом до уваги, оскільки відповідачем-1 не надано суду доказів, зокрема вироку суду, який набрав законної сили, щодо визнання винними службових осіб ПАТ «Банк Камбіо» у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364-1 та ч.3 ст.190 Кримінального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані суду докази, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі суд враховує, що ч. 1 ст. 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З огляду на те, що заявлені в адміністративному позові вимоги носять майновий та немайновий характер, а позов задоволено повністю, на користь ОСОБА_1 необхідно присудити понесені ним і документально підтверджені судові витрати у даній справі, а саме судовий збір у розмірі 473,08 грн.

Керуючись статтями 2, 4, 7 12, 14, 41, 128, 86, 94, 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» ОСОБА_3, ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправними дії та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Уповноваженої особи ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» ОСОБА_3 щодо не включення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до повного переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунка №26205600101174 від 23.05.2013.

3. Зобовязати Уповноважену особу ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо» ОСОБА_3 включити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до повного переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Банк Камбіо», які мають право на відшкодування за вкладами за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладників фізичних осіб.

4. Зобовязати Уповноважену особу ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 подати до ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в Публічному акціонерному товаристві «Банк Камбіо» за рахунок ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб.

5. Зобов'язати ОСОБА_2 гарантування вкладів фізичних осіб здійснити виплату гарантованої суми відшкодування коштів ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у розмірі 200 000,00 грн. (двісті тисяч гривень) за договором на відкриття та обслуговування поточного рахунка №26205600101174 у національній валюті від 23.05.2013.

6. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 473 грн.08 коп. (чотириста сімдесят три гривні 08 коп.) судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Р.В. Сацький