Постанова № 50607745, 08.09.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2015
Номер справи
806/3006/15
Номер документу
50607745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2015 року Житомир справа № 806/3006/15

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шимоновича Р.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Овруцької міської ради Житомирської області до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

Овруцька міська рада Житомирської області звернулась до суду з позовом, у якому просить:

- визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо неприйняття від Овруцької міської ради Житомирської області розрахункових документів, складених на підставі рішень Овруцького районного суду Житомирської області у справах за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, на виплату щомісячної доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01 червня по 31 липня 2014 року;

- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти від Овруцької міської ради Житомирської області до виконання розрахункові документи, складені на підставі рішень Овруцького районного суду Житомирської області у справах за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, на виплату щомісячної доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01 червня по 31 липня 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відмова відповідача у прийнятті зазначених розрахункових документів позбавляє можливості позивача виконати перед своїми працівниками покладене на міську раду фінансове зобов'язання, передбачене Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. У позовній заяві просить справу розглядати без його участі.

Представник відповідача до суду не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав письмові заперечення проти позову, у яких позовні вимоги не визнав і просив у їх задоволенні відмовити. Зазначив, що прийняти розрахункові документи від Овруцької міської ради Житомирської області і виплатити переліченим громадянам доплату, передбачену статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", немає законних підстав, оскільки вказана стаття була виключена. Також, просив справу розглядати без його участі (а.с. 48).

Суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на наступне.

Встановлено, що постановами Овруцького районного суду Житомирської області було зобов'язано Овруцьку міську раду Житомирської області провести донарахування доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 червня по 31 липня 2014 року в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, розмір якої встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно і подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, а саме:

- від 19.01.2015 по справі № 286/8913/14-а - ОСОБА_1 (а.с. 8-9);

- від 03.02.2015 по справі № 286/8416/14-а - ОСОБА_2 (а.с. 10-11);

- від 13.01.2015 по справі № 286/8398/14-а - ОСОБА_3 (а.с. 12-13);

- від 20.01.2015 по справі № 286/8385/14-а - ОСОБА_4 (а.с. 14-15);

- від 18.12.2014 по справі № 286/8441/14-а - ОСОБА_15 (а.с. 16);

- від 03.02.2015 по справі № 826/8383/14-а - ОСОБА_6 (а.с. 17-18);

- від 20.01.2015 по справі № 286/8418/14-а - ОСОБА_7 (а.с. 19-20);

- від 13.01.2015 по справі № 286/8382/14-а - ОСОБА_8 (а.с. 21-22);

- від 13.01.2015 по справі № 286/8413/14-а - ОСОБА_9 (а.с. 23-24);

- від 18.12.2014 по справі № 286/8384/14-а - ОСОБА_10 (а.с. 25);

- від 20.01.2015 по справі № 286/8402/14-а - ОСОБА_11 (а.с. 26-27);

- від 20.01.2015 по справі № 286/8425/14-а - ОСОБА_12 (а.с. 28-29);

- від 18.12.2014 по справі № 286/84214/14-а - ОСОБА_13 (а.с. 30);

- від 17.02.2015 по справі № 286/8861/14-а - ОСОБА_14 (а.с. 31-32).

На виконання вимог вказаних судових рішень, позивач провів нарахування коштів, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та подав розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (а.с. 33-35).

Однак, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації їх листом від 25.02.2015 повернуло позивачеві розрахункові документи, мотивуючи тим, що прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", "Про державний бюджет України на 2015 рік" та те, що вказані постанови не містять вимог до управління праці щодо прийняття даних розрахунків.

Не погодившись із правовою позицією відповідача, Овруцька міська рада Житомирської області звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Згідно пунктів 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 (далі - Порядок № 939), розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 939, соціальні виплати, допомоги, зокрема, передбачені статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.

Із змісту наведених норм вбачається, що прийняття документів щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомог передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є обов'язком управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16.01.2014 № 719-VII, що набрав чинності з 01.01.2014 (пункт 1 Прикінцевих положень Закону), не було встановлено обмежень щодо застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Обмеження, зокрема, статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено пунктом 6-7 Прикінцевих положень Закону України № 1622-VII від 31.07.2014 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набрав чинності з 16.08.2014.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що обмеження стосовно застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлені після закінчення періодів нарахування позивачем коштів відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Згідно з положеннями частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні розміру вказаної виплати застосуванню підлягає саме стаття 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

За таких обставин, коли Овруцька міська рада провела нарахування ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_15, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 коштів у розмірах, визначених постановами Овруцького районного суду Житомирської області та подала відповідний розрахунок до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, тому відмова відповідача у прийнятті таких розрахункових документів є неправомірною, а позов - обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 86, 122, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо неприйняття від Овруцької міської ради Житомирської області розрахункових документів, складених на підставі рішень Овруцького районного суду Житомирської області у справах за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, на виплату щомісячної доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01 червня по 31 липня 2014 року.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти від Овруцької міської ради Житомирської області до виконання розрахункові документи, складені на підставі рішень Овруцького районного суду Житомирської області у справах за позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, на виплату щомісячної доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01 червня по 31 липня 2014 року.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Р.М.Шимонович