Постанова № 50529069, 08.06.2010, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2010
Номер справи
2-а-652/10/0270
Номер документу
50529069
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2010 р. Справа № 2-а-652/10/0270

м. Вінниця

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Загороднюка Андрія Григоровича,

при секретарі судового засідання Димчишиній Тетяні Вікторівні,

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1

відповідача: ОСОБА_2,

свідка: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: державної податкової інспекції у м. Вінниці

до: товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення"

про: припинення (скасування) юридичної особи,

ВСТАНОВИВ :

державна податкова інспекція у м. Вінниці (далі - ДПІ у м. Вінниці) звернулась до суду з адміністративним позовом про припинення (скасування) юридичної особи товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення" (далі - ТДВ "Міжрегіональна інвестиційно-трастова компанія "Відновлення"), зареєстрованого виконавчим комітетом Ленінської районної ради народних депутатів, згідно рішення № 291 від 12.04.1994 року.

Позов мотивовано тим, що відповідач з 1996 року не подає органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

У судовому засіданні представник позивача зазначила, що позов підтримує в повному обсязі та просила позовні вимоги задовольнити посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, вказавши, що ТДВ "Міжрегіональна інвестиційно-трастова компанія "Відновлення" відновить роботу.

Свідок у судовому засіданні вказала, що не має ніякого відношення до відповідача, оскільки, була звільна з роботи у товаристві з обмеженою відповідальністю торгівельно-виробнича фірма "Іштар", яке є одним з засновників ТДВ "Міжрегіональна інвестиційно-трастова компанія "Відновлення", з 2004 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази та матеріали справи судом встановлено, що ТДВ "Міжрегіональна інвестиційно-трастова компанія "Відновлення" зареєстровано 12.04.1994 виконавчим комітетом Ленінської районної Ради народних депутатів та перебуває на обліку платників податків у ДПІ у м. Вінниці з 15.03.1994 за № 789, про що свідчить довідка від 30.03.2009 за № 725 (а.с. 5).

Засновниками товариства з додатковою відповідальністю "Міжрегіональна інвестиційно-трастова компанія "Відновлення", згідно пункту 1.1. Статуту (а.с. 6-7) є: товариство з обмеженою відповідальністю торгівельно-виробнича фірма "Іштар"; колективне підприємство "Вінницябуд" та товариство з обмеженою відповідальністю "Кейт" ЛТД.

Як вбачається з довідки Головного управління статистики у Вінницькій області №13/4/665 від 23.03.2010, на 17.03.2010 в ЄДРПОУ значиться товариство з додатковою відповідальністю "Міжрегіональна інвестиційно-трастова компанія "Відновлення", ідентифікаційний код - 20085895, керівник ОСОБА_4, адреса: 21050, м. Вінниця, Ленінський район, вул. Театральна, 20.

Статтею 9 Закону України „Про систему оподаткування передбачені обовязки платників податків і зборів (обовязкових платежів), а саме: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

В порушення зазначених норм Закону, відповідач не звітує до ДПІ у м. Вінниці з 1996 року. Остання звітність подана за 1995 рік декларація по податку на прибуток за 1995 рік, розрахунок суми комунального податку за ІV квартал 1995 року, що підтверджується довідкою позивача №3667/10/15 від 18.02.2010 (а.с.9).

Відповідно до підпункту 8.6 пункту 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998р. № 80 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.1998р. за № 172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та в разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, керівник державної податкової служби приймає рішення про звернення до господарського суду із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Як вбачається з довідки ДПІ у м.Вінниці №3667/10/15 від 18.02.2010 (а.с.9), заборгованість за платежами до бюджету у відповідача відсутня.

Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Згідно з частиною першою ст. 216 Господарського кодексу України (далі - ГК України) учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Частиною першою ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

При цьому, згідно з частиною першою ст. 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.

Відповідно до частини другої ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон) підставою для винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Отже, враховуючи те, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку більш ніж рік, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у звязку з чим є всі підстави для припинення (скасування) юридичної особи товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення".

Відповідно до частини першої ст. 105 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. А абзацом другим частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Згідно з частиною 5 ст. 38 Закону суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.

Приписами частини 7 цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.

Відповідно до частини четвертої ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.

Згідно з частиною першою ст. 36 Закону для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.

Відповідно до ч. 10 ст. 38, ч. 8 ст. 36 Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Згідно з ч. 9 ст. 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Проаналізувавши чинне законодавство пов'язане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом з тим, ч. 7 ст. 9 КАС України передбачає можливість застосування аналогії закону.

Як зазначалось вище, одним із засновників відповідача є колективне підприємство "Вінницябуд", яке в свою чергу, перереєстроване в товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницябуд" згідно довідки ДПІ у м.Вінниці про взяття на облік платника податків та довідки Головного управління статистики у Вінницькій області.

В зв'язку з наведеним вище, суд вважає за необхідне: створити ліквідаційну комісію в наступному складі: голова комісії - товариство з обмеженою відповідальністю "Вінницябуд", член комісії - ДПІ у м. Вінниці; зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи - товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення", та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону; встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.

Згідно з ч. 7 ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.

З приписів ст.ст. 71, 86 КАС України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вище зазначене, зважаючи, що на день судового розгляду доказів у спростування позовних вимог до суду не надходило, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, то згідно з ч. 2 ст. 94 КАС України судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов державної податкової інспекції у м. Вінниці до товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення" про припинення юридичної особи задовольнити повністю.

Скасувати (припинити) державну реєстрацію товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення".

Створити ліквідаційну комісію на чолі з товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницябуд" (вул. Театральна, 20, м. Вінниця, 21050, Україна) включивши в її склад державну податкову інспекцію у м. Вінниці.

Після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення" перебуває у процесі припинення.

Зобов'язати ліквідаційну комісію товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення" не пізніше 10 днів з дня набрання даним рішенням законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Встановити строк роботи ліквідаційної комісії товариства з додатковою відповідальністю міжрегіональної інвестиційно-трастової компанії "Відновлення" - 70 днів з дня набрання даним рішенням законної сили.

Копію постанови після набрання законної сили направити Державному реєстратору виконавчого комітету Вінницької міської ради для виконання вимог ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 11.06.10

Суддя /підпис/ОСОБА_5

Копія вірна

Суддя:

Секретар:

08.06.2010