Ухвала суду № 50511753, 09.09.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
296/6748/15-а
Номер документу
50511753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Адамович О.Й.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"09" вересня 2015 р. Справа № 296/6748/15-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Гунько Л.В. ,

за участю представника позивача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира, ОСОБА_5 на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "17" липня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

19 червня ОСОБА_5 звернулася до Корольовського районного суду м.Житомира з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира в якому просила визнати бездіяльність відповідача Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира неправомірною та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира визначити їй статус дружини померлого інваліда 2 групи відповідно до вимог ч.2 ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", шляхом надання посвідчення.

Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 17 липня 2015 року позов ОСОБА_5 задоволено частково.

Визнано протиправними дії (бездіяльність) Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира при розгляді питання з визначення ОСОБА_5 статусу дружини померлого інваліда війни 2 -ї групи.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м.Житомира переглянути рішення про відмову ОСОБА_5 у визначенні статусу дружини померлого інваліда війни 2 -ї групи згідно п.2 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач по справі - Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню. Зазначає, що позивачці вже надано статус дружини померлого ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС та видано відповідне посвідчення на підставі експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 01.04.2015 р. № 1575 захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_6

ОСОБА_5 не погоджуючись з прийнятим рішенням також подала апеляційну скаргу. Вважає, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити всі її позовні вимоги в повному обсязі.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційних скарг, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню.

Встановлено, що ОСОБА_5 08.06.2015 та 10.06.2015 зверталась до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира щодо встановлення статусу та видачі посвідчення "Члена сім'ї загиблого".

Листом від 15.06.2015 року за №2205/04-09 Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира відмовило ОСОБА_5 у видачі посвідчення "Дружини померлого інваліда війни" з підстав, що для надання такого статусу має значення за яких умов померлий чоловік позивача набув статусу інваліда війни.

Позивачка, вважаючи дії відповідача по відмові у встановленні їй статусу дружини померлого інваліда війни 2 групи та видачі посвідчення "Члена сім'ї загиблого" протиправними, звернулася до суду.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що відмова у встановленні ОСОБА_6 статусу дружини померлого інваліда 2 групи не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.

Колегія суддів частково погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Статтею 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлений вичерпний перелік осіб, на яких поширюється чинність цього Закону.

Відповідно до п.2 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі за текстом - Закон) дія цього Закону поширюється на:

- дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, а також дружин (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге;

- на дружин (чоловіків) померлих інвалідів війни, учасників бойових дій, партизанів, підпільників і учасників війни, нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаних за життя інвалідами, чинність цієї статті поширюється незалежно від часу смерті інваліда.

Отже, в п. 1 статті 10 Закону вказується, що його чинність поширюється зокрема на дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, при цьому в абзаці другому даного пункту вказується, що на дружин померлих інвалідів війни нагороджених орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаних за життя інвалідами, чинність цієї статті поширюється незалежно від часу смерті інваліда.

Статтею 7 Закону визначено осіб, які належать до інвалідів війни.

Аналіз статті 7 Закону дає підстави для висновку, що поняття "інвалід війни" є загальним та охоплює всіх осіб, які стали інвалідами внаслідок певних подій та обставин, з урахуванням місця та часу отримання інвалідності.

В абзаці 1 пункту 2 статті 10 Закону прямо вказується на поширення норм цього Закону на дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, що є вужчим поняттям ніж інвалід війни. Разом з тим, норма абзацу 2 пункту 2 статті10 Закону містить поняття інвалід війни, при цьому містить умову за якої, чинність статті10 поширюється незалежно від часу смерті інваліда, а саме у разі нагородження померлого інваліда війни орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу, визнаного за життя інвалідом.

Судом встановлено, що 20.03.1981 року між позивачкою ОСОБА_5 та ОСОБА_6 було укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 виданим повторно 03.09.2014 року (а.с.5).

Під час шлюбу її чоловік ОСОБА_6 набув статусу інваліда війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 04.11.2009 року, виданого Управлінням праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира (а.с.6).

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 23.12.2014 року, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Житомирського управління юстиції у Житомирській області ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Встановлено, що відповідач, відмовляючи в задоволенні заяви позивача про надання їй статусу дружини померлого інваліда війни 2 групи, відповідач послався лише на абзац 1 пункту 1 статті 10 та на абзац 1 пункту 2 статті 10 Закону, однак не врахував вимоги абзацу 2 пункту 2 статті 10 Закону, при цьому помилково вважаючи, що для надання такого статусу має значення за яких умов померлий чоловік позивача набув статусу інваліда війни. Крім того вказав на наявність у позивача статусу дружини померлого ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії (бездіяльність) відповідача при розгляді питання з визначення ОСОБА_5 статусу дружини померлого інваліда війни 2 -ї групи є протиправними.

Відповідно до пункту 4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» видаються посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого».

Абзацом 2 пункту 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Відтак, встановлення статусу члена сім'ї загиблого та видача посвідчення належить до повноважень органів праці та соціального захисту населення.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і законами України. Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити певні дії щодо усунення порушень.

Тобто, законодавець передбачив обов'язок суду примусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій суб'єкта владних повноважень, а тому вимога позивача про визначення їй статусу дружини померлого інваліда війни 2 групи шляхом надання посвідчення правомірно залишена без задоволення.

Разом із тим, колегія суддів зазначає, що відповідач на заяву позивача щодо встановлення їй статусу дружини померлого інваліда війни 2-ї групи не прийняв відповідного рішення, а надав лише відповідь у вигляді листа №2205/04-09 від 15.06.2015.

Відтак, суд першої інстанції безпідставно зобов"язав відповідача переглянути рішення про відмову ОСОБА_5 у визначенні статусу дружини померлого інваліда війни 2 -ї групи.

Колегія суддів вважає, що для поновлення порушеного права позивача необхідно зобов"язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_5 щодо визначення їй статусу дружини померлого інваліда війни з прийняттям відповідного рішення за наслідками розгляду.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що відповідно до ст. 201 КАС України постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає зміні, а апеляційні скарги частковому задоволенню.

В решті постанова суду відповідає вимогам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 201, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира, ОСОБА_5 задовольнити частково.

Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "17" липня 2015 р. змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини постанови в такій редакції:

"Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира повторно розглянути заяву ОСОБА_5 щодо визначення їй статусу дружини померлого інваліда війни відповідно до п.2 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та прийняти відповідне рішення".

В решті постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "11" вересня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_1,10002

3- представнику позивача: ОСОБА_3 - АДРЕСА_2

4- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира пл. Польова,8,м.Житомир,10009

- ,