Справа № 274/3716/15-а
Провадження № 2-а/0274/131/15
Постанова
Іменем України
15.09.2015 м. Бердичів
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді - Хуторної І.Ю.,
з участю секретаря Соломянюк Л.О.,
позивачки ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі про визнання дій та бездіяльності відповідача протиправними, зобовязання вчинити дії, -
Встановив:
10 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом у якому просила визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду в м. Бердичеві та Бердичівському районі протиправною та зобовязати відповідача включити для обчислення її пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати та провести перерахунок пенсії з 28.01.2011.
Свої вимоги позивачка мотивує тим, що з 28.01.2011 року їй була призначена пенсія за віком, відповідно до ЗУ „Про державну службу, як державному службовцю в розмірі 89 відсотків від заробітної плати. 10 липня 2015 року вона звернулася до УПФ України в м. Бердичеві та Бердичівському районі з- заявою про перерахунок пенсії, додавши довідки № 86 та 87, у яких було вказано індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення.
27 липня 2015 року вона отримала від відповідача відмову у перерахунку пенсії, з якою не погоджується, оскільки згідно чинного законодавства отримані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхання зараховуються у заробіток для призначення пенсії
Ухвалою суду від 15.09.2015 позовні вимоги за період з 28.01.2011 по 10.02.2015 залишено без розгляду.
У судовому засіданні позивачка заявлені вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не є складовою заробітної плати і тому вони не враховуються під час нарахування пенсії. Стаття 33 ЗУ „Про державну службу, пункт 5 прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 від 02.03.2-15 та Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" не передбачають врахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати. З 1 червня 2015 року законодавством не передбачено перерахування пенсій.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково, виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ „Про державну службу, з розрахунку 89 % від її заробітку, починаючи з 28.01.2011 (а.с. 8, 37, 38).
На звернення ОСОБА_1 10.07.2015 до управління Пенсійного фонду України у м. Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області з вимогою перерахувати їй пенсію врахувавши суми матеріальної допомоги на оздоровлення, та індексації заробітної УПФ України у м. Бердичеві та Бердичівському районі листом від 20.07.2015 повідомило про відмову у перерахунку пенсії з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не передбачені як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії. Крім того, відповідно до п. 5 прикінцевих положень до ЗУ „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах передбачених ЗУ „Про державну службу, не призначаються та не перераховуються (а.с. 10-11).
Зі змісту довідок № № 86,87 від 10.07.2015, про складові заробітної плати ОСОБА_1 (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що протягом 2009-2010 років позивачка отримувала інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( а.с. 28-29).
Вказані суми не були включені до обрахунку заробітку позивачки для призначенні їй пенсії відповідно до ЗУ „Про державну службу.
Суд вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії протиправною, виходячи з такого.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на час призначення пенсії позивачці, на одержання пенсії державних службовців, мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до положень статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у виконанні особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно п.2.3.3 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в МЮУ 27.01.2004 року за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надається всім або більшості працівників, входить до складу фонду оплати праці.
Отже, враховуючи зазначені норми законодавства, як загального, так і спеціального, суд приходить до висновку, що до складу заробітної плати відносяться й інші виплати, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки такі надбавки входили до системи оплати праці державного службовця.
Отримана позивачкою заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку відповідно до частини шостої статі 95 КЗпП України та статті 33 ЗУ «Про оплату праці».
Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 року № 1078.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до положень частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат,доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески ( збори ) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, до такого доходу враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
А отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а саме, статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Таким чином, пенсія позивачки має обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала, в тому числі, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідно до поданих довідок.
Аналогічні правові позиції зі спірного питання були висловлені Верховним Судом України у Постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 р. у справі № 21-97а13, які є обовязковими для застосування судами.
Відповідно до частин першої та другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачці в зарахування в її розмір зарплати виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Посилання відповідача на положення п. 5 прикінцевих положень до ЗУ „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 з 01 червня 2015 року суд не бере за основу, оскільки даною нормою не заборонено проводити перерахунок раніше призначеної пенсії з включенням до заробітку, що обраховується для призначення пенсії тих складових заробітку, які протиправно не були включені при призначенні пенсії.
А тому дії відповідча щодо відмови у перерахунку пенсії позивачки слід визнати протиправними та зобовязати Управління Пенсійного фонду України у місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за нормами Закону України "Про державну службу", в розмірі в розмірі 89 відсотків від суми заробітної плати, з врахуванням при її обчисленні інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески, на підставі довідок про складові заробітної плати № 86 та 87 від 10.07.2015, починаючи з 11 лютого 2015 року, з виплатою недоплачених сум.
Судові витрати позивачки в сумі 73,08 грн. ( а.с. 1), відповідно до статті 94 КАСУ України компенсувати за рахунок Державного бюджету України
Керуючись статтями 2, 5, 11, 69, 71, 94, 159, 160 - 163, 167, 186 КАС України, суд
Постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області щодо невключення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у місті Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 89 відсотків від суми заробітної плати, з врахуванням при її обчисленні інших виплат, які складаються із матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески, на підставі довідок про складові заробітної плати № 86 та 87 від 10.07.2015, починаючи з 11 лютого 2015 року, з виплатою недоплачених сум.
Витрати по сплаті судового збору в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1
На постанову суду сторонами протягом десяти днів з дня отримання її повного тексту може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області.
Суддя - І.Ю. Хуторна