УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2015 р.Справа № 820/4811/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області та Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.07.2015р. по справі № 820/4811/15
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області , Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
про скасування рішень та податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області, Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому, просить суд скасувати рішення Головного управління Міндоходів у Харківській області про застосування фінансових санкцій №00025/10/20-40-21-02/НОМЕР_1 від 16.02.2015 року та 00024/10/20-40-21-02/НОМЕР_1 від 16.02.2015 року; скасувати податкове повідомлення-рішення Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області №0000172203 від 11.02.2015 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.07.2015 р. позовні вимоги задоволено частково.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області №0000172203 від 11.02.2015 року. У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Головне управління Державної фіскальної служби України у Харківській області та Західна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду в частині задоволення позовних вимог, в апеляційній скарзі вказують, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.07.2015 р. та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що на підставі Наказу про проведення фактичних перевірок № 10 від 17.01.2015 року Головного управління Міндоходів у Харківській області та Направлення № 8 та № 9 від 22.01.2015 року на проведення фактичної перевірки фахівцями Головного управління Міндоходів у Харківській області проведено фактичну перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) (магазин "Spar" за адресою: м. Харків, пр-т Леніна, буд. 7-В).
Результати перевірки оформлені актом № 3/20-40-21-02-10/НОМЕР_1 від 27.01.2015 року, в якому зазначено порушення, в тому числі п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Підставою вказаного висновку відповідача зазначено ненадання до перевірки товарно - транспортних накладних, видаткових накладних та книги обліку розрахункових операцій.
На підставі вище зазначеного акту перевірки відповідача винесено податкове повідомлення - рішення №0000172203 від 11.02.2015 року, яким Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 193,70 грн.
Позивач скористався адміністративним оскарженням податкового повідомлення - рішення, рішенням Головного управління ДФС у Харківській області від 20.04.2015 року скаргу позивача залишено без задоволення та податкове повідомлення - рішення №0000172203 від 11.02.2015 року Західної ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів - без змін.
Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що факт ненадання накладних на товар під час перевірки не спростовує здійснення суб'єктом господарювання обліку товарів, ведення ним встановленого порядку обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, а тому податкове повідомлення-рішення Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області №0000172203 від 11.02.2015 року не відповідає вимогам закону, що є підставою для його скасування.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що підставою для нарахування позивачу фінансових санкцій у розмірі 193,70 грн., слугував висновок фахівців контролюючого органу про порушення п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг".
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 6 зазначеного Закону передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
З вищевказаного вбачається, що положення вказаного Закону чітко не визначають самого порядку ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, лише вказує на обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) на ведення такого обліку у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Водночас, покладений на господарюючого суб'єкта обов'язок ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації не включає в себе ведення та зберігання документів обліку, за якими такі товари придбавались, саме в місці реалізації товарів.
До документів, що є підставою для оприбуткування товару належать податкові, видаткові накладні та товарно-транспортні накладні.
Відповідно до норм п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України фізичні особи-підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.
Облік надходження товару від постачальників здійснюється на підставі накладних, товарно-транспортних накладних та інших первинних документів, що засвідчують рух товарів та слугують підставою для їх оприбуткування у бухгалтерському та податковому обліку платника.
Документом, який містить відомості про господарську операція та підтверджує її здійснення, в розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік" та фінансову звітність в Україні" є первинний документ. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік").
Судовим розглядом встановлено, що в ході проведення фактичної перевірки господарської одиниці, що належать позивачу, у присутності продавця - особи, яка фактично проводить розрахункові операції, фахівцями ГУ Міндоходів у Харківській області були встановлені товарні запаси за місцем реалізації товару на суму 96,85 грн., які зазначені у описі наявної продукції (додаток до Акту №1), проте накладні (товарно-транспортні накладні), інші документи на ТМЦ, в ході проведення перевірки надані не були.
В судовому засіданні представником позивача надані товарно-транспортні накладні, видаткові накладні, книга обліку розрахункових операцій та надані пояснення, що вказані первинні документи не були надані фахівцям при перевірці, оскільки знаходилися в бухгалтерії та не встигли їх підвезти перевіряючим (а.с. 109-114, 117-124).
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, про безпідставність висновку відповідача про порушення позивачем вимог п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а тому податкове повідомлення-рішення Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області №0000172203 від 11.02.2015 року підлягає скасуванню.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби України у Харківській області та Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.07.2015р. по справі № 820/4811/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бартош Н.С.Судді Мельнікова Л.В. Донець Л.О. Повний текст ухвали виготовлений 11.09.2015 р.